Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği
05 Ağu

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe kulak estetiği pek çok nedenle talep edilmektedir. İşitme organımız olan kulak, aynı zamanda yüz iletişiminde önemli bir yere sahiptir. Kepçe kulaklar, işitme duyumuz açısından engel değildir. Fonksiyonel olarak tamamen sağlıklı bir kulak, kepçe olabilir. Bazı insanlar için kepçe kulak estetiği zaruri bir ihtiyaçtır. Özellikle çocukluk döneminden başlayarak, kepçe kulak, bireylerin sosyal ve psikolojik gelişimlerini olumsuz şekilde etkileyebilmekte ve yaşam kalitesini azaltabilmektedir. Kepçe kulak estetiği ile bu olumsuzluklar giderilebilmekte, kişiye daha sağlıklı bir sosyal gelecek sağlanabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatı, en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan biridir.

Kepçe Kulak Sahibi Olma Nedenleri

Kepçe kulak tamamen doğuştan gelen bir problemdir. Genetik faktörlerle ortaya çıkar. Doğumsaldır. Ailesinde kepçe kulak olan birinin kepçe kulak problemini yaşaması ihtimali çok yüksektir. Kalıtımsal olarak geçen kepçe kulağa şu sorunlar neden olmaktadır:
1.    Kulak arkasındaki kemik ile kulak kepçesi arasındaki açı çok geniştir.
2.    Kulak kıkırdağı doğuştan gevşek yapılıdır.
3.    Kulağın üst kısmındaki kıvrımlar oluşmamıştır. Kulak kepçesi dümdüz yapılıdır.

Kepçe Kulak ve Psikolojik Sorunlar

Erkek veya kadın fark etmeksizin, tüm insanlarda görülebilen kepçe kulak okul çağının her evresinde birey için sorun olabilmektedir. En başta çocuklarda psikolojik problemlere yol açmaktadır. Kepçe kulağa sahip kişiler çoğu zaman saçları ya da aksesuarlarını kullanarak kulaklarını örtme çabasına girerler. Bazen dışarıdan gelen tepkilerin yarattığı olumsuz bir durum olarak kişi kulaklarını takıntı haline getirebilir. Çocukluktan itibaren çevresi tarafından alaya alınabilen kişi konuyla ilgili özgüven eksikliği yaşayabilir. Hatta bazı insanlarda sosyal sorunlara yol açarak depresyon ve özsaygı eksikliği gibi durumlar yaratabilmektedir. Bu nedenle mümkün olan en erken yaşta kepçe kulak estetiği yapılmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği, basit yöntemlerle çözüme ulaşabilinen bir cerrahi işlemdir. Ciddi riskler taşımayan bu operasyonun mutlaka hastane koşullarından bir cerrah tarafından yapılması şarttır. Hastanın yaşı, kişisel özellikleri düşünülerek lokal ya da genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat 45-90 dk. arasında tamamlanır. Hastanın kulak yapısına göre bu süre uzayıp kısalabilir.
Kulak kıkırdaklarına gereken şekil verilir. Kulak geriye doğru hizalanır. Bu ameliyatta uygulanan kesi kulak arkasındadır. Kişinin duymasını etkilemez, hasta normal hayatına devam edebilir. İyileşme süreci maksimum 2 haftadır. Kişi arzu ettiği kulaklara kavuşur.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Kepçe kulak estetiği, son derece hızlıca biten bir ameliyattır. Ameliyat sırasında genel olarak dikiş atılmaz. İyileşme süreci en fazla 2 hafta sürer. Kişi bu sırada hayatına dönebilir. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir. Ameliyat sonrası kulakları dış darbelerden veya etkilerden korumak ameliyatın başarısını artırır. 

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım