Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği
05 Ağu

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği veya blefaroplasti, gözdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusunun alınması ile alt ve üst göz kapaklarına uygulanan bir plastik cerrahi işlemler bütünüdür. Göz kapağı estetiği ile amaç göz çevresini gerdirmektir. Göz kapağı estetiği, özellikle belirli bir yaş sonrasında yer çekimi ile oluşan sarkmalara uygulanmaktadır. Göz kapaklarındaki torbalanmalar, ciltte bollaşmalar, renk değişiklikleri ve gevşeme veya kırışıklık nedenleriyle göz kapağı estetiği yapılabilmektedir. Göz kapağındaki sarkmalara, güneş, kirli hava, uyku düzensizlikleri, sigara ve alkol tüketimi gibi erken yaşlandırıcılar neden olabilmektedir. Bu problemler için göz kapağı estetiği uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Gerektiren Belirtiler Nelerdir?

Yaş ilerledikçe göz elastikiyetini kaybetmektedir. Yüzün elastikiyetini kaybetmesi ile ortaya çıkan fazla deri ilk olarak kendini göz kapaklarında gösterir. Göz altlarında torbalanma, göz altlarında renk değişimi, göz kapağı derisinde kırışıklıklar/sarkmalar, üst göz kapağı düşmesi ve kaz ayağı çizgileri göz kapağı yaşlanma belirtileridir.
Bazen göz kapaklarında deri bollaşması görülmekte, bu da göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu bazen öyle noktaya gelir ki, hastanın görmesini engeller. Artık fonksiyonel bir bozukluk olan bu düşüklüğün giderilmesi gerekmektedir. 

Göz Kapağı Estetiği İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Göz kapağı estetiği, genellikle 35 yaş üstü hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu yaşlardan sonra göz kapağında yaşlanma belirtileri görülmeye başlanır, ancak medikal anlamda ihtiyacı olan her yaşta bireyin yaptırması olanaklıdır. Göz kapağı estetiği ile yaşlanma durmaz, ancak etkisi 7-8 yıl sürmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanamayı arttırma ihtimali olan kan sulandırıcıların ve antibiyotik gibi ilaçların ameliyattan 15 gün önce bırakılması gerekmektedir. İçilen tüm ilaçlarla ilgili hekim bilgilendirilmelidir. Sigara ve tüm tütün ürünleri yaraların iyileşmesini geciktirmektedir. Bunların kullanımı ameliyat öncesi en az 2 hafta önce kesilmelidir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Yağ yastıkçıklarının yaşlanma ile aşağıya çekilmesi durumunda, yağ yastıkçıkları yerlerine asılır. Alt göz kapağı işlemlerine geçmeden önce bu işlem gerçekleşir. Bu işlem sonrası eğer gerekiyorsa, torbalanma ve sarkma varsa kirpiklerin altından kesi gerçekleştilir. Yağ paketçikleri düzenlenir, fazla kas ve deri kesilerek ameliyat tamamlanır. Eğer halen göz altı çöküklüğü varsa yağ enjeksiyonu tercih edilir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Hassas bir bölge olduğundan göz kapakları kolayca şişmeye meyillidir. Ameliyat sonrası 1 haftaya dek bu şişlikler kalabilir, ancak ameliyat ağrılı bir ameliyat değildir. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Gözler ameliyattan sonra da sargılı olmayacak, yalnızca ince bantlar olacaktır. Dikişler 5. günde alınabilmektedir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım