Liposuction Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası

Liposuction Ameliyatı Öncesi Ve Sonrası
05 Ağu

Liposuction

Liposuction, cilt altındaki fazla yağ dokusunun negatif basınç ile dışarı alınması işlemidir. Yağ, kanül adı verilen içi boş aletlerin minik kesilerden girilmesi aracılığı ile dışarı alınır. Bu yönteme halk arasında yağ alma ameliyatı da denilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olan liposuction ile diyet ve spora dirençli bölgesel yağlar alınarak vücut şekillendirme sağlanabilir. Bu uygulama ile karın, sırt, bel, basen, bacak, diz içi ve gıdı gibi bölgelerde bulunan inatçı yağların alınması sağlanır.

Liposuction nasıl uygulanır?

Çeşitli yöntemlerde akışkan hale getirilen yağ dokularının, kanüller yardımıyla dışarı atılması şeklinde uygulanır. Liposuction, yağ alma işlemi uygulanacak olan bölgeye açılan 3-5 mm’lik kesilerden, yine aynı boyutlarda olan kanullerin içeri sokulması ve vakum yapan bir alet yardımı ile mevcut yağların dışarı çekilmesi işlemidir.
Ameliyat yapılırken bölge yerleşim ve sayısına göre lokal, bölgesel (belden) ya da genel anestezi kullanılabilir. Ameliyat süresi ise alınacak yağın miktarına bağlı olarak yarım saat ile 4-5 saat arasında değişmektedir. Ameliyattan çıkan hastalar, eğer sınırlı sayıda bölgeye işlem yapıldı ise aynı gün içinde evlerine gönderilir. Yaygın liposuction yapıldığı takdirde 1 gece hastanede kalırlar. Hastaların ameliyattan sonra 3-4 gün boyunca hafif sızlamaları olacaktır. Bu durumda ağrı kesiciler kullanılması tavsiye edilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 3-4 hafta kadar toparlayıcı korse kullanılması gerekir.

Liposuction kalıcı mıdır?

İnsanların ergenliğe ulaştıktan sonra, vücutlarında bulunan yağ hücresi sayısı değişmez. Vücudumuz, yağ hücresinin yoğun olduğu yerlerde yağ depolaması yapar. Liposuction ile o bölgedeki yağ hücre sayısı azaltılmış olur, ergenlikten sonra yeni yağ hücresi üretemeyeceğimiz için liposuction yapılan bölgenin de yağ depolama kapasitesi azaltılmış olur. Ancak harcayabileceğimizden daha çok kalori alırsanız, elbette bu kaloriler yağ olarak depolanacaktır. Ancak, bu kez belli bir bölgede birikmek yerine daha orantılı bir şekilde tüm vücuda dağılacaktır.

Liposuction için kullanılan teknikler hangileridir?

Gelişen teknolojinin de önderliğinde, liposuction için çok farklı teknikler kullanılmaktadır. Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler sayesinde liposuctionın lazer, ultrason ile kombine edilmesi sonucu liposuctionda yeni bir dönem başlamıştır. Lazer, ultrason cihazlarının amacı mevcut yağları eriterek, daha az travma ile daha çok yağ alabilmek ve cildi sıkılaştırabilmektir.

Liposuction ile lipolizin farkı nedir?

Lipoliz mevcut yağların eritilmesi işlemini anlatır. İşlem lipoliz ile sınırlı kalacaksa eritilen yağ vücutta bırakılır, dışarı alınması için herhangi bir işlem yapılmaz.  Yağları eritmek için az önce adı geçen lazer, ultrason teknolojilerinden herhangi biri kullanılabilir. Eritilen yağlar vakum yardımı ile dışarı alınırsa o zaman işlemin adı liposuction olur. Yalnız lipoliz yapıldığı takdirde, eritilen yağlar vücuttan kendi başına atılacağı için yüksek volümde yağ eritilemez. O nedenle yüksek volümde yağ eritilecekse mutlaka suction-vakum yoluyla dışarı alınmalıdır.

Liposuction kimlere uygulanır?

•    Liposuction estetiği nin bir zayıflama yöntemi olmadığı unutulmamalıdır. Liposuction bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Bu nedenle belirgin kilo problemi olan kişilere bu yöntem uygulanmaz. Öncelikle kontrollü bir spor ve diyet programıyla kilo vermeniz gerekir. Kalan inatçı yağlarınız varsa, liposuction işlemi uygulanabilir.
•    Yağ alma işlemi, kontrolsüz sistemik hastalığı bulunmayan, hamile olmayan,18 yaşından büyük bölgesel yağlanma problemi olan kadın ya da erkek herkes için uygulanabilir.
•    Deride halihazırda sarkma varsa ya da çok yüksek volümde yağ alınacaksa deride oluşacak sarkmayı engellemek için germe ameliyatı da gerekebilir.

Liposuction hangi bölgeler için uygundur?

Yağ alma işlemi vücutta pek çok bölgeye yapılabilir. Yaygın olarak liposuction tedavisinin uygulandığı bölgeler, karın, sırt, basen, uyluk, diz içi, gıdı ve üst kollardır.

Liposuctionda alınan yağlar başka bölgelere enjekte edilebilir mi?

Liposuction ile alınan yağların ihtiyaç duyulan bölgelere de enjekte edilmesi mümkündür. Yağ enjeksiyonun sıklıkla yapıldığı bölgeler yüz, popo, meme ve baldırdır.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım