Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatları


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatları

Uyku Bozuklukları, gün içinde yaşam kalitemizi etkileyen en önemli sorunlardan biridir. Bir uyku bozukluğu türü olan horlama ve uyku apnesi tedavi edilmediği takdirde insan hayatı için farklı sorunlara da yol açabiliyor.

Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatları-1

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesi Neden Olur?

Apne, uyku sırasında 10 saniyeden daha uzun süre nefes durması problemine denir. Kısaca belirtmek gerekirse uyku apnesi, horlama ile beraber uykuda solunum durması veya yavaşlaması şeklinde açıklanabilir. Uyku apnesi sıklıkla erkeklerde görüldüğü gibi, menopoz sonrası kadınlarda, aşırı kilolu insanlarda, burun tıkanıklığı ve bademcik hastalığı olan kişilerde ve sıklıkla da nezle olan kişilerde görülebilir. Tıkayıcı tipte horlama hastalığının sonucu olan uyku apnesi rahatsızlığının meydana gelmesine farklı etkenler yol açabilmektedir. Bu durum, burun tıkanıklığı veya burun etlerinin şişmesine bağlı olarak gerçekleşebilir. Yine aşırı kiloya bağlı olarak, oksijen miktarı yeterli gelmeyebilmektedir. Bir diğer nedeni ise, küçük dilin normalden daha büyük olması sebebiyle, hava akışına engel olması şeklinde özetlenebilir.

Kişiler, uykularında gerçekleşen horlama ve nefes durmalarının farkında değillerdir.

UYKU APNESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku apnesinin en belirgin özelliği uykuda solunum durmasıdır. Bunun dışında aşağıda bahsettiğimiz belirtileri de sayabiliriz.

  • Yüksek Sesle ve Gürültü Bir Şekilde Horlama
  • Aniden Sıçrayarak Uyanma
  • Terleme
  • Uykusuzluk Hali
  • Sürekli Yorgunluk ve Halsizlik Hali
  • Baş ağrısı ve Sinirli Olma Durumu
  • Tansiyon yüksekliği

Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatları-2

Horlama ve Uyku Apnesi Ameliyatları-3

Uyku Apnesi Nasıl Tanınır Ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Horlama şikayeti ve yukarıda bahsettiğimiz şikayetlerin bir kısmını yaşayan hastalara detaylı bir KBB muayenesi yapılmalıdır. Muayene sonucu havayolunu tıkayan burun, bademcik ve damaktan kaynaklanabilecek problemler tespit edilmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Gerek görülen hastalarda Polisomnografi(uyku testi) tetkiki yapılarak uyku apnesinin derecesi ve özellikleri tespit edilmelidir. Hafif ve Orta derece uyku apnesi tedavisinde öncelikle kişinin kilolarından kurtulması sağlanarak havayolunu açacak cerrahi müdahaleler yapılmalıdır. Bazı hastalarda alt çeneyi öne çekerek dil kökü seviyesini rahatlatan ağız içi araçlar, yatış pozisyonu tedbirleri ile beraber kullanılabilir.Ağır derece uyku apnesindeCPAP tedavisi kullanılır. Bu tedavide bir cihaz maske yoluyla sürekli pozitif basınç vererek havayolunu açar, horlamanın ve apnelerin oluşmasını engeller. Bazen hastalar CPAP cihazını kullanmakta güçlük çekse de ağır derece uyku apnesi için en etkili tedavi CPAP kullanımdır. Cihazla gerçekleştirdiğimiz tedavilerin sonunda hastalarımızın yaşam kalitesi yükselmektedir. Uyku Apnesi yaşam kalitesini bozan, hipertansiyon, kalp krizi, inme, diabet, ritm bozuklukları, cinsel fonksiyon bozuklukları risklerini arttıran ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım