Alerjik Deri Hastalıkları


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Alerjik Deri Hastalıkları

Ciltte meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, şişlik, döküntü alerjik deri hastalıkları belirtisi olabilir. Alerjik deri hastalıkları, cilt üzerinde farklı görünümlerde olup, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilirler.

Atopik Dermatit

Atopi, alerjiye karşı hassas bünyedeki kişiler için kullanılır. Atopik dermatit hastalığı olan kişilerde zaman içerisinde alerjik nezle, alerjik astım gibi farklı hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu grup hastaların derileri kurudur ve sabun gibi maddelerle yıkandığında daha kuru hale gelir. Yünlü giysilere karşı hassasiyetleri vardır. Terlemeye bağlı kaşıntı çok sık görülür.

Egzama

Egzama özellikle ellerde yanma ve kaşıntı olarak görülen, kuruluk ve kızarıklık sonrası cilt üzerinde yara ve döküntü olarak görünen hastalıktır. Bulaşıcı olmamasına rağmen, sık sık tekrarlayan bir hastalıktır.

Ürtiker

Halk dilinde kurdeşen olarak bilinen ürtikerde cilt üzerinde kırmızı kabarık ve döküntüler oluşur. Bu döküntüler aniden oluşur ve farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Öbek şeklinde oluşan bu döküntüler cildin belli bir bölgesinde oluştuktan sonra yok olup, diğer bölgesinde yeniden görülebilir. Akut ürtiker ve kronik ürtiker olmak üzere 2 tür ürtiker vardır.

Akut ürtikerde ciltte oluşan döküntüler ortalama 5-6 hafta içinde yok olur. Kendi kendine yol olan bu döküntülerin tedavisinde yine de ilaçla tedavi etkili olabilmektedir. Yetişkin grupta düzenli kullanılan ilaçlar ürtikere sebep olabilmektedir.

Kronik ürtikerde ise, meydana gelen döküntüler 5-6 haftadan daha uzun süreli olarak ve gün içinde 1-2 sefer aralıklı olarak görülebilir. Vücuttaki bir bakteri ya da virüs kronik ürtikere sebep olabilir.

Alerjik Deri Hastalıkları-2

Alerjik Deri Hastalıkları-3

Alerjik Kontakt Dermatit

Başlangıçta kızarıklık, kaşıntı olarak ortaya çıkıp, daha sonrasında kepeklenme şeklinde devam eder. Kimyasal maddeler, deterjanlar, kozmetik ilaçlar, güneş, sıcak soğuk teması gibi etkenlerle oluşurlar.

İrritan Kontakt Dermatit

İrritasyon etkisi illi görülen alerjik olmayan bir hastalıktır. En sık karşılaşılan durum deterjanlara karşı olan hassasiyet durumudur ve bu maddelerin değdiği bölgelerde döküntüler meydana gelir. Özellikle en fazla deterjana maruz kalan ellerde sık görülür. Özellikle atopik dermatit hastalığı olan kişilerde alerjik kontakt ve irritan kontakt dermatit sıklıkla görüldüğü için bu kişilerin bu gibi kimyasal maddelerden uzak durmaları gerekmektedir.

Dermatoloji Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım