İdrar Kaçırma Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma, çeşitli sağlık sorunlarına ya da yapısal bozukluklara bağlı istemsiz olarak yapılan, kişide sosyal ve hijyenik problemlere sebep olan sorundur. Bu sorunun görülme sıklığı yaşla birlikte artış gösterir. Yapılan araştırmalara göre erkek ve kadınlarda görülen bu sorun, erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazladır. İstenmeyen durumlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, kişilerin hayatlarını önemli derecede olumsuz etkilemektedir. İdrar kaçırmanın en önemli sebepleri olarak idrar yolu enfeksiyonları, stres, depresyon ve düzensiz hayat gösterilebilir. İdrar kaçırma için günümüzde pek çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tıp merkezimizde, idrar kaçırma tedavisi için alanında uzman olan hekimlerimiz ve son teknolojiye sahip ekipmanlarımız ile hizmet veriyoruz.

İdrar kaçırma nedir, hangi durumlarda görülür?

İdrar kaçırma genellikle bayanlarda görülen bir sorundur. Bu sorun çoğunlukla, idrar torbasının sarkması sonucunda ortaya çıkar.  Öksürme, aksırma, gülme ve yürüme eylemleri sırasında idrar kaçırma durumu yaşanabilir. Ayrıca pek çok kadında da tuvalete yetişememe şeklinde görülen aşırı aktif mesane önemli bir nedendir. İdrar kaçırılması istemsiz olarak gerçekleşir ve aslında bir hastalık değil çeşitli hastalıkların habercisidir. Bu nedenle idrar kaçırmanın erken teşhis edilmesi ve tedavisinin yapılması, çok sayıda hastalığın önüne geçecektir.

•    İdrar tutamama durumu yaşı ilerlemiş olan hastaların kaslarının zayıflaması sonucunda
•    Zorlu ve uzun bir doğum süreci geçiren ve sürekli ıkınma nedeniyle idrar torbası sarkan kadınlarda
•    Fazla kiloya bağlı olarak iç basıncın artması ile mesaneye sürekli yapılan baskı sonucunda
•    Menopoz döneminde azalan östrojen hormonu nedeniyle daha sık idrara çıkma isteğinin oluşması sonucunda ortaya çıkabilir.

İdrar kaçırma sorunu aynı zamanda kas gevşetici, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü gibi ilaçların alınması, sinir sitem hastalıklarının olması, Alzheimer hastalığı, obezite, ilerleyen yaş, genetik faktörler, şeker hastalığı gibi nedenlerle de görülebilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi-1

İdrar Kaçırma tedavi yöntemleri nelerdir?

İdrar kaçırma için hem ameliyatlı hem de ameliyatsız çözümler bulunmaktadır. İlk etapta ameliyatsız çözümler ile tedavi edilmeye çalışılır ancak bu tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda, yani son çare olarak kapalı ya da açık ameliyat yöntemlerinden birine başvurulabilir.

Ameliyatsız tedavi yöntemleri;

Kegel egzersizleri ile hastaların pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesi için egzersiz tedavisi uygulanabilir. Bununla birlikte;

  • Pelvik kaslarına elektik akımı verilerek,
  • Azalan östrojen hormonunu tamamlamak amacıyla fitil, krem ya da jel kullanılarak
  • Ağızdan ilaç tedavileri alınarak
  • Lazerle vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri de uygulanmaktadır.
  • Bunların arasında en çok tercih edilen ve en yüksek başarının alındığı yöntem lazerle tedavi yöntemidir. Pelvik bölgedeki kaslara direkt olarak etki eden lazer ışınları, idrar torbasında fazla sarkma olmayan hastalar için güvenle uygulanabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi-2

Ameliyatlı tedavi yöntemleri;

1.    Kapalı cerrahi yöntemi;

Bu yöntemde hastalara belden uyuşturma ya da tam narkoz verildikten sonra, vücut üzerinde kesme işlemi uygulanmadan, idrar deliğinden uzun teleskoplar yardımıyla girilmesi işlemi uygulanmaktadır. İdrar yoluna silikona benzeyen bir madde sıkılarak, hastanın idrar kaçırılması, engellenmiş olur. Bunun dışında, kapalı cerrahi yönteminde uygulanan bir diğer işlem, idrar torbasına bazı enjeksiyonlarla idrar torbasının istem dışı kasılması engellenmektedir.  Bu yapılan işlem, yılda bir kez olmak üzere her yıl tekrarlanabilmektedir. İdrar kaçırma tedavisi için sık kullanılan yöntemlerden biridir.

2.    Açık cerrahi yöntemi;

Bu yöntem, idrar kesesinde hafif sarkması olan hastalara uygulanmakla birlikte, yine belden uyuşturma ya da tam narkoz sonrasında, hazneden girilerek yapılmaktadır. Rahim hastalığı ya da şiddetli bir şekilde sarkması olan hastalarda ise, sezaryen kesiği gibi bir kesme işlemi uygulanarak, bu işlem yapılmaktadır. Bu yöntemde idrar torbası, özel bir aletin yardımıyla karına sabitlenmekte ve sarkan idrar torbası hazne içerisine, özel dikişler atılarak toplanmaktadır. Şiddetli bir şekilde idrar torbası sarkması ya da kas zayıflığı yaşayan hastalarda ise idrar kaçırma durumu bir süre sonra tekrar görülebilmektedir. Bu durumda, yeni bir ameliyata başvurulabilir.
İdrar kaçırma genel olarak orta yaş grubu ve yüksek yaş grubu olan hastalarda görülmektedir. Ancak erken yaşlarda görülme oranı da gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu durumu önleyebilmek için sağlığınıza dikkat etmeniz, idrar yollarınızı temiz tutmanız, hijyen kurallarını uygulamanız ve idrar kaçırması görüldüğü durumlarda tıp merkezimizden, idrar kaçırma tedavisi için randevu almanız gerekmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım