Burun Kemiği Eğriliği


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Burun Kemiği Eğriliği

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Burunun içinde ön kıkırdağın arka kısmında bulunan kemik bir yapı vardır. Normal bir burun kemiği, orta kısımda, burunun sol ve sağ kısımlarındaki boşluğa eşit büyüklükte, aynı zamanda eşit uzaklıktaki birbirinden ayrılan yapıdadır. Doğum esnasında ya da sonradan meydana gelen kalıtsal sorunlar veya darbeler sonucunda bu yapı sola ya da sağa kayabilmekte veya kırılabilmektedir. Birçok kişide burundaki eğrilik dışarıdan bakıldığında fark edilse de bazı kişilerde bunu fark etmek mümkün değildir. Bu durumda kişi nefes alıp vermekte zorluk çekmektedir. Bu zorluğu ortadan kaldırıp daha rahat nefes alıp verilebilmesi için burun kemiği eğriliği ameliyatları yapılmaktadır.

Burun kemiği eğriliğinin verdiği rahatsızlıklar

Burun kemiği eğriliğinin verdiği rahatsızlıklar;

  • Burun kemiği eğriliğinde en çok görülen rahatsızlıklardan birisi özelliklede geceleri meydana gelen tıkanıklıklardır.
  • Çabuk yorulma, geniz akıntısı, horlama, baş ağrısı ve öksürük gibi sorunlarla karşı karşıya kalan bir kişi için nefes almak daha zordur ve bu gibi durumlar da burun kemiği eğriliğinden kaynaklanır.
  • Geceleri burun kemiğindeki eğrilinden dolayı kişi ağızdan nefes almayı tercih eder çünkü burnu tıkalı olduğu için rahat bir şekilde nefes alamaz. Ağızdan nefes alındığı zaman da solunum ısısı ve nemi doğru bir şekilde ayarlanamaz. Bu yüzden farenjit rahatsızlığının meydana gelmesi yüksek olasılıklıdır.
  • Burundaki tıkanıklık sinüzite yol açarken burun kemiği eğriliği sebebiyle meydana gelen geniz akıntısı bronşit ve larenjite yol açmaktadır.
  • Burundan yeterli miktarda nefes alınmadığı için oksijen alımı azalmaktadır ve bu yüzden özellikle ileriki yaşlarda kalp ve akciğer hastalıklarına yaşanabilmektedir.

Burun kemiği eğriliği tanısı;

Burun kemiği eğriliği tanısı konulurken öncelikle muayene esnasında ki, belirtilere bakılacaktır. Sonrasında ise öncelerden buruna hasar verebilecek bir darbe alınıp alınmadığı ya da travma yaşanıp yaşanmadığı sorulacaktır. Aynı zamanda kişinin önceden geçirdiği bir burun ameliyatı olup olmadığı da sorulur. Doktor gerekli görürse bilgisayarlı tomografi ve endoskopik muayene de isteyebilir. Son olarak da burun kemiğinde meydana gelen eğriliğin derecesinin ölçülebilmesi için doktor tarafından bir muayene yapılır.

Burun kemiği eğriliği tanısı

Burun kemiği eğriliği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun kemiği eğriliğine deviasyon adı verilmektedir. Bu ameliyatta burun içerisinde yer alan kıkırdak kemik olan alanda eğrilik vardır. Bu eğriliğin çeşitli şekillerde düzeltilmesi mümkündür. Açık ya da kapalı olarak uygulanan ameliyatın türüne doktorunuz tarafından karar verilecektir.

Burun kemiği eğriliği ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle sigara içen hastaların, bu ameliyata girmeden en az bir hafta önce sigarayı bırakması tavsiye edilir. Ameliyat, lokal anestezi yardımı ile yapılabilir. Hatta bazı durumlarda sedasyon denilen geçici narkoz ile de sağlanabilir. Burun kemiği eğriliği ameliyatı genel olarak kapalı şekilde yapılır. Kapalı olarak gerçekleştirilen uygulama ile burun içindeki eğri yapı düzeltilir. Burun içinde var olan eğriliğin düzeltilmesi bazen de açık ameliyatları gerektirmektedir. Bu ameliyatların ortalama süreleri 1 saattir. Ameliyatın ardından kısa zamanda rutin hayata dönüş sağlanır. 1 ay içinde tamamen toparlanmış olan burunda genel olarak var olan sorunların çoğu düzeltilmiştir.

Açık Burun Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Açık Burun Estetiği Sonrası Süreç Nasıldır?

Açık burun estetiği, genel anestezi altında yapılır ve bu nedenle hastanın 1 gece hastanede yatması istenir.

Hastalar ameliyattan 3- 4 saat sonra ayağa kalkıp yürüyebilir.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün hastanın katı gıdalarla beslenmesi dikişlere zarar verme olasılığından dolayı önerilmez. Bu yüzden birkaç gün sıvı ile beslenmesi hasta için daha uygun olacaktır.

Burun ameliyatında yapılan dikişler estetik dikiş ise kendiliğinde eriyeceğinden, dikiş alınmasına gerek olmayacaktır. Eğer dikişler estetik dikiş değilse 1hafta sonra alınmalıdır.

Ameliyat sonrası, burunda hafif ağrı, ödem ve şişlik görülebilir ancak 4-5 gün sonra şişlikler azalma gösterecektir.

Ameliyattan 3-4 gün sonra, çok sıcak su olmamak kaydıyla hasta duş alabilir. Hastalar ağır ve efor gerektiren spor ve işler yapmamalıdır ve kanama riski görülme ihtimalinden dolayı kan sulandırıcı ilaç ve yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım