Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Meme Büyütme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?
21 Tem

İlk meme protezinin 1960’lı yıllarda yapılması, günümüzde kullanılan protezlerin FDA onaylı olması ve çoğu markanın kendi protezlerine 10 yıl, hatta bazılarının ömür boyu garanti vermesi meme büyütme ameliyatlarının oldukça sık bir şekilde tercih edilmesini sağlamıştır. Bu güven durumu ve kişilerin sosyal hayatlarında daha güzel görünme istekleri Meme büyütme operasyonlarına olan isteğin artmasına yol açmıştır.

Meme büyütme operasyonunda anesteziden uyanan kişilerde, o bölgeye uygulanan uzun etkili lokal anestezik ilaçları sayesinde ağrı olmaz, genellikle hafif şekilde gerginlik hissedilir. Memelerin ihtiyacı olan baskıyı yapmak için hastaya operasyondan sonra özel bir sütyen giydirilir.

Meme büyütme ameliyatına uygun olan kişilerde memeler bedenin diğer alanlarına göre küçüktür. İki meme dokusu arasında pozisyon, doku ve sarkıklık açısından farklılıklar her kadında vardır. Bu farklılıklar kimilerinde belirgin şekildedir. Bu tarz durumlarda meme büyütme ameliyatı da asimetrik gerçekleştirilerek her iki meme dokusu birbirine benzer hale getirilir. Meme büyütme ameliyatlarında amaç kişinin özgüvenini arttırmak ve kıyafet seçiminde daha rahat davranabilmesini sağlamaktır.

Hayat boyu alınıp verilen kilolar, hormonal değişiklikler, hamilelik ve emzirme ve yaşlanma süreçlerine bağlı olarak meme dokusunun içeriğinde ve şeklinde değişiklikler oluşur.  Ameliyat için 18 yaşını beklemek ve meme gelişiminin tamamlanmasına izin vermek gerekir.  Ameliyat sonrasındaki erken dönem içerisinde hamilelik planlanıyorsa, halen emzirmekte olanlarda,  sabit kilosuna ulaşamamış aşırı kilo değişimleri olan kişilerde estetik meme uygulamalarını ertelemek uygun olacaktır.

Meme büyütme ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Meme büyütme ameliyatlarında her ameliyatta olduğu gibi bir takım riskler mevcuttur. Nadiren de olsa bazı problemlerle karşılaşılabilir. Bunların içerisinde en sık karşılaşılan sorun kanamadır. Enfeksiyon riski az olmakla birlikte görülebilen bir durumdur. Ciddi enfeksiyonlarda protezin çıkarılması gerekebilir. Her hastada protezin çevresinde bir zar dokusu meydana gelirken bazı kişilerde bu zar kalınlaşıp protezin şeklini değiştirebilir. Bu tarz durumlarda ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra nelere dikkat edilir?

Operasyon sonrası enfeksiyon oluşmaması için bir hafta boyunca düzenli olarak koruyucu amaçla antibiyotik kullanılır.

Memenin büyüklüğüne uygun sporcu sütyenine benzeyen özel bir sütyen giyilir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan dikişler genellikle eriyen dikiş olduğu için alınmalarına gerek yoktur.

Kanamayı arttıran aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri operasyondan 1 hafta önce kontrollü bir şekilde kesilir ve operasyondan sonra da 1 hafta boyunca alınmamalıdır.

Sigara içimine operasyon öncesinde ve sonrasında 2 hafta boyunca ara verilmelidir.

İyileşme sürecinin daha verimli geçmesi için yoğun aktiviteden ve kolları fazla yukarıya kaldırmaktan kaçınılmalıdır.

Fitness, tenis, yüzme gibi ağır sporlara 8. haftadan sonra başlanmalıdır.

6 hafta boyunca yüzüstü yatılmamalıdır.

Meme büyütme ameliyatı olmak isteyenlere neler önerilir?

Meme büyütme ameliyatlarında plastik cerrahın vereceği bilgiler doğrultusunda sakin ve dikkatli bir şekilde karar vermek sağlıklı olacaktır. Meme büyütme ameliyatı alan bireylerin doktorları ile detaylı bir görüşme yaparak kafalarda soru işareti kalmayacak şekilde ilerlemeleri ve konulara açıklık getirmeleri önerilir. Kişiler meme büyütme ameliyatında sadece fiyata değil ameliyat koşullarına ve protezin kalitesine de dikkat etmelidirler. Ameliyat olmak isteyenlerin iyi iletişim kurabildikleri doktorları tercih etmeleri önemlidir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım