Açık Burun Estetiği Hakkında

Açık Burun Estetiği Hakkında
05 Ağu

Açık Burun Estetiği

Burun estetiği en yaygın olarak yapılan ameliyatlardan birdir. Bu estetiklerin tıptaki adına rinoplasti denir. Burun estetiği yapılırken iki farklı teknikten bahsedilir. Kapalı ve açık olmak üzere iki teknik ile ameliyat yapılır ve hastalarda hangi tekniğin kullanılacağına doktor tarafından karar verilir. Ameliyat tekniğine karar verilirken hastaların burun yapısı, burun içinde ve dışında meydana gelen şekil bozuklukları ve burun tıkanıklığı gibi sorunlar da incelenir. Açık ve kapalı olan tekniklerin kendilerine özgü avantajları bulunmaktadır. Doktorlar tarafından en çok tercih edilen teknik ise açık burun estetiği ameliyatıdır.

Açık burun estetiği nasıl yapılır?

Açık burun estetikleri, burnun dış kısmından ters “V” şeklinde kesi atılması ile yapılan ameliyatlardır. Bu kesi ile birlikte cilt ve cilt altı dokular kaldırılır. Bu sayede burun altında bulunan kemik ve kıkırdak dokulara daha kolay müdahale edilir. Açık burun estetiği, kapalı olan tekniğe göre hastanın burnuna daha fazla müdahale olanağı vermektedir. Burnun iç yapısı, kemik dokusu ve kıkırdak dokusu daha fazla görülebildiği için ameliyattın başarılı geçme olasılığı yükselir. Bu ameliyat tekniği, özellikle burun ucu estetiği ve burundaki şekil sorunlarının giderilebilmesi gibi amaçlarla tercih edilmektedir.
Ameliyat, genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat süresi uygulanacak işleme bağlı olarak 2 ya da 3 saat sürebilir. Ameliyatın bitiminde burun ucuna dikiş atılır ve burnun içine kanamayı önlemesi için tamponlar takılır. Burnun üst kısmına ise alçı ya da atel takılır ve ameliyat tamamlanır. Bu ameliyatın ardından hastaların 2 ya da 3 gün boyunca hastanede kalması gerekebilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte tıp merkezimizde koruyucu tampon ve alçı yerine silikon ateller ve koruyucu bant takılmaktadır. Bunlar hastaların konforunu sağlar, kulak içinde basınç oluşmasını ve nefes alamama gibi şikayetleri önler.
Ameliyat sonrasında kullandığımız silikon ateller hastaların rahat nefes almasını sağlarken burnun üzerine yapıştırılan silikon bantlar ise alçının vermiş olduğu baskı ve rahatsızlık hissinin ortadan kaldırır.

Açık burun estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Açık burun estetiği operasyonları burun ucunda ciddi problemler olduğunda ve ileri derecede kemik eğriliği gibi durumlarda tercih edilir. Ayrıca burun içinde bulunan damarlarda sıkıntı olması durumunda da açık burun estetiği yapılır. Çünkü bu ameliyat sayesinde burun içindeki dokulara zarar verilmez ve burnun iç yapıları daha net şekilde görülebilir. Ayrıca burnun ucundan ne kadar kıkırdak alındığı, burunda ne kadar kıkırdak kaldığı, burun simetrisinin nasıl olduğu gibi durumların da net olarak görülmesini sağlayan bir tekniktir.

Açık burun estetiği ile hangi burun sorunları düzeltilir?

Açık burun estetiği, çok sayıda doktorun ilk olarak tercih ettiği ameliyat tekniğidir. Bunun nedeni, doktorların burun yapısına ve burun içine daha kolay ulaşabilmesi ve burunda meydana gelen sorunları daha rahat düzeltebilmesidir. Bu tekniğin kullanıldığı sorunlar;

•    Burnun kıkırdak yapısında meydana gelen şekil bozuklukları
•    Burunda meydana gelen eğrilikler
•    Kıkırdak dokusunda oluşan eksik ya da çökük alanların düzeltilmesi
•    Çökük alanların tıraşlanarak düzeltilmesi ya da eksik kıkırdak dokusuna ekleme yapılması
•    Daha önce burun estetiği geçirmiş olan kişilerin burnunda, fonksiyonel ve fiziksel sorunların devam ediyor olması ya da bu sorunların tekrar ortaya çıkması şeklinde sıralanabilir.

Açık rinoplasti, burunda olan yapısal sorunların açık bir şekilde tespit edilebilmesini ve revizyon burun estetiğinin çok daha doğru şekilde planlanmasını sağlayan bir tekniktir.

Açık burun estetiğinin avantajları nelerdir?

•    Açık burun estetiği ameliyatlarında burunda bulunan fonksiyonel bozuklukların daha büyük ölçüde giderilmesi sağlanır.
•    Bu teknik, doktorun burun yapısını daha rahat görmesini ve burnun içindeki yapılara daha rahat ulaşmasını sağlar.
•    Bu teknik ile burnun her bölümü ve her alanı doktorun direkt olarak görüş alanına girer ve burnun içindeki sorunların düzeltilmesi için her teknik rahatlıkla uygulanabilir.
•    Bu teknik sayesinde, burnun içinde deforme olmuş alanlar daha rahat belirlenir. Bu deformeler için daha rahat çözüm yolları uygulanır.
•    Bu teknik, cerrahi gelişim için de oldukça uygun olan bir yöntemdir. Doktorların ilk burun estetiği deneyimleri, açık teknik ile olmaktadır.
•    Burnun yapısının eğri olması, çok büyük kemerli olan burunlar, burnun sarkık olması, burunda yapısal bozukların olması ve revizyon yapılması gereken burunlar için açık rinoplasti tercih edilir. Bunun nedeni, uzun dönemde burun yapısında meydana gelebilecek olan yapısal sorunları önlemektir.

Açık burun estetiği sonrası iz kalır mı?

Açık burun estetiği ameliyatlarından sonra dışarıdan bakıldığında görünmeyen ufak bir iz kalma ihtimali vardır. Ameliyat sırasından burun ucundan kesi yapıldığı ve ameliyat sonrasında bu kesiye dikiş atıldığı için iz kamla ihtimali bulunur. Ancak deneyimli ve işini profesyonel olarak yapan doktorların elinde, burun ucunda iz kalma olasılığı düşer. Dikiş izleri burun deliklerinin alt kısmından yapılır ve dışarıdan bakıldığında hiç belli olmaz. Operasyon sonrasında profesyonel olarak atılan dikişler çok kısa bir süre içinde iyileşir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden kaybolabilir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım