Burun Estetiği Sonrası Bizleri Nasıl Bir Süreç Bekliyor

Burun Estetiği Sonrası Bizleri Nasıl Bir Süreç Bekliyor
04 Ağu

Burun estetik ameliyatı, sanılanın aksine estetik ameliyatlar arasında en konforlu olanlardandır. Hastalar ameliyat sonrası ilk 1 saati narkoz etkisiyle pek hatırlamayacaklardır. Bu süreçte oluşacakl üşüme ve titreme nedeniyle hasta yatağında ısıtıcı ile ısıtılır. 2. Saati dolduran hastalar sıvı alımına başlayabilirler. Burun çok hassas bir organ olmasına rağmen ameliyat sonrası hastalarda ağrı çok az veya hiç olmayacaktır. Ameliyat esnasında ve sonrasında yapılan ağrı kesiciler sayesinde de hasta ağrı ile erken dönmede karşılaşmaması ilerleyen saatlerde ve günlerde de ağrı hissiyatını önemli ölçüde azaltmaktadır. 4.saat itibari ile bulantısı olmayan hastalarönce sıvı sonra katı gıdalarla yemek yemeye başlayabilirler. Hemşire eşliğinde yürüyen ve narkozun etkisini atan hastalar tıbbi bir engel yoksa 5.saatten sonra taburcu olabilirler.

İlk 5 saat yüze buz uygulaması için en doğru zamandır. Ameliyat sonrası 1. günde ara ara yüze buz uygulaması ağrı hissini azaltır ve rahatlatabilir. Ameliyat sonrası 1.günde şişlik ve hafif morluklar en fazla hissedilecek seviyede olur. Esas rahatlama 3.günde silikon delikli tamponların çıkmasıyla olacaktır. Çok az olan şilik ve morluklar tamponların çıkmasıyla iyice azalır ve yaklaşık 5.günde hastalar normal yaşantılarına dönerler ve kalıp denilen burun üstü koruyucusunun 7.günde çıkmasını beklerler.  Kalıp alındıktan sonra burun sırtına yapılan ufak bandajları hastalar 2 gün sonra kendileri çıkarabilirler ve duş alabilirler. 2.hafta kontrolünde burun içi değerlendirilir ve kabuklar temizlenir, cilt şişlikleri kontrol edilir. Enfeksiyon açısından bakılır.

İlk  1 ay kızgın güneşe çıkılmaması tavsiye edilir. 2.hafta  itibari ile denize rahatlıkla girilebilir, havuz önerilmez.  İlk 3 ay gündüz saatlerinde koruyucu burun kremi burun sırtına ve ucuna sürülmelidir. Gözlük kullanımı 3.aydan sonra muayene sonrası serbest olabilir. Ancak bazı vakalarda 6 ay önerilmeyebilir. Sportif faliyetler iyileşme sürecine göre 1.aydan sonra yapılabilir.

Özet olarak ilk 5 günlük hafif sıkıntılı süreç dışında burun ameliyatları gayet konforlu ve iş gücü kaybı yaratmayan hastaların en fazla 1 hafta sonra normal yaşantılarına döndüğü  operasyonlardır.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım