Kış Aylarında Kilo Almayın…

Kış Aylarında Kilo Almayın…
05 Ağu

Dört mevsim arasında kilo almanıza en çok yardımcı olan size sıcak bir battaniyeyle kucaklayan üzerine 1 fincan sıcak çikolatayla size şımartan! bir mevsim varsa o da tabikiii kış mevsimidir.

Uzayan akşam saatleri, havaların kötüleşmesiyle kısıtlanan hareket seviyeleri ile amann ya yazın ne de olsa veririm gibi hain düşünceler ile:) yağlar vücudunuzda yuva bulmakta hiç zorlanmazlar.

İlk cemrenin yeryüzüne düşmesi, ilk kiloları belli eden ince kıyafetlerin giyilmesiyle, müslüm baba dan son pişmanlık şarkısının kulaklarda çınlar ; içte bir sıkıntı belirir ve dile gelir! KIŞIN NE KADAR ÇOK KİLO ALMIŞIM YEAAA!!!

Şimdi başa dönelim ve bu döngüyü kıralım! Kış aylarında size farkında olmadan kilo aldıran şeylere beraber mercek tutalım ve hade şu işi kökten çözelim!

Ne Yapmalı?

Kışa Gardınızı Bağışıklıkla Alın

Her şeyin başı sağlık malum, ama kış ayları en çok hastalıklarla mücadele ettiğimiz dönem. Bu yüzden bağışıklığımızı yükseltip hastalıklardan korunmak, ayrıca enerjimizi yükseltmek için bu aylarda bolca bulunan, limon, greyfurt, kivi, nar, mandalina, portakal, brokoli, havuç, karnabahar, brüksel lahanası gibi mevsim gözdelerini sofralarımıza bolca eklemeliyiz.

Doğal Mutluluk Hormonu: Egzersiz

Hareketsiz kaldığınızda hem yeterli enerji harcayamıyor, hem de metabolizmanızı yavaşlatmış oluyorsunuz. Egzersiz doğal yollarla stresi azaltan ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak endorfin hormonu salgılamanızı sağlayan doğal bir yöntemdir.

Seni Yeneceğim Karbonhidrat!

Bu aslında size kaderinizin bir oyunu; insan vücudu hep depolama eğilimindedir ve kışın bu işi daha ciddiye alır çünkü vücut soğukta kendini daha çok korumak kollamak ve ısı kaybını engellemek ister. Yazın hiç ilginizi çelmeyecek karbonhidratı yüksek tatlılar, hamur işleri sizi fazlasıyla cezbeder. Genel olarak kışın fazlaca görülen keyifsizliğinize anlık olarak çözüm üretir. Ama sonrası genel olarak aynı hisler, hatta ekstra pişmanlık.. Vücudunuz size karbonhidrat sinyalleri göndermeye başladığında hemen telefona sarılıp bir pizza sipariş etmek yerine; 1fincan tarçınlı süt, 1 meyve veya biraz kuruyemiş yemeyi deneyin! pişman olmayacaksınız..

Aaa! O Kilo Aldırır Mı?

Her şeyi yapıyorsunuz ama kilo veremiyorsunuz, aslında tükettiğiniz besinler çok sınırlı ama sonuca ulaşamıyorsunuz! belki de gizli kilo aldırıcılarla tanışmamışsınızdır. bazen hiç farkında olmadan masum gözüken bu besinlerin fazlaca tüketilmesiyle; yazın fazlaca farkedilecek fazla kilolara sahip olabiliyoruz. Örneğin bir oturuşta 10-15 kestane yiyen memleketim insanı var 🙂 kışın mis gibi kokan , sizi cezbeden bir sahlep, dışarda tercih ettiğiniz Kremalı bir et, uzayan akşamlarda meyve gelsin fındık fıstık gitsinle devam eden uzun oturmalar.

Neydi Acaba? Neydi? Hah, Buldum, Su!

Yazın sıcakların etkisiyle hiç zorlanmadan tüketilen su; kış geldiğinde tamamen akıllardan çıkar, çünkü yerini sıcacık çaya kahveye bırakmıştır. suyun az tüketimi kalori alımını artırır, hatta bazen açlık hissinin asıl kaynağı susuzluktur, besinlerin sindiriminden, toksinlerin atımına kadar bir çok konuda etkili suya kışın istek duymasakta gereksinimiz azalmıyor, hadi şimdi bu satırları okuduktan sonra bir bardak su için!!!

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım