Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Sancılı Adet Görme

Sancılı Adet Görme

Ağrılı adet görmek, çoğunlukla sağlıklı kadınlarda görülür. Hiçbir fiziksel bozukluk olmadan, genellikle ilk adetten itibaren hemen hemen her adette ortaya çıkan bir durumdur. Yumurtlama fonksiyonu sağlıklı olan genç kızların %50den fazlasında adetler sancılı olur. Bu sancının nedeni; adet sırasında oluşan rahimdeki kasılmaları bazı kadınların ağrı, sancı olarak hissetmesindendir. Bu ağrılar çoğu zaman adetten 1-2 gün önce başlar ve adetin 3.-4. gününe kadar sürer. Bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık hissi de eşlik edebilir.

 

İlk adetten itibaren başlayan ve fiziksel hiçbir hastalık saptanamayan bu durum primer dismenore olarak adlandırılır. Çocuk sahibi olabilmeyi olumlu ya da olumsuz etkilemez. Bazen bu durum, doğum sonrasında azalır veya tamamen geçebilir.

Ağrılı adet görme, bazen de sonradan ortaya çıkar. 20li yaşların sonuna doğru daha sık görülen Endometriosis hastalığı ( çikolata kisti) en önemli nedenlerindendir. Bu hastalığın bazen tek belirtisi dismenoredir.

Dismenore, neden olan bir hastalık yoksa, aslında ciddi bir sağlık problemi değildir. Ancak bir kadının her ayın 3-4 gününü ağrılar içinde geçirmesi de kabul edilemez. Tedavi etmek gereklidir.

Eskiden adet döneminde ağrı kesiciler kullanılarak geçiştirilirdi. Günümüzde, gıda takviyeleriyle hiç yan etki oluşturmadan tedavi etmek mümkündür.

Ancak adet sancısı yaşayan her kadının mutlaka muayene edilerek, sağlıksal bir sorun olup olmadığı araştırılmalı, mutlaka ultrason ile muayene edilmelidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım