Vitilgo (Beyazlama Hastalığı)


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Vitilgo (Beyazlama Hastalığı)

Vitiligo Nedir?

Vitiligo hastalığı kesin nedeni bilinmemekle birlikte deride pigment kaybına bağlı olarak görülen beyaz renkte görünümü olan bir tür deri hastalığıdır. Halk arasında ala ya da alaca hastalığı olarak adlandırılır. Genellikle her yaştaki insanda görülebilen bu rahatsızlık, belirtilerini 20 yaşında önce göstermeye başlar. Bulaşıcı bir hastalık olmayan vitiligo hastalığı, hastalarda herhangi bir fizyolojik rahatsızlığa neden olmaz.

Vitiligo Hastalığı Nasıl Oluşur?

Cilde rengini veren pigmentlerin üretimini sağlayan melanosit hücrelerinin zarar görmesi sonucu pigment üretimi minimum seviyeye düşer ve bu değişim sonucu deride irili ufaklı beyaz lekeler oluşmaya başlar. Bu hastalık vitiligo hastalığı olarak adlandırılır. Hastalık genel olarak güneş ışığına maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar ve daha çok el, yüz, kollar ve bacak bölgesinde daha sıklıkla görülür.

Vitilgo Beyazlama Hastalığı-2

Vitiligo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Vitiligonun en genel belirtisi, deride bir noktanın aniden beyazlamasıdır. Bazen bu beyazlanma zamanla büyüyerek deride daha geniş bir alanı kapsayacak boyutlara gelebilir. Hastaların daha çok güneş enerjisine maruz kalmasıyla görülen bu belirtiler, çocuklarda 2-3 yaşlarında ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda derinin yapısından dolayı daha erken fark edilebilir ve bu beyazlanma kol, bacak, eller, dudaklarda ve nadiren de genital bölgede görülebiliyor. Hastalık koyu tenli kişilerde daha kolay fark edilebilirken, açık tenli kişilerde daha zor fark edilir. Pigment eksikliği nedeniyle görülen vitiligo hastalığı, bazı durumlarda genetik de olabiliyor.

Vitiligo hastalığına neden olan diğer faktörler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Diyabet
  • Sedef Hastalığı
  • Kansızlık
  • Otoimmün tiroid hastalıkları
  • Stres
  • Güneş Yanığı
  • Ateşli Hastalıklar.

Akne Tanısı Nasıl Konur?

Kişide akne oluşumuna sebep olabilecek bazı hastalıklar var ise öncelikle bunların bilinip tedaviye buna göre başlanmalıdır. Akne ile birlikte kızlarda adet düzensizliği, aşırı tüylenme, yumurtalık kisti gibi birçok rahatsızlıklarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda hastaya mutlaka hormonal testlerin yapılması gerekir.

Bunların dışında kişinin mesleki durumu, kimyasal madde maruziyeti gibi nedenlerle, yine bazı ilaçların kullanımından sonra da kişide yoğun bir akne durumu ortaya çıkabilir. Bu durumların tespiti için, hastaya yapılacak uygun testlerle akne tanısı ve tedavi yöntemi belirlenir.

Vitiligo Tanısı Nasıl Konur ve Tedavi Yöntemleri Nasıldır?

Vitiligo tanısı, uzman bir dermatolog muayenesi ile ciltte beyaz lekeler görüldükten sonra, wood ışığı yardımıyla derinin incelenmesi yoluyla konulabilir. Bazen wood ışığı normal görünen deride de beyaz lekelerin görünmesine yardımcı olur.

Vitiligo hastalığında kullanılan tüm tedavi yöntemleri derinin eski rengine geri dönmesini sağlamaya yöneliktir. Hastalığa sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması veya hafifletilmesi gerekir. Hastalık otoimmün sisteminden kaynaklı ise, bağışıklık sistemini güçlendirici tedavi yöntemleri uygulanır. Bunun dışında hastalığın nedeni ne olursa olsun cildin eski rengini verecek ışık tedavisi uygulanabilir. Işık tedavisi, melanositlerden deriye renk veren melanin pigmenti üretimini destekleyerek leke oluşumunu önlemeye ve mevcut lekeleri yok etmeye yönelik tedavi yöntemidir. Bunun dışında cilde eskki rengini verecek birtakım kremlerde tedavide kullanılabilir. Takromilus, pimekrolimus veya kortizon içeren kremler de leke oluşumunun önlenmesi ve mevcut lekelerin giderilmesi için kullanılabilen tedavi yöntemleridir.

Beyazlama Hastalığı-3

Dermatoloji Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım