Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Endometriosis

Endometriosis

Normal kadınlarda, her ay 1 yumurta gelişir ve yumurtlama olur. Bu gelişim sırasında salgılanan hormonlarla rahim içi zarı (endometrium) gelişir ve gebeliğin yerleşmesine hazırlanır. Gebelik oluşmazsa, endometrium gelişimi durur ve dökülür. Bu da adet kanamasını oluşturur.

Endometrium, özel hücresel bir yapıdır ve sadece rahim içinde yer alır. Nedenini bilemediğimiz bir şekilde, endometrium bazen tüplerin içine, yumurtalıklara, karın zarına (peritona), bağırsakların dış yüzüne, idrar torbasının dış yüzüne yerleşebiliyor. Hormonların uyarısıyla rahim içindeki gibi gelişir ve adet kanaması gibi her ay kanar. Dışarıya boşalamayan bu kanama aylar sonrasında beklemiş kan kistleri ( çikolataya benzediğinden) çikolata kistlerini oluşturur.

Tüm kadınların %7 sinde görüldüğü düşünülüyor. Ancak kısırlık problemi olan kadınların neredeyse %40ında Endometriosis vardır.

Çoğu zaman tek belirtisi sancılı adet görme (dismenore), sancılı cinsel ilişki (disparoni) dir.

Çocuk Şahin’i olamamak, adet düzensizliği de diğer yakınmalar olarak görülür.

Teşhis etmek her zaman çok kolay değildir. Yumurtalıklardaki çikolata kistlerini görmek, teşhisi kolaylaştırır. Bazen kan tahlilinde CA125 seviyesinin yüksekliğiyle tanı konabilir. Bazen de sadece laparoskopi ile teşhis edilebilir.

Laparoskopi (kapalı ameliyat) hem teşhisi hem de tedaviyi sağlar. Laparoskopi sırasında, görülen kistler çıkarılır ve Endometrios odakları yakılarak yok edilir. Kistleri çıkarmak, odakları yakmak maalesef ki hastalığı tamamen iyileştirmez. Yeniden endometrioz odakları oluşmaya devam eder. Gebelik, nedenini bilemediğimiz bu hastalık için bilinen tek kesin tedavidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım