Meme Estetiği

Meme Estetiği
05 Ağu

Meme estetiği; meme büyütme, meme dikleştirme ve meme küçültme işlemlerinin dahil cerrahi uygulamalar bütünüdür. Meme estetiği, kişinin beklentilerinin, taleplerinin ve arzularının, hekimin deneyimi ve uzmanlığı ile birleştiği, hasta ve hekimin karşılıklı güven ilişkisine dayanan bir sürecin tamamıdır. Meme estetiği, tüm dünyada en fazla yapılan estetik ameliyatlar içindedir. Son 10 yıl, meme estetiği alanında çok önemli gelişmelere sahne olunmuştur.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatı, kısaca ifade etmek gerekirse, silikon protez yardımıyla memenin büyütülmesi ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatı, tüm dünyada, kadınların çeşitli estetik tercihler ve beklentiler neticesinde en fazla tercih ettiği estetik ameliyatlar içinde yer almaktadır. Ameliyatı, meme kanseri sonrası yaşanabilen doku kayıpları, doğuştan gelen yapısal sorunlar veya kişinin estetik kaygıları neticesinde yapılabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı, memenin büyüklüğüne göre çeşitli şekillerde; genel anestezi altında, meme dokusunun sarkmasına bağlı gelişen durumlarda yapılmaktadır. Meme dokusundaki sarkma doğuştan olabilir, zamanla gelişebilir veya doğumlar sonrasında oluşabilir. Meme dikleştirme ameliyatı, bazen emzirmeye, bazen sık kilo alıp vermeye bağlı olarak bağları güçsüzleşen ve yer çekiminin de etkisiyle sarkan memelere yapılmaktadır. Bu ameliyat ile sarkmış meme dokusu tekrar inşa edilir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı, estetik kaygıların yanı sıra, büyük memelerin yarattığı sorunlar nedeniyle de yapılabilmektedir. Meme altında pişik, sutyen askısında oluşan ağırlık sonucu kesikler, uyuşukluklar, kambur durma vb. nedenlerle meme küçültme ameliyatı düşünülmektedir. Büyük memeler, günlük hayattaki hareketliliği kısıtlamakta, fiziksel aktiviteleri engellemekte ve kıyafet seçiminde zorluk yaşatabilmektedir. Bunun sonucunda hastalar meme küçültme ameliyatı talep etmektedirler. 
Büyük memenin nedenleri arasında bazı hastalıklar, hormon düzensizlikleri, genetik faktörler başta gelmektedir. Bunun dışında kilo alma, gebelik ve emzirme ile yer çekimi de büyük meme problemini artıran etkenler arasındadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, genel anestezi ile yapılmakta ve yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. 4-5 santimlik kesi ile protez yerleştirilir. Kesi, meme alt sınırına, meme başı sınırına yahut koltuk altı bölgesine yapılmaktadır. Kesi yeri, muayene sonrası belirlenmektedir. Protez, ilgili noktadan meme dokusu arkasına ya da göğüs kasının ardına yerleştirilmektedir. Tüm bu işlemler sonrasında bölge kapatılır. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sık kilo alıp verme, kilo verme, gebelik sonrası emzirme, zaman ve yerçekimi gibi nedenlerle memelerde sarkma oluşabilir. Yaşlanmayla derinin esnek yapısını yitirmesi de memenin dik biçimini bozabilir. Bu nedenler neticesinde meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Meme dikleştirme ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyat 2-2,5 saat sürmektedir. Meme dikleştirmede amaç, sarkmış olan dokunun yeniden şekillendirilmesi, artan meme derisinin kesip çıkarılması ve meme başının dik bir noktaya hizalanmasıdır. Meme dikleştirme ameliyatı, en çok küçük ve orta büyüklükteki memelerde başarılı olabilmektedir. Eğer memeler küçükse, silikon protez kullanılabilir. Büyük memelerde, dikleştirme ameliyatı için önce meme küçültme ameliyatı yapılır, daha sonra dikleştirme basamağına geçilir.
Meme sarkıklığı ile karıştırılan ve ender görülen meme pseudopitozu, yani yalancı sarkıklıktır. Bu durumda, hastanın meme başı fazlaca yer değiştirmiş haldedir. En fazla gebelik sonrası hacmini kaybeden memelerde görülmektedir. Bu durumda meme dikleştirme ameliyatı değil meme büyütme ameliyatı düşünülür.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatında fazla meme dokusu alınarak, fazla meme derisi çıkarılır. Daha sonra orantılı şekilde meme başı yukarıya çekilir. Meme küçültme ameliyatları, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat, memenin boyutuna ve sarkıklık seviyesine göre 2,5-4 saat arası sürmektedir. Ameliyat sırasında dren takılır. Drenler 1-2 gün sonunda çıkarılmaktadır.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım