Baş Dönmesi ve Denge Bozuklukları


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Baş Dönmesi ve Denge Bozuklukları

Baş Dönmesi ve Denge Bozukluğu Nedir?

Baş dönmesi, çevredeki eşyaların, kendisinin hareketli gibi hissedilmesi ve bu hissin rahatsızlık boyutuna ulaşmasına denir. Kişi böyle bir durumda panik yaşayabilir. Dengesizlik ise kişinin bulunduğu ortamda dengesini sağlayamaması ve hareketli olduğunu hissetmesine denir. İkisi arasında fark vardır ve iki rahatsızlığın da tedavi yöntemi farklıdır.

İleri yaşlarda daha sık görülen bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve bu hastalığa bağlı olarak da kemik kırılmaları, kafa travmaları ve düşmelere sebebiyet vermektedir. Çocukluk çağındakilerde daha en görülmektedir.

Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Kulak Hastalıkları: Baş dönmelerinin genellikle birçoğu kulakta meydana gelen rahatsızlıklardan oluşur. Baş hareketleri ile birlikte çevrenin dönmesi şeklinde en fazla 1 dakika süren, belli durumlarda dengesizlik ve bulantıyla devam eden şikayetlerdir. Bu hastalık belli aralıklarla düzelip daha sonra tekrarlanabilir.

Meniere Hastalığı: Şiddetli bir şekilde baş dönmesiyle birlikte, işitme kaybı, bulantı ve kusma, kulakta çınlama, basınç hissi yaratan iç kulak rahatsızlığıdır. Belli aralıklarla ataklar halinde devam eder. Hastalığın seyrinde baş dönmesi oldukça şiddetlidir ve en az 20-25 dk sürer. Devamında bulantı kusma ve terleme de beraberinde izlenir ve kişi yatma ihtiyacı hisseder. Atak anlarında işitme kaybı gerçekleşebilir. Dışarıdan gelen sesler kişiyi rahatsız edebilir ve kulakta basınç hissi yaratabilir.

Baş Dönmesi Ve Denge Bozuklukları-1

Hastalığın sebepleri net olarak bilinmese de çoğu zaman stres, travma, genetik hastalıklar bu durumun nedenleri arasında sayılabilir.

Baş Dönmesi Ve Denge Bozuklukları-2

Enfeksiyonlar: Gribal enfeksiyon geçiren hastalarda kulaktan kaynaklı baş dönmesi, bulantı ve dengesizlik durumları görülebilir.

Travmalar: Başa veya vücuda alınan ağır darbeler sonucu, kafatasında ya da iç kulakta hasar yaratan kırıklarda baş dönmesi ve dengesizlik durumu oluşabilir. Bazı durumlarda ise, herhangi bir kırığa bağlı olmaksızın da baş dönmeleri meydana gelebilir.

Nörolojik Hastalıklar: Merkezi sinir sistemindeki rahatsızlıklarla birlikte migren, Parkinson, beyin tümörü rahatsızlıkları olan kişilerde de baş dönmeleri görülebilir.

Dahili Hastalıklar: Tiroid rahatsızlığı olanlar, kalp yetmezliği, kansızlık, vitamin eksikliği, yüksek ve düşük tansiyon hastaları, görme bozukluğu olan kişiler, kalp damar hastalığı olan kişilerde de baş dönmesi ve denge bozuklukları ile karşılaşılabilmektedir.

Psikolojik Rahatsızlıklar: Panik atak, depresyon hastalarında da denge bozuklukları görülebilmektedir.

Tanı ve Tedavi Süreci Nasıldır?

Tanı ve tedavinin en önemli aşaması baş dönmesi ve denge bozukluğu olan hastanın şikayetinin dikkatlice dinlenmesidir. Daha sonrasında yapılacak kulak muayenesi ile birlikte, işitme ve denge testlerinin yapılması olarak süreç ilerlemektedir. Tüm testlerin sonucuna göre de ilaç tedavisi ya da gerekli görüldüğü takdirde cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Baş Dönmesi Ve Denge Bozuklukları-3

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım