İşitme Testleri (ODYOLOJİ)


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
İşitme Testleri (ODYOLOJİ)

İşitme Testleri Odyoloji

İşitme testleri, işitme kaybı yaşayan hastalarda işitmenin ölçülmesini ve fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Konuşma ve denge testlerinin yapıldığı bölüme odyoloji adı verilir. Bu işitme testlerinin genel ismine ise odyometri adı verilir. İşitme testlerini yapan kişiler odyometrist veya odyolog ismini alır.

İşitme testleri ne zaman yapılmalıdır?

Çevredeki sesleri algılamakta zorluk çekiyorsanız, sesli ortamlarda size anlatılanları duymakta zorlanıyorsanız, televizyon ve radyo gibi aletlerden gelen sesler sizi rahatsız ediyorsa ya da bu sesleri ayırt edemiyorsanız, sosyal ortamlarda iletişim kurmakta zorlanıyorsanız işitme kaybı yaşadığınızdan şüphelenmeniz gerekir. Bu durumda hemen bir kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz. Muayene sonrasında işitme kaybının ne derece olduğunu ve altında yatan nedenler, işitme testleri aracılığıyla belirlenir. İşitme kaybı, kişilerin yaşamlarını olumsuz etkiler. Erken teşhis ve tedavi için işitme kaybı yanşadığında, vakit kaybetmeden bir uzmana görünülmesi gerekir.

İşitme kaybının nedenleri nelerdir?

İşitme kaybı, çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelebilir. İşitme kaybının yaşanmasını sağlayan en önemli hastalıklar; orta kulak iltihabı, orta kulak kireçlenmesi, yaşa bağlı işitme kaybı (presbiakuzi), kulak zarı delinmesi, isitme-testleri-odyoloji, kulak iltihabı, kulak kiri birikmesi, kulak tümörlerdir. İşitme kaybının türü, işitme sisteminin hangi bölümünde meydana geldiğine göre değişmektedir. İştim kaybı kulağa alınan darbeler ve travmalar sonrasında da gelişebilir. Bütün bu nedenler, işitme testleri ile belirlenebilir ve gerekli tedavi, vakit kaybetmeden uygulanabilir.

İşitme Testleri Odyoloji-1

İşitme Testleri Odyoloji-2

İşitme testler nelerdir, nasıl uygulanır?

Tıp merkezimizde, son teknolojik ekipmanlar ve alanında uzman olan hekimlerimiz iş birliğinde işitme ölçümleri yapılmaktadır. İşitme kaybınızın olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen hekimlerimizden randevu alabilir ve testlerini yaptırabilirsiniz.

Odyometri;

Odyometri, işitme testlerinin en sık kullanılan türüdür. Sesleri ve konuşmaları hangi frekansta ve hangi şiddette duyabildiğinizi test etmek amacıyla uygulanmaktadır. Odyometri’nin çeşitli uygulama türleri bulunmaktadır.

1. Saf ses odyometrisi;

En sık uygulanan işitme testlerinden biridir. Hastalar, ses geçirmeyen bir kabine alınır ve kulaklık takılır. Kulağa ince ve kalın sesler verilerek, hastanın ses duyduğunda butona basması istenir. Bu sayede kulağın her iki frekanstaki duyma eşiği belirlenir. Bu test sayesinde hava yolu ve kemik yolu işitme seviyesinin ölçülmesi sağlanır. Hava yolu ölçümlerinde kulak kepçesinden beyne kadar giden işitme yolu hakkında bilgi alınır. Kemik yolu ölçümü ise iç kulaktan itibaren bilgi alınmasını sağlar. Bu test ile aynı zamanda işitme kaybının kulağın hangi bölümünden kaynaklandığı tespit edilebilir.

2. Konuşma odyometrisi;

Konuşma odyometrisi ile kişinin konuşulanları duyma ve anlama eşiği belirlenmektedir. Bu testte, insan sesi uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Hastaya bir mikrofon verilir ve söylenen kelimeleri tekrar etmesi istenir. Söylenen kelimelerin ne kadarının tekrar edildiğine bakılarak, bir sınır tespit edilir. Test yapılırken öncelikle heceli cümleler dinletilir. Ardından hem çok heceli hem de karmaşık cümleler dinletilir ve tekrar edilmesi istenir. Bu test sonucunda işitme cihazının gerekli olup olmadığına karar verilir. İşitme cihazının ne kadar faydalı olabileceği, uygulanacak işitme cihazının tipi ve modeli de bu test aracılığı ile belirlenir. Test sonuçları kayıt altına alınarak bilgisayara aktarılır. İşitme kaybının seviyesini anlayabilmek için oldukça önemli bir testtir.

İşitme Testleri Odyoloji-3

Erkeklerde Burun Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Burun bölgesindeki estetik kusurların düzeltilmesi aynı zamanda nefes alma problemlerini de ortadan kaldırmaktadır. Bununla beraber erkek burun estetiği işleminin bazı avantajları bulunmaktadır. Ek olarak feminen bir görünüme sebep olmamak için aşağıdaki durumlara dikkat edilmelidir;

  • Burun kanatları ve burun delikleri fazla daraltılmamalı.
  • Burun bölgesini küçültmeye yönelik işlemler daha az yapılmalı.
  • Burun ucu çok kaldırılmamalıdır.

Timpanometri;

Orta kulakta bulunan basıncın seviyesini ölçmeye yarayan bir testtir. Bu testin uygulanabilmesi için kulak zarında delik bulunmaması, kulakta tüp olmaması ve ameliyatlı olmaması gerekir. Bu test sırasında kişinin konuşmaması ve hareket etmemesi istenir. Dış kulak yolundan bir prob sokularak teste başlanır. Bu prob sayesinde kulağa basınç uygulanır ve orta ve kulak zarındaki hareketlilik tespit edilir. Bu testin sonucunda kulak sağlığı, kulak zarı ve kemikçiklerin yapısı hakkında önemli bilgiler elde edilir. Bu test, bebeklerde de güvenle uygulanabilen oldukça basit bir işitme testidir.

İşitme Testleri Odyoloji-4

Akustik refleks ölçümü;

Bu test ile kulağa dışarıdan yüksek ses dalgası verilir. Bu dalga ile kulak zarı ve kemikçilerin titreşmesi sağlanır. Ses şiddetinin aşırı yüksek olduğu durumlarda, iç kulakta yer alan strapes kası kasılır ve üzengi kemiğinin aşırı hareketli olmasını engeller. Bu sayede iç kulak koruma altına alınmış olur. Bu şekilde strapes adı verilen kasın kasılarak kulağı korumaya almasına akustik refleks adı verilir. Bu refleks sonucunda üzengi kemiğinin hareket etmesi ile kulak zarında oluşan titreşimler kayıt altına alınır. Bu ölçüm, timpanometri ile yapılmaktadır. Bu test ile işitme yollarının beyin sapına kadar ulaşan bölümü hakkında bilgi alınır. Sağ ve sol kulak için ayrı ölçüm yapılmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım