Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Gırtlak Kanseri

Gırtlak Kanseri Tedavisi

Gırtlak kanseri toplumumuzda akciğer,meme ve sindirim sistemi kanserlerinden sonra en sık görülen kanser gruplarından bir tanesidir. Gırtlak yüzeyini örten dokunun nadiren genetik ailesel nedene bağlı ama sıklıkla dışarıdan gelen bazı hazırlayıcı şartların oluşturduğu değişimlerle karşımıza çıkan bir hastalığıdır. Gırtlak doku yüzeyinden başlar, belli bir yaygınlık ve derinliğe ulaştıktan sonra klinik şikayetler vermeye başlar.

Gırtlak Kanseri-2

Gırtlak kanseri, gırtlak içerisinde başladığı bölgenin özelliğine göre değişik şikayetlerle kendini belli eder. Her gırtlak kanseri vakasında ilk şikayetin ses kısıklığı olması gerekmez. Ses telleri dışındaki gırtlak bölgelerinde başlamış olan kanser uzun zaman kendisini gizli de tutabilir. Yutma ya da takılma hissi, solunumla ilgili sıkıntıların olması, boyunda kitleler çıkması, derin boğaz ve boyun ağrıları gibi ses kısıklığı olmayan birtakım şikayetler de ‘’acaba gırtlakla ilgili midir’’ diye açıklanması gereken şikayetlerdir.

Gırtlak kanseri aslında organ içinde sınırlı bir hastalıktır. Uzun süre gırtlak içerisinde kalabilme özelliğine sahiptir. Bir yayılım gösterdiği zamanlarda ilk tercih ettiği yer boyundaki lenf bezeleridir. Böylelikle hastalık bölgesel nitelikli hale gelir. Daha sonra hastalık tedavisiz kalırsa ya da genişlemeye devam ederse genelde tercih ettiği yayılım organı da akciğerdir. O zaman da uzak organ yayılımı olarak geç dönem hastalık evresine girer. Bu nedenle hastalığın henüz gırtlak içerisindeyken yani en erken dönemdeyken teşhis ve tedavi edilmiş olmasında hem hastalığın kontrolü açısından hem de tedavinin hastada bırakacağı birtakım yan etki ve hasarlar açısından daha olumlu olmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım