Lazerle Ben Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Lazerle Ben Tedavisi

Benler yani tıbbi adıyla nevuslar, deride melanin pigmentinin bazı hücrelerde fazla toplanması sonucu oluşan tümörlerdir. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen, şekilleri, renkleri farklı, oval veya yumuşak iyi huylu tümörlerdir. Benlerin oluşumu genellikle genetiktir ve araştırıldığında genellikle aynı benler anne ya da babada görülebilir.

Ben tedavisi, vücudumuzda olmasını istemediğimiz, sağlığımızı olumsuz etkileyen bu benlerin vücudumuzdan alınması işlemidir. Bu benler zamanla cilt kanserine neden olabilmektedir. Bu nedenle düzenli kontrol edilmesi ve gerektiği durumlarda benin alınması sağlık açısından önemlidir.

Ortalama 30 yaşa kadar vücutta yeni benler oluşması normal karşılanırken, otuzlu yaşlardan sonra vücudun eskisi gibi pigment vermemesinden dolayı, yeni benler görülmesi anormal bir durumdur ve mutlaka bir dermatoloji uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Lazerle Ben Tedavisi-2

Ben Çeşitleri Nelerdir?

Doğumsal Benler

Yeni doğan bebeklerin cildinde görünen, siyah ve kıllı benlerdir ve kötü huylu olma olasılığı yüksektir. Bu nedenle sürekli kontrol altında tutulması önemlidir.

Atiptik Benler

Normal benlere kıyasla daha büyük boyutlarda benlerdir. Ortası koyu, kenarlara doğru daha açık renk olan bu benlerde de herhangi bir anormallik hissedildiği takdirde alınması gerekmektedir.

Et Benleri

Et benleri, kişide et parçası şeklinde çıkan basit bir ben türüdür ve melonom riski taşımazlar. Radyofrekans veya lazer yöntemiyle bu benler alınabilir.

Lazerle Ben Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazerle ben alımı sırasında, lazerden çıkan ışınlar, koyu renkli benler tarafından emilerek, ben üzerinde tahribata yol açar. Dokudan ayrılan bu benlerin yerine cilt yeni doku üretir ve yenilenme gerçekleşmiş olur.

Lazerle Ben Alma İşlemi Zararlı mıdır?

Lazerle ben alma işleminin vücuda herhangi bir zararı yoktur aksine cildin yenilenmesine olanak sağlar. Ciltte yenilenme sağladığı için benin olduğu bölgede herhangi bir iz kalma durumu yaşanmamaktadır.

Lazerle Ben Alma İşlemi Süresi Ne Kadardır?

Lazerle ben alma işlemi cerrahi bir müdahale değildir. İşlem süresi alınacak ben sayısına göre değişiklik göstermektedir, bu yüzden işlem 3 dakika ile 30 dakika arasında değişiklik gösterecektir.

Lazerle Ben Tedavisi-3

Lazerle Ben Tedavisi-4

Lazerle Ben Alma İşleminde Anestezi Uygulanır mı?

Lazerle ben alma işlemi ağrısız ve acısız bir işlemdir, bu yüzden işlem sırasında anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

Lazerle Ben Alma İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazerle ben alma işlemi sonrası hasta günlük rutin hayatına geri dönebilir. İşlem sonrası hastada benin alındığı bölgede hafif yanma hissi görülebilir, birkaç saat içinde bu yanma hissi ortadan kaybolacaktır. İşlem sonrası en az 6 ay boyunca direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı, yüksek koruma güneş kremleri kullanılmalıdır.

Dermatoloji Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım