Burun Estetiği

Burun Estetiği
05 Ağu

Burun Estetiği Nedir?

Başta estetik bir görünüme kavuşmak olmak üzere, çeşitli sağlık sorunlarından dolayı da burun estetiği yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu konudaki gelişmeler sayesinde, bu operasyonlar daha kolay ve başarılı olarak uygulanmaktadır.

Açık Burun Estetiği

Burun estetik çeşitlerinden olan açık burun estetiği, iz kalır ve daha geç iyileşir endişeleri ile hastalar tarafından çok fazla tercih edilmemektedir. Bu uygulama, özellikle cerrahların sorunlu bölgelere daha rahat ulaşması ve operasyonlarını daha kolay ve detaylı yapmaları bakımından, kapalı türüne oranla daha verimli olmaktadır. Uygulama iki burun deliğinin ortasından kesit açılıp, kıkırdak bölgesinin ortaya çıkarılması ile gerçekleşmektedir. Cerrahlar bu operasyonda, her çeşit ameliyat tekniklerini uygulayabilmektedir. Uygulamanın dezavantajları ise, operasyondan dolayı oluşacak ödemlerin diğer yönteme oranla daha uzun sürede iyileşmesi ve ameliyat izlerinin altı ay civarında geçmesidir.

Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiğinde en çok tercih edilen ve uygulanan yöntem kapalı ameliyatlardır. Bu yöntemde, burun deliklerinin içinden müdahale yapılmaktadır. Açık yönteme oranla daha çabuk iyileşmenin sağlandığı bu yöntemde, ameliyat izleri de görünmemektedir. Bu yöntemde cerrahların hareket imkanları daha kısıtlı olduğundan, açık yöntemin uygulandığı durumlardan daha az problemli burunlar için uygulanmaktadır. Ayrıca, kapalı yöntemde burunun şeklinin tam anlamı ile oturması da, daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Burun Estetiğinde Let Down Tekniği

Burun estetiğinde en çok sorun oluşturan bölüm, genellikle sırt kısmı denilen ve çizgi şeklinde görünen üst kıkırdak kısmıdır. Eski yöntemlerde, bu sırt kısmı düzeltilmek için ya ameliyat çekiçleri ile ezilmekte, ya da operasyonla çıkarılmakta idi. Buruna yeniden şekil vermek için ise başka bölgelerden alınan kıkırdaklar kullanılmaktaydı. Operasyonlar hem daha riskli ve uzun olmakta, hem de iyileşme süreleri çok daha uzun zaman almakta idi. Let down tekniği ise tüm bu sorunlara çözüm olmaktadır. Bu teknikte, burnun sırt kıkırdağına dokunulmadan alt kısımlardan kıkırdak alınmakta ve sırt kısmından baskı uygulanarak istenilen şekil verilmektedir. Bu teknik sayesinde operasyonlar çok kısa sürdüğü gibi, iyileşme süreçleri de oldukça kısalmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği

İkincil bir burun ameliyatı olan revizyon burun estetiği yöntemi, adından da anlaşıldığı gibi burun ameliyatlarından sonra yapılan bir uygulamadır. Bu yöntem özellikle daha önceden yapılan ameliyatlardan sonra oluşan sorunların (nefes alma zorluğu gibi) düzeltilmesi veya hastanın memnun kalmamasından dolayı uygulanmaktadır. Bu yöntem ile fazlalık bir kıkırdağın alınmasından, komple burun revizyonuna kadar tüm işlemler yapılabilmektedir. Genel anestezi yöntemi ile yapılan revizyon yöntemi sonra, tam olarak iyileşme bir yıla kadar sürebilmektedir. Bu yöntem standart bir uygulama olmayıp, kişilerin durumlarına ve isteklerine göre değişiklik göstermektedir.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burun estetiği normal olarak 18 yaşından büyükler için uygulanmaktadır. Bu da, burun gelişiminin tamamlanmasını beklemekten kaynaklanmaktadır. Burun estetiği için önemli olan hastanın şikayetçi olmasıdır. Hasta burnunun görünümünden veya sağlık açısından şikayet etmektedir. Burunlarda şekil bozukluğu genellikle doğuştan oluşmaktadır. Daha sonradan ise özellikle kaza, çarpma ve darp gibi nedenlerden burunda değişik sorunlar oluşmaktadır. Sağlık açısından acil müdahale gerektiren durumlarda ise yaş sınırına bakılmadan müdahale yapılmaktadır. Ameliyat için önemli olan bir diğer husus ise, hastanın burun yapısının ve sağlık durumunun ameliyata uygun olmasıdır. bu nedenle ameliyat öncesinde gerekli kontrol ve tetkikler yapılmakta, sonuçlar olumlu ise müdahaleye karar verilmektedir.

Burun Estetiği Yaptırdıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ameliyatta olduğu gibi rinoplasti sonrasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

1. Ameliyat sonrası özellikle ilk üç gece baş dik olacak şekilde, yastıklarla desteklenerek uyunmalıdır.
2. İyileşme sürecinin daha hızlı olması için uyku ve beslenme düzeni düzgün olmalıdır.
3. Diş fırçalama işlemi, mümkün olan en yumuşak fırçalarla yapılmalıdır.
4. Mümkün olduğunca baş eğilmemeli ve ağır egzersizler yapılmamalıdır.
5. Burunun şeklinin bozulmaması için, zorunlu ise ilk iki ay gözlük yerine lens kullanılmalıdır.
6. Burun bölgesi darbelerden korunmalı ve topla oynana sporlardan uzak durulmalıdır.
7. Güneş ışınlarının burun bölgesi ile direkt olarak temas etmesi, en az üç ay engellenmelidir.
8. Sigara ve alkol tüketiminden, iyileşmeyi geciktireceğinden uzak durulmalıdır.
9. Burun temizliği sümkürmek yerine, doktorun önerdiği özel sıvılar ile yapılmalıdır.
10. fazla çiğneme gerektiren yiyeceklerden ve aşırı yüz mimiklerin kaçınılmalı, sakız çiğnenmemelidir.
11. İyileşme süresi boyunca saunaya, havuza ve denize girilmemelidir. Aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulunulmamalıdır.
 

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım