Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler
05 Ağu

Saç Ekimi ile İlgili Merak Edilenler

Saç dökülmesi kadın erkek herkesin yaşayabileceği bir sorundur. Saç dökülmesinin kansızlık, diyet, hormonal bozukluklar ve genetik nedenler gibi farklı sebepleri olabilir. 

Erkeklerde yaygın olarak görülen, genetik geçişli (androgenetik alopesi) saç dökülmesi ön saç çizgisinin yavaş yavaş gerileyip, şakak bölgesinde açılma oluşması ile başlar. Bunu tepe bölgesindeki seyrelme takip eder. İlerleyen dönemlerde bu iki alan birleşir ve kellikle sonuçlanır. Kadınlarda ise genetik saç dökülmesi seyri farklıdır. Saçlı deri orta hatta genel saç kaybı olur, ama tam kellik gelişmez.

Kellik gelişen ya da belirgin saç kaybı yaşayan kadın ve erkeklerde çözüm saç ekimidir. 

Saç ekiminde genellikle 2 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki FUT (follicular unit transplantation), ikincisi ise FUE (follicular unit extraction) yöntemleridir. 

FUT yönteminde bisturi yardımı ile doku şeridi çıkarılır. Doku şeridinin çıkarıldığı bu bölge dikiş atılarak kapatılmaktadır. Alınmış olan bu doku şeridinden, büyütme altında saç köklerini içeren üniteler çıkarılır. Bu teknik, kesi yapıldığı ve zahmetli olduğu için günümüzde daha nadiren kullanılmaktadır.

FUE yönteminde ise 1 ila 3 saç telini içeren üniteler özel olarak geliştirilmiş mikro motor yardımı ile tek tek alınır. Saç köklerinin alındığı bölgeden doku şeridi çıkarılmadığı için dikiş atılması gerekmez. Saçlar kısa kestirilse dahi köklerin alındığı bölgede iz kalmaz.

Saç ekiminin doğallığını 3 faktör belirler:
Ön saç çizgisinin doğal tasarımı.
Saçların ekileceği kanalların doğru açıda açılması.
Elde edilen ünitelerin saçsız alana doğru dağıtılması.

Saç ekimi uzman kişilerce yapıldığında doğal, tekrar dökülmeyen, ömür boyu kullanılabilen saçlar elde edilir.  

Saç ekimi sonrası ilk 2-3 gün kritiktir. Bu nedenle ilk pansumanınızın ve yıkamanızın uzmanlarca yapılması gerekmektedir. 10. Günde varolan ödem iner, saç diplerinde oluşan kabuklanmalar dökülür. 1. Ayda kıl kökleri dinlenme durumuna geçer, saçlarda şok bir dökülme gerçekleşecek olsa da ekilmiş saçlar zamanla 4. Aydan itibaren tekrar uzayacaktır. 12 ay sonunda nihai sonuca ulaşılır.

Yorum yap

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım