Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Adet Nedir ?

Adet Nedir?

Adet, menstüel siklus, regl gibi değişik isimler verilir. Aylık yumurtlama döngüsü sonrası gebelik oluşmadığında görülen kanamadır.

İlk adet (menarş) ortalama 10-14 yaşları arasında görülür. Ülkemizde ilk adet yaşı 9 yaşına kadar düşmektedir. Yediğimiz gıdalardaki hormonların bunda etkisi büyüktür.

Adet görmeye başlayan kadınlarda her ay 1 yumurta gelişir ve bu yumurta yumurtlama dediğimiz olayla yumurtalıklardan tüplere ayılır ve eğer tüplerde bu sırada sperm varsa gebelik oluşabilir ve rahim iç tabakası (endometrium) sağlıklıysa rahim içine gebelik yerleşir.

Eğer gebelik oluşmadıysa, endometriumun gelişimi durur ve dökülür. Bu dokunun atılmadı sırasında rahimdeki kılcal damarlar açılır ve kanama olur.

Adet döngüsü 21-35 gün arasında oluyorsa, bu normal döngüdür. 21 günden sık veya 35 günden geç oluyorsa, veya bir ritmi yoksa adet düzensizliğinden bahsedilir. Adet düzensizliği pek çok hastalığın ilk ve genellikle de tek belirtisidir ve çok önemlidir. Adet düzensizliği olan kadın, mutlaka ultrason eşliğinde muayene edilmelidir.

Adet kanamasının miktarı ile adetin düzeni her zaman bağlantılı değildir. Bazı kadınların adeti 2 gün sürerken bazılarının 7 gün sürebilir. 7 günden uzun sürmesi istenen bir durum değildir, doktora başvurmak gerekir.

Adet miktarı da önemlidir. Günde 2-3 ped veya 5-6 ped adet görmek normaldir. Daha az veya daha fazlaysa adet görülüyorsa, doktora gitmek gerekir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım