Endoskopik Sinüs Cerrahisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Nedir?

Burun boşluklarında oluşan, polip şeklinde adlandırılan burun eti büyümelerinde, travma sebebiyle oluşan beyin sıvısı kaçaklarında, ya da sinüslerdeki iltihaplanma durumlarında uygulanan cerrahi müdahale endoskopik sinüs cerrahisi olarak adlandırılır. Hastalığın boyutuna göre, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Endoskop, birçok farklı branşta kullanılan, ucunda ışık ve optik mercekler le bir uçtan diğer ucun görüntülenebildiği aletlerdir. Bu sayede, burun içerisinde doğrudan göremediğimiz dokular, karanlık boşluklar net olarak görüntülenebilir.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Avantajları Nelerdir?

Endoskopik müdahalelerde, burun ve yüzde kesi yapmadan, burun içinde normal yolla ulaşılamayan ve görülemeyen her noktaya kolaylıkla ulaşılabilmekte ve bu sayede burun içinde herhangi bir dokuya zarar vermeden sadece hastalıklı dokulara müdahale edilebilmektedir. Bu yöntemle, iyileşme süreci de oldukça kısadır.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Hangi Durumlarda Nasıl Yapılır?

Endoskopik sinüs cerrahisi, ilaçla tedaviye cevap vermeyen kronik sinüzitlerde, travma sonrası beyin omurilik sıvısı kaçaklarında, nazal polipozis hastalarına, sinüzit nedeniyle gözlere hastalık yayılması durumlarında, burun kanaması kontrollerinde, burundaki yabancı cisimlerin çıkarılması işlemlerinde, sinüs ve burun tümörlerinde, konka redüksiyonu (burun eti küçültülmesinde), nazal ve antrokoanalpoip gibi pek çok durumda kullanılabilmektedir.

Endoskopik Sinus Cerrahisi-1

Genel veya lokal anestezi, bazı durumlarda da sedasyon denilen yarı uyutma şeklinde ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat öncesi anestezi uzmanı tarafından ameliyata engel teşkil edebilecek durumların olup olmadığının tespiti için muayene gerçekleştirilir ve yine ameliyat öncesi sinüs tomografisi çekilir. Ameliyatta endoskop ile burun deliğinden girilerek, rahatsızlığa neden olan hastalıklı dokularda gerekli müdahaleler yapılır. Yapılan cerrahi müdahale, hastalık türüne göre ortalama 1-1,5 saat sürer. Bu ameliyatla birlikte burun kıkırdaklarında eğrilik var ise düzeltme, burun estetiği ve burun eti alma işlemleri de yapılabilir.

Burunda kıkırdak düzeltme, estetik vs. gibi başka bir işlem yapılmadıysa burun içine tampon kullanılmaz ve ameliyat sonrası hasta rahat nefes alabilir.

Endoskopik Sinus Cerrahisi-2

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Genellikle ameliyat sonrası ciddi bir ağrı olmadığı için, hafif ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Hasta ameliyattan sonra ertesi gün taburcu edilir. Antibiyotik tedavisine 5-10 gün arayla devam edilir. Yine burunda kabuklanmayı azaltan serum fizyolojik gibi ilaçlar kullanılabilir. Ağır ve efor gerektiren işler haricinde, 1 haftanın sonunda çalışmaya başlanabilir.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım