Bademcik Ameliyatı (Thermal Welding Teknolojisi)


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Bademcik Ameliyatı (Thermal Welding Teknolojisi)

Bademcik Ameliyatları

Bademcik iltihabı en sık görülen hastalıklardan biridir. İnsan vücudunun savunma mekanizması olarak bilinen bademcikler, solunum yoluyla vücuda girebilecek mikropları engelleme görevi üstlenirler. Bu yüzden gerekli olmadıkça ameliyat edilmeleri önerilmemektedir.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademcik hastalığı, kişinin bağışıklık sistemi, vücut direnci ve hastalığa neden olan mikrobun gücüne göre farklılık gösterir. Ateş, halsizlik, yutkunmada güçlük, boğaz ağrısı, boyundaki lenf bezlerinde şişlik görülmesi bademcik iltihabı belirtileri arasında sayılabilir.

Bademcik İltihapları Tedavi Edilmediği Takdirde Ne Olur?

Bademcik iltihabı ameliyatı, oldukça kolay ve ağrısız bir ameliyattır ve tedavi edilmediği takdirde, bademciklerde abse oluşumuna, derin boyun enfeksiyonu, böbrek iltihabı gibi hastalıklara neden olabilmektedir.

Bademcik Ameliyatı-1

Bademcik Ameliyatı-2

Bademcik Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Eğer hasta yılda en az 3-4 kez bademcik iltihabı geçiriyorsa, bademcikler horlama, uyku apnesi rahatsızlığı yaratacak kadar büyük ise, bademcikler tek taraflı olarak büyüyor ve ağız kokusu yaratıyorsa, cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Bademcik Ameliyatı Hangi Yaş Döneminde Yapılır?

Bademcik iltihabı daha çok çocuklarda görülmekle birlikte her yaş grubundan kişilerde görülebilir. Çocuklarda zorunlu haller dışında ameliyat 4-5 yaşından sonraki çocuklarda yapılabilir. İleri yaşlarda bu hastalığın görülme olasılığı düşük olduğu için, görüldüğü takdirde de ameliyata engel herhangi bir kronik rahatsızlığı yok ise ameliyat gerçekleştirilebilir.

Thermal Welding Teknolojisiyle Bademcik Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Thermal Welding teknolojisi son zamanlarda bademcik ameliyatında uygulanan en yeni yöntemdir. Bu sayede, bademcikler etrafındaki dokulardan kolaylıkla ayrılarak, yara yüzeyinin ısı ve basınç yoluyla iyileşmesi sağlanır.

Ameliyat sırasında kanama ya çok az ya da hiç görülmemekle birlikte, ağrı ise yok denecek kadar az olmaktadır. Narkoz alımı ve ağrının kısa sürmesi nedeniyle hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Bu yöntemle, ameliyattan sonra oluşan yaralar ortalama 1 hafta içinde iyileşir.

Bu ameliyatla birlikte eğer hastanın şikayetleri arasında ağız açık uyuma ve sık sık tekrarlanan kulak enfeksiyonu ve sinüzit var ise, geniz eti de alınır. Bademcik ameliyatlarının riski oldukça düşüktür.

Bademcik Ameliyatı-3

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım