Diyabet (Şeker Hastalığı)


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Diyabet (Şeker Hastalığı)

Özellikle erişkin diyabet olarak bilinen tip-2 Diabetes Mellitus ve genç yaş diyabeti, tip-1 DM hastalığının tanı ve tedavisi, düzenli kontrolleri (her 3 ayda bir HbA1c) ve yılda bir kez proteinüri, göz dibi bakısı gibi muayeneler, hastanın oral (hap) ya da insülin kullanmasına göre, kişiye özel tedavi planlanması ve diyet uzmanı nezaretinde beslenmesinin düzenlenmesi ile sıkı bir kan şekeri kontrolü sağlanabilmektedir. Latent (gizli) diyabet tanısı özellikle prediyatik evrede O6TT ile kolayca konabilmektedir.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bir kişide açlık kan glukoz düzeyi 70-100 mg/dl olması gerekir ancak kandaki şeker oranı bu aralığın üzerine çıktığında diyabet hastalığı riski ortaya çıkar. Hastalığa neden olan etkenler, vücudun insülin hormonunu ya hiç ya da yetersiz üretmesinden kaynaklanabilir. Diyabet hastalığının birçok çeşidi olmasına rağmen en çok görülen ve orta yaş grubunda sıklıkla karşılaşılan türü Tip 2 Diyabet hastalığıdır. İnsülin direnci olarak da adlandırılan bu hastalıkta pankreasın insülin üretimini yeterince sağlamasına rağmen, hücrelerin insülin hormonunu algılamaması nedeniyle bu hormona duyarsızlık gösterilir. Bu durumda kan şekeri düzeyi normalin üzerine çıkar ve sonucunda ağız kuruması, kilo alma ya da kilo kaybı, fazla yemek yeme isteği gibi sonuçlarla karşımıza çıkar.

Tedavi edilmediği durumda birçok hastalığa sebep olabilecek Tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir.

Diyabet Şeker Hastalığı-1

Diyabet (Şeker Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

  • Fazla yemek yeme ve doymama hissi,
  • Sık idrara çıkma,
  • Ağız kuruluğu
  • Aşırı su içme isteği
  • Halsizlik ve yorgunluk

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar şeker hastalığına neden olan sebeplerin genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklandığını göstermektedir. Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak ikiye ayrılan diyabet hastalığına sebep olan faktörler değişiklik göstermektedir. Tip 1 diyabette yüksek oranla genetik faktörler etkili olmakta ve kan şekerini düzenleyen insülin hormonu ya yetersiz ya da hiç üretilmemesi nedeniyle kandaki şeker seviyesinin yükselmesi şeklinde karşımıza çıkar. Tip 2 Diyabet hastalığı ise, obezite, ileri yaşlarda, hareketsizlik, gebelik ve stres durumlarında ortaya çıkabilir.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Tanısı Nasıl Konur?

Diyabet hastalığı tanısı için açlık kan şekeri ölçümü ve şeker yükleme testi yapılarak tanı konabilir. Sağlıklı bir kişide açlık kan şekeri70- 100 mg/Dl arasında olmalıdır. Kan şekerinin bu oranın üzerine çıkması durumunda diyabet hastalığı riski ortaya çıkar. Bu değer 100- 126 mg/Dl arasında ise diyabet tanısı konabilir ve kişiye tokluk kan şekeri araştırması için şeker yüklemesi yapılır. Bu test sonucunda kandaki şeker seviyesi 200 mg/Dl üzerinde ise diyabet hastalığının, 140-199 mg/Dl arasında olması gizli şeker göstergesi olabilir.

Diyabet Şeker Hastalığı-2

Diyabet Hastalığı-2

Diyabet (Şeker Hastalığı) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diyabet tedavisi, hastalığın boyutuna göre farklılık gösterecektir, Tip 1 diyabet tedavisinde insülin tedavisi ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi uygun olacaktır. Hastanın beslenme düzeni doktorun uygulayacağı diyetle planlanır. Tip 2 diyabette ise, beslenme düzeni değişikliğinin yanı sıra hücrelerin insülin salınımını düzenlemeye ve arttırmaya yönelik ilaç kullanımı ile desteklenir.

Diyabet hastalığı tedavi edilmediği takdirde, vücutta kalp, göz ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa sebebiyet verebilir bu nedenle diyabet hastalığına sahip bireylerin mutlaka düzenli kontrol yaptırmaları gerekmektedir.

Dahiliye Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım