Meme Küçültme Estetik Ameliyatı Ve Sonrası

Meme Küçültme Estetik Ameliyatı Ve Sonrası
05 Ağu

Meme Küçültme Ameliyatı

Bu ameliyat, estetik kaygıların yanı sıra, büyük memelerin yarattığı sorunlar nedeniyle de yapılabilmektedir. Hastalar yalnızca görünüşleri nedeniyle değil, çoğunlukla gereğinden fazla büyük olan memeler nedeniyle de küçültme ameliyatı için bir hekime başvururlar. Meme altında pişik, sutyen askısında oluşan ağırlık sonucu kesikler, uyuşukluklar, kambur durma vb. nedenlerle meme küçültme ameliyatı düşünülmektedir. Büyük memeler, günlük hayattaki hareketliliği kısıtlamakta, fiziksel aktiviteleri engellemekte ve kıyafet seçiminde zorluk yaşatabilmektedir. Bunun sonucunda hastalar bu ameliyatı talep etmektedirler. Meme küçültme ameliyatı ile tüm bu problemlerden kurtulmak mümkündür.
Büyük memenin nedenleri arasında bazı hastalıklar, hormon düzensizlikleri, genetik faktörler başta gelmektedir. Bunun dışında kilo alma, gebelik ve emzirme ile yer çekimi de büyük meme problemini artıran etkenler arasındadır.

Meme Küçültme Estetiği Öncesi Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Memelerin büyük olması şikayetiyle hekime gelen hastaya meme muayenesi ile ölçümler yapılacaktır. Estetik cerrah ile ameliyatın seyrine etki edebilecek diğer kişisel faktörler ve eşlik eden hastalıklar konuşularak genel bir değerlendirme yapılacaktır.

Meme Küçültme Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fazla meme dokusu alınarak, fazla meme derisi çıkarılır. Daha sonra orantılı şekilde meme başı yukarıya çekilir. Meme küçültme ameliyatları, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat, memenin boyutuna ve sarkıklık seviyesine göre 2,5-4 saat arası sürmektedir. Ameliyat sırasında dren takılır. Drenler 1-2 gün sonunda çıkarılmaktadır.

Meme Küçültme Kimlere Yapılır?

Estetik bir iyileştirmeden ziyade fiziksel anlamda hastayı daha sağlıklı kılan cerrahi uygulamadır. Meme küçültme amacıyla başvuran pek çok hasta, sarkık ve hayat kalitesini olumsuz etkileyecek kadar büyük memelere sahiptir. Hasta hem aktivitelerinin kısıtlanması açısından hem de estetik açıdan şikayetçidir. Meme ameliyatları meme gelişimi tamamlanmadan yapılmamaktadır, ancak ciddi bir problem oluşturuyorsa daha önce de yapılabilmekte, yine de en az 18 yaşın beklenmesi istenmektedir. Burada hastaların hem bedenen hem de bu ameliyatın getiri ve götürülerini kavrayacak zihni olgunluğa erişmiş olmaları beklenir. Böylece hastanın beklentilerinin gerçekçiliğinden emin olunabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

İz kalması kaçınılmazdır. Ameliyat sonrası izler zamanla geçmekte, belirsizleşmektedir ancak tamamen yok olmamaktadır. Bu izlerin derecesi, kişinin derisinin yapısına, ameliyatın tekniğine göre de değişmektedir.
Meme küçültme ameliyatında, fazla deri de çıkarılmaktadır. Bu nedenle bazı izler hafif seviyede de olsa kalabilir. Göğüs küçültme ameliyatında çok farklı teknikler kullanılır. Memenin yapısına ve boyutuna bağlı olarak sadece memenin kahverengi kısmında aşağıya doğru düz bir iz kalabilir. Bazen bu iz küçük bir “t” veya “j” şeklinde olabilmektedir. Bu teknikler çok büyük memelere uygulanmamaktadır.
Çok büyük ve sarkık memeleri olan hastalar için ters “T” şeklinde bir kesi hattı oluşturulur. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin hastanın cilt özelliklerine göre değişen seviyelerde rahatsız edici olmasa da, iz kalacaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat sırasında takılmış olan drenler 1-3 gün sonra çıkarılır. Ameliyat sonrasında destekleyici sargılar kullanılır. Sargılar 1 hafta sonra çıkarılmalıdır. Ameliyattan 10 gün sonra dikişler alınmaktadır. Meme küçültme ameliyatından sonra meme başında hissizlik, morarma, şişkinlik görülebilir. Bu belirtiler 1 hafta içinde geçer. Hastalar hayatlarına 1 hafta sonunda dönebilirler, ancak en az 3 ay boyunca ağır egzersizlerden ve hastayı zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemde memeler daha dik ve yukarıda bir pozisyonda olacak, 1-3 ay içerisinde sabitleneceği noktaya kavuşacaktır. His kaybı bazı hastalarda 6 haftada düzelirken bazı hastalarda bu süreç 1 yıla kadar uzayabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası ağrı az seviyededir ve ağrı kesicilere yanıt verir. Meme ameliyatı sonrası işe dönüş, kişinin ağrıya dayanıklılığına göre değişmektedir. Şayet ağır bir iş değilse ve kişi ağrıyı çok bulmuyorsa işe dönebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirmede Sorun Yaşanır mı?

Küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar, bebeklerini emzirebilirler. Yine bu durumun önceden tahmini zordur. Ameliyatın tekniğinin süt vermeye etkisi hekim tarafından hastaya belirtilmeli, ameliyat öncesi meme küçültme ameliyatının artıları ve eksileri konuşulmalıdır. Bu ameliyat bazen süt vermeyi etkileyebilir, süt veriyor olsanız da verimliliğinde problem yaratabilmektedir.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım