Burun Et ve Kemik Ameliyatları


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Burun Et ve Kemik Ameliyatları

Burun Eti Nedir ve Ne İşe Yarar?

Burun eti (konka), her iki burun boşluğunda 3er adet bulunan, yumuşak dokulu ve alınan havanın ısıtılması, nemlendirilmesine ve filtrelendirilmesine yarayan yapılardır.

Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) Neden Olur?

  • Alerjik Rinit
  • Kullanılan İlaçlar: Tansiyon ilaçları, kalp rahatsızlığı için kullanılan ilaçlar, asprin, burun spreylerinin uzun süre kullanılması,
  • Enfeksiyonlar: Nezle, grip, sinüzit gibi.
  • Çevresel faktörler, sigara dumanı, çamaşır suyu parfüm vs.
  • Konkaların yapısı gereği, olması gerekenden fazla büyümesi,
  • Hormonal Sebepler: Hipotiroidi, Şeker Hastalığı vs.

Konka büyümesi ve burun kemik eğriliği hastalarda rahat nefes alamama, horlama, sinüzit nedeniyle baş ağrısı, orta kulak iltihabı, ve boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalığa sebep olabilir.

Burun Et ve Kemik Ameliyatları-1

Burun Eti Büyümesi ve Kemik Eğriliği Tanısı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ameliyata karar vermeden önce hastanın şikayetleri doğrultusunda detaylı muayene ve burun tıkanıklığının kişide yarattığı olumsuz durumlar tespit edilmelidir. Burun tıkanıklığına sebep olan burun eti büyümesi ve burun kemik eğriliğinin tedavisinde en etkili yöntem cerrahi müdahaledir.

Burun Et ve Kemik Ameliyatları-2

Burun kemik eğriliği ameliyatı yöntemi, septum eğriliğinin boyutu, durumu ve yeri göz önünde bulundurularak kararlaştırılır, burun sırtına yakın olmayan kıkırdakta deformasyon olmaması durumlarında burun deliğinden ameliyat yapılarak burun eğriliği düzeltilir. Ortalama 25-30 dakika süren bu operasyon genel anestezi altında yapılır. Kıkırdak doku ilavesi gibi daha detaylı müdahale ya da estetik amaçlı müdahaleler de gerçekleştirilecekse ameliyat süresi 1 ile 2 saat arasında değişkenlik gösterebilir.

Burun eti büyümesi ameliyatında ise, alt konkaların küçültülmesi işleminde dış yüzey mukozasına zarar vermeyen işlemler tercih edilmelidir. Alt konkaların küçültülmesinde en etkili ve tercih edilen yöntem radyofrekans yöntemidir. Burun etlerinin kemik kısmında da büyüme olması durumunda endoskopik konka redüksiyonu da kullanılan yöntemler arasındadır. Alt konka küçültülmesinde kullanılan radyofrekans yöntemi lokal anestezi altında uygulanır ve yaklaşık 10 dakikalık bir işlemdir.

Endoskopik konka cerrahisi ise, radyofrekans yoluyla tedaviye cevap vermeyen durumlarda kullanılan bir yöntemdir ve konkanın aşırı büyük ve deforme olması durumunda kullanılır.

Burun Kemik Eğriliği ve Burun Eti Ameliyatı Birlikte Yapılır mı?

Burun kemik eğriliği ve burun ameliyatı aynı anda uygulanabilen bir cerrahi müdahaledir ve burun kemik eğriliği ameliyatından olumlu bir sonuç almak amacıyla, ameliyat esnasında konkaların da küçültülmesi başvurulan bir yöntemdir ve bu sayede hastanın burun tıkanıklığı, nefes alamama gibi problemleri ameliyat sonrası önemli ölçüde azalmaktadır.

Burun Et ve Kemik Ameliyatları-3

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım