Endoskopik Gözyaşı Kesesi Cerrahisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Endoskopik Gözyaşı Kesesi Cerrahisi

Göz Yaşı Kesesi Hastalıları ve Tedavisi

Göz yaşı; göz kapakları sayesinde gözün iç tarafında bulunan alt ve üstte olmak üzere 2 delikten (punktum ) emilerek göz yaşı kesesine ulaşır ve göz yaşı kesesinin yardımıyla burun içine alt burun etinin yakınlarındaki açılış deliği vasıtasıyla akar . Bu yol boyunca oluşacak tıkanıklıklar sonucunda göz yaşı burun içine akamaz ve gözden taşar.Gözde sulanma, çapaklanma, kızarıklık ve kanal trasesi boyunca şişlik oluşabilir.

Bebek ve erişkinlerde tedavi algoritması farklıdır.

Endoskopik Gözyaşı Kesesi Cerrahisi-1

Bebeklerde göz yaşı kanal tıkanıklığının tedavisi şu şekildedir.

Yeni doğanların gözyaşı kanalları kapalı olabilir. Bu bebeklerde 3. Ayda göz yaşı kanal tıkanıklığına bağlı olan sulanma, çapaklanma gibi şikayetler oluşabilir. Bu yaş grubundaki bebeklerde hemen telaş edilmemelidir. Çünkü göz yaşı kanalı kendiliğinden bile açılabilir. Dışardan cilt üzerinden kese izdüşümü boyunca yukardan aşağıya doğru yapılan masaj bebeklerde ilk tedavi seçimidir. Masajdaki amaç burun içindeki tıkalı olan Hasnervalvini açmaktır. 1 yaşına kadar beklenilir ancak gözde sulanma, çapaklanma ve enfeksiyon atakları devam ediyorsa artık kanal masaj ile açılmayacaktır.Sondalama artık tercih edilmesi gereken işlemdir. Sondalama genel anestezi altında yapılan 10 – 15 dakika süren bir uygulamadır. Maske anestezisi denilen entübasyon gerektirmeyen hafif bir anestezi yöntemiyle yapılabilir. Yani tedirgin olmaya gerek yoktur.% 95 başarılı bir işlemdir. Yaşın ilerlemesi ile sondalama işleminin başarı şansının düştüğü unutulmamalıdır.

Sondalama ile şikayetleri devam eden çocuklarda bir sonraki tedavi şekli silikon tüp yerleştirilmesidir. Uzun süre kalıcı tüp uygulaması ile kanal açık bir şekilde kalabilir ve silikon çekildikten sonra tekrar tıkanıklık gözlenmeyebilir.Şikayetlerin devamı halinde cerrahi kaçınılmazdırve ilk seçenek tedavi DiodLaser DSR cerrahisidir. Bu cerrahi laser yardımıyla yapılır. Özel esnek bir fiber ile alt ve üst punktumdangöz yaşı kanalının içine girilir ve endoskop eşliğinde burun iç yüz mumozasının orta kona başı çevresindeki fiberin ışığı gözlenir. Doğru yerde olunduğu kesinleşince laser yardımıyla kese duvarı ve burun mukozasında delme işlemi yapılarak kese ve burun pasajı birbirine ağızlaştırılır. İşlem sonrasında tekrar punktumlardan geçirilen silikonlar burun içerisinde bağlanır ve 6 hafta tutulur. DiodLaser DSR cerrahisi ve silikon tüp uygulaması başarı oranı çok yüksek bir uygulamadır.

Yetişkinlerde tedavi şu şekildedir.

Endoskopik dakriyosistorinostomi:oskop eşliğinde kese ön duvarı, kemik bölgesi açılarak bulunur ve rezeke edilir. Bu şekilde göz yaşı kesesi burun içine ağızlaştırılmış olur ve göz yaşı direk bu şekilde burun içine boşalır.

Endoskopik Gözyaşı Kesesi Cerrahisi-2

Transkanaliküler lazer dakriyosistorinostomi: Son yıllarda uygulanmaya başlayan yöntemde iseözel esnek bir fiber ile alt ve üst punktumdangöz yaşı kanalının içine girilir ve endoskop eşliğinde burun iç yüz mumozasının orta kona başı çevresinde fiberin ışığı gözlenir. Doğru yerde olunduğu kesinleşince laser yardımıyla kese duvarı ve burun mukozasında delme işlemi yapılarak kese ve burun pasajı birbirine ağızlaştırılır. İşlem sonrasında tekrar punktumlardan geçirilen silikonlar burun içerisinde bağlanır ve 6 hafta tutulur.

Endoskopik dakriosistorinostomi ameliyatının en önemli avantajları;

  • Yara izi yoktur çünkü kesi yoktur .
  • İyileşme süresi kısadır.
  • Ameliyat esnasında kanama çok azdır özellikle laser eşliğinde yapılıyorsa hiç olmaz.

Endoskopik Gözyaşı Kesesi Cerrahisi-3

DCR ameliyatı sonrası hastalara öneriler

Ameliyat sonrası bir hafta boyunca burun sümkürerek temizlenmemelidir. Ağır egsersizler ve su sporları ilk 2 ay önerilmez. Kan sulandırıcı ilaçlar ilk 3 hafta kullanılmamalıdır.

Ameliyat Sonrası İlk Gün:

Burun içinden hafif kanla karışık sızıntılar olabilir. Burun içine konan spongostan kendinden eriyen tamponlar nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanabilir. Hafif bir baş ağrısı burun tıkanıklığına bağlı hissedilebilir.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım