Fizyolojik Yumurtalık Kistleri


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Fizyolojik Yumurtalık Kistleri

Fizyolojik Yumurtalık Kistleri

Kadınlarda adet döngüsü sırasında yumurtalıklardan her ay bir yumurta kisti gelişir. Bu yumurta kisti genellikle adetin 12.-16. günleri arasında çatlar ve yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama ile yumurta tüplerin içine atılır. Bu sırada da yumurtanın içinde bulunduğu kistin (yaklaşık 2 cm çapına ulaşınca çatlar) içindeki sıvı da karın boşluğuna akar. Bu sıvı 24 saat içinde vücut tarafından emilir. Gebelik oluşmadığı sürece bu döngü ilk adetten (menarş) son adete (menopoz) kadar her ay tekrarlanır.

Bazen bu yumurta kistleri çatlarken, yırtıldığı yerde kan damarlarına denk gelir ve genellikle kist içine kanama olur. Kist içine kanama, kendi kendini durdurabilir. Ancak bunu ultrason ile tesbit edip hastayı hastanede gözlemek gerekebilir. İki adet arasında ani karın ağrısı, bulantı, bayılma yakınmaları olduğunda hemen doktora başvurmak hayati önemlidir.

Bazen de bu kanamalar, kistin dışına, karın boşluğuna doğru olabilir. Bunlar hayati tehlike oluşturan çok acil durumlardır. Beklemeden doktora gitmek hayat kurtarır.

Bazen de yumurta kistleri çatlayamaz. Bu durum genellikle yeni adet görülmeye başlandığı veya menopoza yakın dönemlerde daha sık görülür. 2cm olunca çatlayan normal yumurta kistleri 8-10 cm’ye kadar büyüyebilir. Genellikle bu fizyolojik kistleri ilaçla tedavi etmek mümkündür. Ancak bazen de tek çözüm ameliyat olabilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım