Açık Burun Estetiği Nedir

Açık Burun Estetiği Nedir
05 Ağu

Açık Burun Estetiği Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olarak 2 farklı yöntemle yapılmaktadır. Açık burun estetiği, burun deliklerinin arasındaki bölgede küçük bir kesi açılarak uygulanır. Bu noktadan deri kaldırılır ve estetik uygulama gerçekleştirilir. Kapalı burun estetiği ise müdahalenin burnun iç bölgesinde gerçekleştirilmesi ile uygulanır. Ameliyatın açık burun estetiği mi yoksa kapalı burun estetiği mi olacağına, hekimin deneyimi ve muayene bulgularının değerlendirilmesi sonrasında karar verilir. Burun estetiği ameliyatı, fonksiyonel bozuklukların giderilmesi için veya kişiyi rahatsız eden estetik kaygıların sonucunda yapılmaktadır.

Açık Burun Ameliyatı Kimlerde Tercih Edilir?

“Planlanan burun estetiği ameliyatı kapalı mı yoksa açık mı olmalıdır?” sorusunun cevabı hekime bırakılmalıdır. Her hastanın kendine özel problemleri ve her burnun kendine has bir yapısı vardır. Diğer yandan ciddi derecede kemik eğrilikleri, ileri düzeyde deformite, daha önce rinoplasti geçmişi gibi nedenlerle açık burun estetiği tercih edilebilmektedir.

Açık Burun Ameliyatının Avantajları Nedir?

Açık rinoplasti ile cerrah, burun septumunu görmek için alan kazanır. Bu, açık rinoplastinin en büyük avantajıdır. Açık burun estetiği ameliyatı ile sorunlu bölgeler net görülür. Hekim burnun iç bölgesine daha fazla hâkim olur ve şekillendirmeyi dilediği gibi gerçekleştirebilir. 

Açık Burun Ameliyatı Sonrası Yara İzi Kalır mı?

Açık burun ameliyatında burun delikleri arasına küçük bir kesi atılmaktadır. Kesi içeriden gerçekleşmediği için bu noktada hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Diğer yandan dikiş izleri iyileşme gösterdikçe belirsizleşecektir.

Açık Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Her cerrahi operasyon kendi içinde riskler taşır. Bu nedenle hastaların da cerrahi işlemlere karşı bazı çekinceleri olabilir. Sadece ameliyatın kaç saat süreceği veya nasıl geçeceği değil; iyileşme süreci ve burun estetiği sonrası iz kalma ihtimali hastaları endişelendirmektedir.

Açık rinoplasti; septum eğriliği vb. problemler eşlik etmiyorsa 2-2,5 saat sürmektedir. Ancak daha kompleks ikincil problemlerin eşlik etmesi veya kaburga kemiğinden kıkırdak almak gibi daha başka işlemlerin olması durumunda ameliyat süresi uzamaktadır.

Açık Rinoplasti İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Burnun, yüzdeki ifadeleri dengeleyici bir rolü bulunmaktadır. Bireysel imajın ve yüz karakterinin bel kemiğidir. Bu nedenle ufak şekil farklılıkları bile problem edilebilmekte, göze batabilmektedir. Burundaki başarılı bir estetik operasyon özgüveni artırmaktadır. Tüm bu nedenlerle kişinin bu ameliyatı isteme nedenini, ne kadar istediğini ve bu ameliyatın sonucunda ne beklediğini iyi belirlemesi gerekir. Bu yüzden estetik amaçlı burun ameliyatı için, 18 yaşının doldurulması beklenmelidir.

Açık Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

Açık burun estetiği sonrası, özellikle travmalara dikkat etmek gerekmektedir. Burun estetiği sonrasında ağız bölgesini yormayacak yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Kan sulandırıcılardan ve kan sulandıran yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Burun estetiği sonrası hekimin belirlediği zamana kadar gözlük kullanılmamalı, dişler sertçe fırçalanmamalıdır. Yatarken, baş yastık yardımıyla mümkün olduğunca yükseltilmelidir. Açık burun ameliyatı sonrası doktorun belirlediği zamana dek spor yapılmamalıdır, ilerleyen 10 gün boyunca normal aktiviteden de kaçınılmalıdır. Burundan nefes alınamamasına bağlı ağız kuruluğu olabileceğinden, bol su içilmeli ancak asla pipet kullanılmamalıdır. Dudak nemlendiricisi kullanılabilir. Burnunuzu sümkürmeyin veya burnunuza sertçe dokunmayın, çarpmamaya dikkat edin. En az 1 ay boyunca güneşten kaçının. Güneş koruyucu kullanın. Öksürmek, hapşırmak, sümkürmek durumunda kalırsanız, bunu iki burun deliği de açık şekilde yapın. 

Açık Burun Ameliyatında Kanama Çok Olur mu?

Açık burun ameliyatındaki kesi milimetriktir. Burun estetiği sırasında bu nedenle kanama olması hekimler tarafından istenmemektedir. Kanama hem cerrahi işlemi zorlaştıracak hem de ameliyat sonrası şişlik ve morlukların artmasına neden olacaktır. Diğer yandan kanamanın en az meydana gelebileceği bölgeden giriş yapılarak bu tablo mümkün olduğunca engellenir.

Açık Burun Ameliyatı Sonrası Burunda Koku Kaybı Yaşanır mı?

Geçici olarak koku problemleri yaşanabilir. Burun kemerinin olduğu bölgeye yakın bir noktada koku alma hücreleri bulunur. İşlem sonrasında bu bölgede oluşan ödem veya mukozanın dar bir alana sıkışması nedeniyle koku problemi gerçekleşebilir. 

Açık Burun Ameliyatı Sonrasında Morluk ve Ödem Ne Zaman Geçer?

Burun estetiği ameliyatı sonrası morluk ve ödem, yapılan müdahalenin şekline göre değişmektedir, ancak genel olarak 7-10 gün arasında morarmalar sarıya döner. Şişliğin ve ödemin en fazla olduğu zamanlar ameliyattan sonraki ilk 2 gündür. Ödemin büyük çoğunluğu ilk 1 haftada giderken, tamamının yok olması 3 aya kadar sürebilmektedir. 

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım