Obezite ve Yaşlı Hastalıkları


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Obezite ve Yaşlı Hastalıkları

Obezite Nedir?

Obezite, vücut kitle indeksinin (BMİ) 30’un üzerinde olduğu durumlar için kullanılan bir terimdir. Özellikle obeziteye yol açari düzensiz beslenme, aşırı kalori alımı sedanter, inaktif yaşam ve bazı metabolik-endokrin hastalıklar, obezitenin temel nedenleridir. Obezite, düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve altta yatan hastalığın tedavisi ile engellenebilen bir hastalıktır.

Geriatri Nedir?

Geriatri 65 yaş ve üstündeki hastaların tanısı, tedavisi, koruyucu hekimlik uygulamaları ile ilgilenen bilim dalı olup iç hastalıkları uzmanlığının bir yan dalıdır.

Geriatri Neden Ayrı Bir Bilim Dalıdır?

Yaşlanma ile organ sistemlerinde birçok fizyolojik değişiklik olur. Yaşlılık sadece organ sistemlerindeki değişikliklerle değil, psikolojik, sosyoekonomik, aileseli toplum sağlığı açısından da çok farklıdır. Geriatri bu özellikleri ile -hitap ettiği yaş grubu hariç- pediatriye benzer.

Yaşlılıkta Hastalık Belirtileri Farklı Mıdır?

Yaşlı bir bireyin hastalanması halinde gösterdiği fiziksel belirtiler de genç veya orta yaştaki bir bireydekinden çok farklıdır. Birkaç tipik örnek ile açıklarsak; genç veya orta yaşlı bir bireyde pnomoni(zatüre) oluşutuğunda yüksek ateş, öksürük, koyu balgam, burun kanatlarının solunuma gibi tipik klinik belirtiler görülürken, yaşlı bir bireyde genellikle ancak halsizlik, iştahsızlık, bilinç değişikliği gibi pnomoniyi hiç düşündürmeyecek belirtiler görülür. Diğer bir örnek; orta yaşta bir hasta myokard enfarktüsü geçirirken tipik olarak göğüs kemiğinin arkasından başlayan 20 dakikadan fazla bazen saatlerce süren şiddetli bir ağrı şikayeti olurken, yaşlı bir hastada hiç göğüs ağrısı olmadan (sessiz enfarktüs), sadece halsizlik, nefes darlığı, baygınlık hissi ile kendini gösterebilir.

Geriatrik Bir Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Başlangıçta çok kapsamlı temel br iç hastalıkları hikaye alma, ilaç sorgulaması ve fizik muayeneyi takiben; banyo, giyinme gibi ögeleri içeren temel günlük yaşam aktiviteleri testi, telefon kullanma, alışveriş, yemek hazırlama gibi ögeleri içeren enstrümental günlük yaşam aktiviteleri testi, beslenme tesi, unutkanlığa yönelik minimental test, depresyon için geriatrik depresyon testi, mobilite ve düşmenin değerlendirilme testi, temel görme değerlendirme ve işitme testi, istemesiz idrar ve büyük abdest kaçırma sorguları yapılır.

Obezite ve Yaşlı Hastalıkları-2

Obezite ve Yaşlı Hastalıkları-3

Kimler Geriatri’ye Başvurabilir?

65 yaş ve üstünde olan ve zaten iç hastalıkları kapsamında olan hipertansiyon, şeker hastalığı gibi hastaların yanı sıra osteoporoz, idrar kaçırma, bellek (hafıza) bozukluğu (yaşa bağlı unutkanlık, Alzheimer hastalığı gibi), depresyon, düşme, bayılma, beslenme bozukluğu, bası yaraları, çoklu ilaç kullanım hastaları, kanser şüphesi olanlar, koruyucu hekimlik ve sağlıklı yaşlanma için bilgilenme ihtiyacında olanlar veya bunlar olmaksızın check-up amacında (yaşlılıkta check-up sırasında incelenen tetkikler farklılık gösterir) olanlar geriatri uzmanına başvurabilirler.

Geriatrik Hasta Değerlendirmesi İçin Kronik Bir Hastalığın Olması Gerekli Midir?

Hayır değildir. Geriatri hastalarının çoğunluğunu kronik hastalar oluşturuyor olsa da bazı durumlarda, örneğin yüksek ateşli hastalar, kullandığı ilaca bağlı olduğunun düşündüren yan etki gelişen hastalar, kontrolde olan hipertansiyonun veya diyabetin ayarının aniden bozulduğu hastalar, aniden beslenme bozukluğu ortaya çıkan hastalar da başvurabilirler.

Dahiliye Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım