Meme Büyütme Ameliyatı Ve Sonrası

Meme Büyütme Ameliyatı Ve Sonrası
05 Ağu

Meme Büyütme Ameliyatı

Kısaca ifade etmek gerekirse, silikon protez yardımıyla memenin büyütülmesi ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatı, tüm dünyada, kadınların çeşitli estetik tercihler ve beklentiler neticesinde en fazla tercih ettiği estetik ameliyatlar içinde yer almaktadır. Bu ameliyatın teknolojisi sürekli gelişmekte ve birden fazla faktör göz önüne alınarak yeni çözümler üretilmektedir. Ameliyat, meme kanseri sonrası yaşanabilen doku kayıpları, doğuştan gelen yapısal sorunlar veya kişinin estetik kaygıları neticesinde yapılabilmektedir. Meme büyütme ameliyatı, kadının bedeni ile barışmasında, özgüvenin artmasında etkili rol oynamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, genel anestezi ile yapılmakta ve yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. 4-5 santimlik kesi ile protez yerleştirilir. Kesi, meme alt sınırına, meme başı sınırına yahut koltuk altı bölgesine yapılmaktadır. Kesi yeri, muayene sonrası belirlenmektedir. Protez, ilgili noktadan meme dokusu arkasına ya da göğüs kasının ardına yerleştirilmektedir. Tüm bu işlemler sonrasında bölge kapatılır. 

Kimler Meme Büyütme Estetiği Yaptırabilir?

Meme büyütme ameliyatı, ergenlik (gelişim) çağından itibaren memeleri az gelişen veya küçük olanlara, gebelik ve emzirme dönemi sonrası memenin hacminin azaldığı durumlarda, memelerinin arasında asimetri bulunan hastalarda uygulanabilmektedir. Bir alt sınır olarak 18 yaşında olmak şartı aranmakta, ancak bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
Ameliyat öncesi, hasta varsa sağlık sorunları hakkında hekimi bilgilendirmelidir. Ameliyat öncesi tahlil ve tetkiklerle hastanın ameliyatına bir engel bulunmadığına karar verilir.

Meme Protezi Nasıl Seçilmektedir?

Meme protezleri dolgu maddelerine göre değişmektedirler. Hangi dolgu maddeli protezin seçileceğine hastanın ayrıntılı muayenesi sonrası uzman cerrah ile karar verilmektedir. Meme protezleri şu şekilde ayrılmaktadır.

Şekline göre;

Yuvarlak ve Damla


Yüzey özelliklerine göre;
Düz Yüzeyli ve Pürüzlü Yüzeyli

Silikon maddesi uzun yıllardır plastik cerrahide, özellikle meme büyütme ameliyatı sırasında kullanılmaktadır. Kullanılan bazı protezlerin içi jel silikonla doluyken, bazıları serum fizyolojik ile doludur. Hangisi tercih edilirse edilsin, silikon yüzeyinin pürüzlü olmasına dikkat edilmelidir. Böylece zaman içinde gerçekleşebilme ihtimali olan kapsül kontraksiyonu riski en aza inmektedir.

Meme Protezi Nereye Yerleştirilir?

Meme büyütme estetiği ile, silikon protez üç alana yerleştirilmektedir: kas altı, meme dokusu altı ve dual plan. Silikonun hangi bölgeye yerleştirileceği, hekim ve hastanın görüşmesi sonucu muayene verilerine ve hastanın beklentilerine dayanılarak verilmektedir.

Meme Büyütme Estetik Ameliyatı ile Meme Ne Kadar Büyütülebilir?

Protez büyüklüğü, hastanın fiziksel özelliklerine uygun olarak, muayene ile belirlenmektedir. Bu, hastanın göğüs kafesinin genişliğine, boyuna, omuz genişliğine ve meme dokusunun kalınlığına ve kişinin beklentilerine göre hekim-hasta iş birliği ile kararlaştırılır.
Göğüs kafesi geniş, uzun boylu hastalarda kullanılabilen protez, dar omuzlu ve kısa boylu hastalarda kullanılamaz. Bu noktada uygun silikon taban genişliği önemlidir. Göğüs bölgesinin dikliği, yüksekliği, genişliği her hastada kendine özeldir. Hastanın beklenti ve talepleri, cerrahın deneyimi ile birleşerek protezin tipine de karar verilmektedir.

Meme Büyütme Estetiği Emzirmeye Engel midir?

Günümüzde silikon protezler, memeyi, hastanın beklentilerini karşılayabilecek bedene dek büyütebilmektedir. Bu protezler, süt kanallarına zarar vermezler, bu nedenle emzirme etkilenmez.
Emzirme sonrası oluşabilecek sarkmalar ve hacim kayıpları için estetik müdahaleler yapılabilmekte, meme kendi yağ dokusu oranında (veya daha fazla) büyütülebilmektedir¸ ancak şayet gebelik planlanıyorsa meme büyütme ameliyatının gebelik sonrasına bırakılması tavsiye edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası His Kaybı Oluşur mu?

Ameliyat sonrasında, meme başında hissizlik/his azalması görülebilmektedir. Buna morluk ve şişlik eşlik edebilir. Ameliyatın boyutuna göre daha fazla veya daha az olabilir. Bu olası hissizlik durumu 1 yıl içinde düzelmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Kalıcı Bir Ameliyat İzi Kalır mı?

Sonrasında nerede ve ne kadar iz kalacağı sorusu en fazla merak edilen sorulardandır. Kesi yerlerinin belirlenmesi sonrasında meme büyütme ameliyatı gerçekleşir ve ilgili bölgelerde oluşan kesiler 6 ay-1 yıl içinde kaybolur. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası, kendi kendine eriyen dikişler kullanıldıysa dikişlerin aldırılmasına gerek yoktur. Şayet dikişler kendi kendine erimeyen tipte ise takribi 10 gün içinde alınmaktadır. Ameliyat sonrası, destekleyici sutyen ya da sargı/bandaj takılması önerilmektedir. Meme başında şişlik, morarma ve hissizlik görülebilmektedir. Sargı/bandaj veya destekleyici sutyen kullanımı ile ödem azaltılır, düzenli yapılan masajlarla silikon ve meme uyuşması sağlanmaktadır. Böylece meme protezi ve meme doğal bir uyum sürecine girebilecektir.
Meme protezinin hangi bölgeye yerleştirildiği de önemlidir. Meme protezi göğüs kasının ardına yerleştirilmişse ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca el-kol-omuz hareketlerinde kısıtlılık olabilir.
Hastalar, ameliyattan sonra 3-5 gün içinde normal hayatlarına dönebilmektedirler; ancak bazı kısıtlamalar mevcuttur. Özellikle ameliyat sonrasındaki birkaç ay sürecince ağır egzersiz ve ağır hareketlerden kaçınılmalıdır.
Meme büyütme ameliyatı sonrası 10 gün boyunca E vitamini ve coenzim Q gibi kan sulandırıcıların alınmaması gerekmektedir. Tüm bu süreçte hastanın kronik bir hastalığına bağlı sürekli kullandığı ilaçlar hekime mutlaka bildirilmelidir. Ameliyat öncesi ve sonrası bu ilaçların kullanımı ile ilgili hekimden bilgi alınmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ağrı Yaşanır mı?

Meme büyütme ameliyatı sonrası bir miktar ağrı hissedilebilmekte, ancak bu ağrılar uygun ağrı kesicilerle en aza indirilmektedir. Meme protezinin yerleşme noktasına göre ağrının büyüklüğü artabilir veya daha az olabilir. Yeni teknolojik gelişmeler ve teknikler ile artık meme büyütme ameliyatlarında hasta daha az ağrı hissetmektedir. Böylece ilk 1-2 gün içinde ağrı en az seviyesine inerek yok olur. El kol hareketleri sırasında yaşanan ağrı ise 2-3 gün içinde geçmektedir. Tüm bu süreçte ağrı kesiciler hastanın en az şekilde etkilenmesine yardımcı olacaktır

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım