Burun Tıkanıklığı


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Burun Tıkanıklığı

BURUN TIKANIKLIĞI

Burun yoluyla soluk alıp vermek, sağlıklı bir vücut için önemlidir. Kulak burun boğaz rahatsızlıklarında ve mevsimsel olarak burun tıkanıklığı yetişkin ve çocuklarda sık görülen rahatsızlık olmakla birlikte yaşam kalitesini de olumsuz etkilemektedir.

Burun Tıkanıklıkları-3

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Nazal septum deviasyonu, burun tıkanıklığı nedenleri arasında en çok karşılaşılan durumdur. Burnu ikiye ayıran orta duvar benzeri yapıya tıp dilinde nazal septum, bu duvarda eğrilik olması durumuna da nazal septum deviasyonu denir. Cerrahi müdahale yoluyla bu eğrilik düzeltilerek burun tıkanıklığının önüne geçilmiş olur.

 

Her iki burun deliğinde bulunan konka adı verilen burun etlerinde şişme olması durumunda da burun tıkanıklığı görülebilir.

 

Sinüslerde görülen iltihap durumlarında sinüzit nedeniyle burun tıkanıkları oluşup, bu durumda baş ağrısına sebep olarak kişinin yaşam kalitesini de bozabilir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı günlük hayatta, nefes almakta zorluk ve uyku kalitesini bozması nedeniyle, kişinin yaşamını da olumsuz etkiler, bu yüzden basit gibi görünen bu durumun tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

 

Özellikle bahar aylarında görülen alerjik nezle de burun tıkanıklığının bir başka nedenidir ve burun tıkanıklığı ile birlikte, hapşırma, gözlerde ve burunda akıntı, öksürük boğaz ağrısı şeklinde karşımıza çıkar.

 

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Ağızdan nefes alıp verme, horlama, ağzı açık uyuma en sık görülen belirtileri arasındadır. Bunun dışında burunda kaşınma, kuruluk hapşırma gibi şikayetler de burun tıkanıklığı nedeniyle görülebilir.

 

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle hastanın şikayetleri doğrultusunda detaylı bir kulak burun boğaz muayenesi ile birlikte, burun tıkanıklığına neden olan etkenler araştırılır. Eğer tıkanıklık burun septumundaki eğrilikten kaynaklanıyorsa cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

 

Burun etinde bir büyüme var ise, ilaç veya sprey yoluyla tedavi edilir, ilaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda ise ameliyat gerekebilir.

 

Yine çocuklarda en sık gördüğümüz geniz eti büyümesi durumları da burun tıkanıklığına neden olabildiğinden, geniz eti ameliyatı ile de burun tıkanıklığının önüne geçilir.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Her yaş grubundan insanın karşılaşabileceği burun tıkanıklığı rahatsızlığında ilk aşamada evde basit yöntemlerle de burun rahatlatılabilir. Sigara içilen

Burun Tıkanıklıkları-2

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım