Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu

Akciğer Kanseri

Yaşamsal faaliyetlerin devam edebilmesi için, solunum yoluyla vücuda oksijen alınması ve karbondioksitin dışarı atılması gerekmektedir. Sigaranın başlıca neden olduğu akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde ilk sırada yer alıyor.

Akciğer Kanseri Nedir?

Kanser, vücuttaki dokuları oluşturan hücrelerde görülür ve akciğer de diğer organlar gibi hücrelerden oluşur. Normal akciğer dokusundan oluşan hücrelerin ihtiyaç dışında çoğalması durumunda akciğer kanseri oluşur. Hücre çoğalmasının sonucu olarak akciğerde tümörler oluşur ve kanser hücrelerinden oluşan bu kitleler önce akciğerde büyür ve tedavi edilmediği takdirde karaciğer, beyin, kemik gibi organlara sıçrayarak bu organlarda da kitle oluşumuna ve hasara yol açar. Metastaz oluşması halinde de tedavi edilmesi zorlaşır.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dünya genelinde en sık karşılaşılan kanser türü olan akciğer kanseri bazen hiç belirti vermeden ilerleyebilir.

Kronik Artan Öksürük

Öksürük, akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alır. 2 haftadan fazla süren, git gide artan ve nedeni belli olmayan öksürük, akciğer kanserinde temel gösterge olarak görülür. Bununla birlikte koyu renkli balgam ve balgamda kan görülmesi durumları da akciğer kanserinin göstergesi olarak görülür.

Göğüs Ağrısı

Pek çok nedenle ortaya çıkan göğüs ağrısı da bazen akciğer kanserinin belirtileri arasında sayılabiliyor. Derin nefes alırken, öksürürken ya da gülerken göğüs ağrısı görülmesi durumunda mutlaka bir hekime görünmek gerekiyor.

Nefes Darlığı

Belirti göstermeyen akciğer kanserinde, nefes darlığı ve hırıltılı soluk alıp verme de akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkabilir. Erken tanının önemli rol oynadığı akciğer kanserinde, kronik nefes darlığı şikayeti görülmesi durumlarında mutlaka bir uzman hekime başvurulması gerekir.

İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Özellikle aktif sigara içen kişilerde daha sık görülen iştahsızlık ve kilo kaybı durumlarında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı durumları da akciğer kanserinin belirtileri arasında olduğundan, mutlaka dikkate alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

Ses Kısıklığı ve Yutma Güçlüğü

Akciğer kanserinin bir diğer belirtisi de ses kısıklığı ve yutkunma güçlüğü olarak karşımıza çıkar. Soğuk algınlığı dışında oluşan ses kısıklığı ve yutkunma güçlüğü durumlarında mutlaka bir hekime görünmek önemlidir.

Halsizlik

Çabuk yorulma, sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik gibi durumlar da akciğer kanseri belirtilerii arasında yer alır.

Bunların dışında vücut ağrısı, sık tekrarlayan enfeksiyonlar, göz kapağında düşme, parmaklarda şişlik gibi belirtilerde akciğer kanseri belirtileri olarak görülebilir.

Akciğer Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Akciğer kanserinde, akciğerlere yakın olan lenf düğümleri ve başka organlara yayılmadan farketmek zor olduğu için,                 erken dönemde tanı koymak zor olabiliyor. Erken tanı daha çok başka bir hastalık için yapılan tetkiklerde ortaya çıkabiliyor.

Akciğer kanseri tanısında kullanılan yöntemler şu şekildedir.

  • Radyolojik incelemeler
  • Bronkoskopi (Bronşların endoskopik değerlendirmesi)
  • Bronşlardan veya göğüs duvarından yapılan biyopsi,
  • Mediastinoskopi ve video yardımlı torakoskopik cerrahi.

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanserin tipi ve evresine göre tedavi yöntemleri farklılık gösterebilmektedir.  Hastalığın durumuna göre, kanserin bulunduğu akciğer ya da akciğer bölümü cerrahi yöntemle çıkarılarak alınır. Cerrahi yönteme elverişli olmayan hastalarda ise kemoterapi ile tedavi uygulanmaktadır.

Akciğer Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

  • Sigara ve alkolden uzak durmak,
  • Stresli ortamlardan uzak durmak,
  • Radyasyona maruz kalmamak,
  • Kimyasal maddeleri solumamaya özen göstermek,
  • Sağlıklı beslenmeye özen göstermek,

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım