Geniz Eti Büyümesi & Bademcik Has.


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Geniz Eti Büyümesi & Bademcik Has.

Genizeti Büyümesi (Adenoid Hipertrofisi)

Genizeti, burnun arka açıklığında, geniz bölgesinin arka üst duvarına doğru yerleşmiş lenf dokusudur. Doğumdan itibaren bulunur. Çocukların 1-2 yaştan itibaren daha sık üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) geçirmesi ile büyüyüp burun solunumunu tıkayabilir.

Geniz Eti Büyümesi-2

Genizeti büyümesi olan çocukta ağız açık uyuma, horlama, uykuda terleme, ağızdan su gelmesi, huzursuz bir uyku görülebilir. Geçmeyen burun akıntıları, sık geçirilen orta kulak hastalıkları, inatçı öksürükler ve tekrarlayan sinüzitler genizetinin yarattığı diğer problemlerdir.

Genizeti büyüklüğü saptandığında tedavisi, genizetinin alınmasıdır. Genel anestezi altında yapılan kısa süreli bir cerrahidir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyat sonrası hızlı ve ağrısız bir iyileşme dönemi vardır.

Genizetine bağlı yeterli burun solunumu yapamayan çocuklarda, tıkanıklık ileri boyutlarda ise, yüz kemiklerinde gelişim bozukluklarına bağlı adenoid yüz görünümü, uyku apnesi, öğrenme ve gelişme gerilikleri, okul çağı çocuklarda konsantrasyon yetersizliği ve performans düşmesi görülebilir. Bu değişikliklerin oluşmaması için erken yaşta ameliyat ile tedavi önerilmektedir.

Bademcik Hastalıkları

Tonsiller Hipertofi, Kronik Tonsillit

Bademcik küçük dilin her iki tarafında yerleşmiş farklı boyutlarda olabilen lenf dokusudur.

Bademcikler bazen aşırı büyüyerek hava yolunu daraltır. Horlama, uyku apnesi, yutma zorlukları gibi sıkıntılar yaratırlar. Bazen sık enfeksiyon atakları ile birlikte, ateş, boğaz ağrısı, eklem ağrıları gibi şikayetler de oluştururlar. Özellikle erişkinlerde asimetrik büyümelerde tümoral hastalıklar düşünülmelidir. Çocuklarda yılda 5-6 enfeksiyon atağı geçirilmesi bademcik ameliyatı için gerekçe oluşturur. Erişkinlerde daha az sayıda ataklarda da bademciklerin alınması gerekir.

Bademcik Hastalıgı

Geniz Eti Büyümesi Bademcik Hastalığı-1

Bademcik ameliyatları Thermal Welding yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile kontrollü ve düşük ısıda en az kanama ile ameliyat gerçeklestirlir. Thermal Welding kullanıldığında ameliyat sonrası ağrı düzeyi, ilk 48-72 saatte diğer yöntemlere göre daha az olmaktadır.

Özellikle çocuklarda cerrahiye karar vermeden önce altta yatan PFAPA sendromu, FMF gibi sistemik hastalıklar araştırılmalıdır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım