Liposuction Nedir?

Liposuction Nedir?
05 Ağu

Liposuction (Yağ Emme, Yağ Aldırma)

Liposuction, hakkında çok fazla yanlış bilginin dolaşımda olduğu bir estetik ameliyat şeklidir. Yağ emme veya yağ alma ameliyatı olarak da geçmektedir. Liposuction, vücudun farklı noktalarında birikmiş olan fazla yağın yok edilmesi amacıyla yapılmaktadır ve bu işlem doğrudan kilo verme yahut zayıflama aracı değildir. Kişinin sağlığını koruması ve fazla kilolardan kurtulması için öncelikle sağlıklı bir beslenme düzenine geçmesi ve kontrollü bir diyet ile düzenli egzersiz uygulaması gerekmektedir. Tüm bunlar yapıldığı halde, vücutta erimeyen yağ depoları varsa liposuction, son derece etkili bir çözümdür. Liposuction kelimesinin kökü “lipo” latince “yağ” sözcüğünden gelmektedir. Liposuction ile vücuttaki fazla yağlar değil, yağ hücreleri emilerek alınmaktadır. Liposuction ile yağ hücrelerinin sayısı azaltılarak o bölgedeki yağ birikiminin önüne geçilmektedir. Böylece kişi sonradan kilo alsa da daha az göbekli bir vücut yapısına sahip olabilmektedir.

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

Liposuction, diyet ve egzersizle gitmeyen bölgesel yağ fazlalıklarının oluşturduğu kötü görüntüyü yok etmede kullanılır. 16 yaşından önce uygun değildir. En başta liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Sağlıklı beslenmeye ve egzersize karşın bölgesel olarak gitmeyen yağ hücreleri için uygulanır. 

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Rejim ve egzersiz yapıldığı halde kilo verilemiyorsa bu vücutta varlığını devam ettirmek için direnen yağ hücrelerine işarettir. Direnen yağ hücreleri üç farklı yöntemle alınabilir: Islak Teknik (Tümesan Teknik), Ultrasonic (Vazer) Liposuction, Lazer Liposuction.

Islak Teknik (Tümesan Teknik)

Liposuction ameliyatlarında genelde ıslak teknik kullanılmaktadır. Emme işleminden önce ilgili bölgedeki yağ hücreleri sıvı ile şişirilir. Şişirme tamamlandıktan sonra ince borular yardımıyla yağ hücrelerine ulaşılır. Vakumla istenmeyen yağ hücreleri çekilir.

Ultrasonic Liposuction

İnce borular yardımıyla bölgeye girilir. Ultrasonic titreşimler ile yağ hücreleri yumuşatılır ve yağ hücreleri emilir.

Lazer Liposuction

Küçük borular yardımıyla bölgeye ulaşılır. Yağ hücrelerine lazer ışınları iletilir. Hücreler yumuşadıktan sonra minimetrik kesiler yardımıyla yağ hücreleri emilir.

Liposuction Sonrası Süreç Nasıl Olacaktır?

Liposuction ameliyatında lokal veya genel anestezi uygulanabilmektedir. Lazer Liposuction yönteminde hastaya genel anestezi uygulanırken, diğer yöntemlerde lokal uygulanmaktadır. Lazer Liposuction’da hasta 1 gece hastanede kalabilir, diğer uygulamalarda aynı gün evlerine gidebilmektedirler. Ağır bir iş değilse, 3-7 gün içerisinde hastalar işe dönebilmektedirler. 1 hafta sonra dikişler aldırılmalı ve 3 hafta boyunca liposuction korsesi kullanılmalıdır. En az 6 hafta kadar ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Gebelik Sonrası Liposuction İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Gebelik sonrası en uygun zaman gebelik sonra ilk 1 yılın sonudur. Bu aralık anneye kilo verme fırsatı tanırken, vücutta oluşan sarkık ve çatlakların derecesi görülebilmektedir. Liposuction gebeler için bir problem teşkil etmese de, şayet gebelik planlanıyorsa bu ameliyatın ertelenmesi doğru olacaktır. Böylece gebelik sonrası oluşabilecek yeni problemlere müdahale edilebilir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım