Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Günümüzde neredeyse bütün kadınların en çok danıştığı sorunlardan biri cilt lekeleridir. Daha çok yanak, bıyık bölgesi, alın, çene, el sırtı gibi güneş gören bölgelerde oluşmakla birlikte, vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir. Güneşe maruziyet, hamilelik gibi hormonal değişim dönemleri, genetik, bazı sistemik hastalıklar, mantar gibi bazı enfeksiyon hastalıkları, ilaçlar ve yanlış kozmetik uygulamalar leke nedeni olarak sayılabilir. Lekelerin rengi, çillerde görüldüğü gibi, yaz aylarında koyulaşırken kış aylarında açılabilir.

Leke Tedavisi-1

Leke Tedavisi Yöntemleri

Leke tedavisindeki en önemli aşamalardan biri dikkatli muayenedir. Tedavi yolu nedenin kaynağına inmekte yatar. Neden tespit edilerek cilt o etkenden uzaklaştırılmalıdır.

Tedavi korunma ile başlar!

  • Her yaşta, uygun koruma faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Düzenli olarak yaz, kış, gün içinde 4 saatte bir, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu ürünler kullanılması gerekir. Ayrıca güneş koruyucu kullanırken bile direkt güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.
  • Güneş ve solaryumla bronzlaşmaya çalışırken ciltte kontrolsüz olarak yanıklar ve en nihayetinde lekeler oluşabilir.
  • Islak mendiller, tüy sarartıcı kremler, deodorantlar, bronzlaştırma ürünleri özellikle de güneşle birleştiğinde cilt lekelerine yol açabilir.
  • Akne ve akne izlerine gelişi güzel uygulanan tedaviler lekelere neden olabilir.
  • Hamilelik döneminde, hormonal durumdaki değişikliklerin güneşle etkileşimi sonucu gebelik lekeleri oluşabileceği için güneşten korunmak ayrı bir önem kazanır.
  • Cildin nemlendirilmesi, her yaş ve her mevsim doğru olarak yapılmalıdır. Cildin hassas bölgeleri olan yüz, dekolte ve el cildine belirli aralıklarla yapılan bakımlar, hem lekelenmeleri, hem de o bölgelerin hızla yıpranmasını önleyecektir.

Güneş lekesi tedavisinde leke kremleri, lazer tedavileri ve kimyasal peelingler, mezoterapi tek başına veya birlikte kullanılabilir.

Lazer ile Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi, renk maddesine etki eden lazerler ile ya da cildi soyarak yenileyen lazerler ile yapılır. Çok kısa sürede atış yapan lazerler, renk hücrelerinde renk maddesini patlatarak etki eder. Bu kadar kısa sürede atış yapıldığı zaman sadece renk maddesi zarar görür, çevre dokudaki hücrelerde etkilenme olmaz. Böylece ciltte hasar oluşmadan ve cilt zarar görmeden tedavi sağlanabilir. Bu tür lazerler aynı zamanda cilt yenilemesini sağlama özelliğine de sahiptir.

Leke Tedavisi-2

Ameliyatsız Estetik Birimi Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım