Seboreik Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Seboreik Tedavisi

Seboreik Nedir?

Erişkin insanlar başta olmak üzere bebekler de dahil tüm yaş gruplarında görülen seboreik dermatit kırmızı zemin üzerinde sarımsı kepekli lezyonlardan oluşan bir egzama tipidir. Bebeklerde daha çok saçlı deride ortaya çıkar ve halk arasında “konak” olarak da adlandırılır. Erişkin yaş grubunda ise saçlı derinin yanı sıra yüzde kaş arasında, burun ve ağız kenarları ile kulak arkasında da kırmızı zemin üzerine kepekli lezyonlar şeklinde görülebilir.

Seboreik Dermatit Neden Oluşur?

Seboreik dermatite neden olan farklı sebepler olabilir. Bunların en başında, lezyonun görüldüğü bölgede yağ bezlerinin aktivitesinin yoğun olması, vücudun immün sisteminde zayıflama, stres, fiziksel etkenler ve yine hastalığın görüldüğü bölgede bulunan pityrosporum adlı iyi huylu mayaların patojenik etkisinin uyanması sebep olabilir.

Seboreik dermatit kişiye, görüntüden kaynaklı rahatsızlık dışında herhangi bir rahatsızlık yaratmaz ancak görünür bir yerde olması durumunda dış görünüşü etkilemesi nedeniyle yaşam kalitesini bozar. Özellikle stresli ve yorgun dönemler ile kış aylarında seborenin daha yoğun olarak görüldüğü gözlemlenmiştir.

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Seboreik dermatit özellikle kuru havalarda ve kişi stres altındaysa yükseliş gösterir. Seboreik dermatit;

  • Kafa ve saç derisinde , saç, sakal, kaş ve bıyıklarda deri döküntüleri
  • Kafa derisinde, yüz, boyun, göğüs, kulak, burun bölgesinde cilt lekeleri şeklinde
  • Kaşıntı belirtisiyle
  • Kırmızı ve iltihaplı bir cilt görünümü olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Sebore Tedavisi-2

Seboreik Dermatit Kimlerde Görülür?
Seboreik dermatit bebeklerde, orta yaş grubu ve yaşlılarda daha sıklıkla görülür. Yağlı cilde sahip kişilerde daha sık görülmekle birlikte sakne ve sedef hastalığı ile birlikte görülebilir.

Sebore Tedavisi-3

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıldır?

Seboreik Dermatit tedavi edilmezse yayılabilen bir hastalık olduğu için, erken müdahale için mutlaka bir uzman muayenesine gerek vardır. Öncelikle hastalığı tetikleyen faktörler göz önüne alınarak, hastanın bunları azaltması konusunda yönlendirilmesi önemlidir. Tedavi sürecinde topikal ilaçlar en yaygın tedavi yöntemidir. Bunlar kremler köpükler, jeller, losyonlar olabilir. Bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında, ciltte inceltme yaratabilir, bu yüzden hekimler bu ilaçları kısa süreli önerir. Topikal ilaç tedavisinin yanında doğal yöntemlerle tedavinin desteklenmesi uzun vadede daha etkili olabilir. Işın tedavisi ise daha yoğun dermatit vakalarında kullanılır, ciltte etkilenmiş bölgeye ultraviole ışınları verilerek tedavi uygulanır.

Dermatoloji Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım