Covid-19 Havadan Bulaşıyor Mu?

Covid-19 Havadan Bulaşıyor Mu?
04 Ağu

Covid-19’un havadan bulaşıp bulaşmadığı konusunda yoğun bir tartışma mevcut. Bu tartışmalar etrafında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyaya buluşan Covid-19’un havadan bulaşabildiği konusunda bilim dünyası ikiye ayrılmış durumda. Bazı bilim insanlarının Covid-19 olarak adlandırılan virüsün havadan bulaşabileceğini belirtmesine rağmen diğer bilim insanları ise aynı görüşte değil.

Yapılan araştırma Covid-19 tartışmalarını alevlendirdi.

Çin’de ortaya çıktığı günden bu yana bilim dünyasının sorduğu birçok soru var. Bu sorulardan biri de Covid-19 virüsünün havadan buluşmasının mümkün olup olmadığı. Sonuçları yayınlanan bir araştırma bu tartışmayı daha da alevlendirdi.

Covid-19 ile ilgili araştırmayı yapan bilim insanları, virüsü havada minik damlalar ya da katın parçacıklar halinde yayılabildiğini belirttiler. Uzmanlar, enfekte olan hastanın öksürmesi ya da hapşırması halinde virüsün havada kalabileceği ve insanlara bulaşabileceği sonucunun çıkarılmaması gerektiğini vurgu yaptılar.

Çeşitli araştırma ve yayınlanan bilgiler dışında kesin olan bilgi ise Covid-19’un solunum yoluyla bulaştığı. Enfekte olan kişinin öksürdüğünde etrafına saçtığı tükürük damlaları ya da vücut temasında bulunmasıyla bulaşmasından dolayı uzmanlar, kişilerin aralarında en az 1 metre mesafe bırakmasının önemli olduğunu belirtiyorlar.

Laboratuvar ortamında yapılan çalışma gerçek hayatta mümkün mü?

New EnglandJournal of Medicine (NEJM) isimli dergide yer bulan çalışmada, bilim adamları virüsün havada 3 saat boyunca yaşayabildiğine vurgu yapıyorlar. Bu sonuca ulaşmak için bilim insanlarının Covid-19 virüsünü bir sprey yoluyla hava sıkıp gözlemledikleri belirtiliyor. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu uygulamanın gerçek ortamda olası olmadığını belirten uzmanlar da bulunuyor. Sebebinin ise virüs içeren damlacıkların havada bulunan partiküllere nazaran daha ağır olması ve bu sebeple yer zeminine daha hızlı düşecek olmaları.

Virüsün havada 3 saat boyunca kalamayacağını belirten East Anglia Üniversitesi’nden Paul Hunter’a göre asıl risk enfekte olan kişinin çok yakınında bulunmak ve tükürük damlaları olan zemine dokunmak. Covid-19 bulaşmış zeminlere dokunduktan sonra elin yüz bölgesine temas etmemesi  sebebiyle virüsün göz, burun ya da ağıza götürülmesi Covid-19’a adeta davetiye çıkarıyor.

Covid-19 üzerine yapılan araştırma sonucuna göre virüs, çelik ve plastik yüzeylerde üç güne kadar kağıt üzerinde ise 24 saate kadar yaşayabildiğine dikkat çekiliyor. Koronavirüs bulunan zeminlerden virüs buluşması zeminde bulunan virüsün yoğunluğa bağlı. Zira virüsün zemin üzerindeki miktarının az olması buluşma ihtimalini doğal olarak azaltıyor.Hunter, bu sebepten dolayı ellerimizi düzenli ve sıklıkla detaylı bir şekilde yıkamamızı tavsiye ediyor.

Virüs havada belirli bir mesafe kat edebilme potansiyeli taşıyor

Bir başka görüşe göre de Covid-19 salgınının havadan buluşma ihtimali bulunuyor. ABD’li immünolog (bağışıklık bilimcisi) AnthonyFauci’nin NBC kanalına yaptığı açıklamada “Havada belirli bir mesafe kat edebilme potansiyeli görmezden gelemeyiz.” diyor.

Koronavirüsün, bir başka deyişle Covid-19’un havadan buluşma ihtimalini destekleyecek başka çalışmaların da ortaya çıkması halinde alınacak önlemlerde ciddi değişiklikler olabilir.

Çalışmaya uzmanlar çeşitli yorumlar yapsa da Pasteur Enstitüsü’nden Fransız virolog EtienneSimon-Loriere’nin Covid-19 hastalarını tedavi eden doktor ve sağlık çalışanlarının çok iyi bir şekilde korunması konusundaki fikri konusunda herkes hem fikir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım