Kapalı Burun Estetiği


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Kapalı Burun Estetiği

Bu teknikte burun kesileri burnun iç kısmından yapılmaktadır. Dolayısıyla dışardan görünen bir kesi veya dikiş kullanılmaz. Burun içinden yapılan kesiler ile burun ucu kıkırdaklarına ve burun ısrtına ulaşılır. Böylece tamamen burun içinden çalışılarak gerekli kıkırdak ve kemik düzeltmeler yapılır. Kapalı rınoplastı tekniği açık tekniğe göre daha zor bir yöntemdir. Uygulanması özel bir bilgi, tecrübe ve özen ister.

KAPALI BURUN ESTETİĞİ

Kapalı tekniğin birtakım avantajları vardır;

 • Ameliyat süresi çok daha kısa sürer.
 • Burun cildinde bir kesi veya dikiş görünmez.
 • Açık teknikte azda olsa görülebilecek olan dikiş izi kalması söz konusu değildir.
 • Burun ucu ödemi daha az görülür, ödemler çok daha çabuk iner ve burn daha kısa zamanda oturur.
 • Burun ucu esnekliği ve yumuşaklığı daha çok korunur, burun ucu sertleşmez.
 • Burun ucu cildi kesilmediği için ameliyat sonrası burun ucunda his kaybı görülmez.

Kapalı Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği solunum problemleri ve burunda oluşan şekil problemlerini gidermek için gerçekleştirilen ameliyatlardır. Bu ameliyatlara rinoplasti adı da verilmektedir. Bu ameliyatlar, birden fazla teknik ile yapılabilir. Ameliyatın uygulanacağı tekniğe, burunda olan soruna ve plastik cerrahın tercihine göre karar verilmektedir. Her geçen gün biraz daha gelişen tekniklerin tıp dünyasında da yerini alması ile estetik ameliyatlar daha kolay hale gelmiştir. Buna kapalı burun estetiği ameliyatları da dahildir. Açık ameliyatlara göre çok daha kısa sürede, yara ve iz kalmadan uygulanan bu ameliyatlar, burnun daha doğal görünmesini sağlar ve kişilerin estetik ameliyat olmak için cesaretini arttırır.

Burun estetiği temelde iki yöntem uygulanarak yapılmaktadır. Açık burun estetiği cerrahlara okullarının ilk döneminde öğretilen tekniktir. Burnun dış yüzeyinden kesi yapılarak açılır ve iç kısmın daha rahat görünmesi sağlanır. Pek çok cerrah için açık burun tekniği avantajlı bir ameliyattır ancak, bu konuda daha deneyimli olan cerrahlar tarafından kapalı burun estetiği yöntemi tercih edilmektedir. Bunun nedeni ameliyatın çok daha avantajlı olması ve burnun doğala çok yakın görünmesidir.

Kapalı Burun Estetiği (Rinoplasti)

Kapalı burun estetiği avantajları nelerdir?

Kapalı burun estetiği ameliyatından sonra iz kalır mı?

Açık burun estetiğinde burnun dış kısmına kesi yapıldığı için az da olsa yara izi görünmesi ihtimali vardır. Bu iz, çok dikkatli bakıldığında görünebilir. Ancak kapalı burun estetiğinde kesi iç kısımdan yapıldığı için ameliyattan sonra iz kalma ihtimali bulunmaz. Çünkü kesi yapılan yerlere atılan dikişler kendiliğinden eriyen, estetik dikişlerdir.

Kapalı burun estetiği ile hangi problemler giderilebilir?

Kapalı burun estetiği tekniği ile burunda meydana gelen pek çok sorun tedavi edilebilir. Bir burnun solunum kanallarında problem varsa, genellikle burnun yapısında da sorun oluşmuş demektir. Bu problemler estetik ameliyat ile giderilir. Bununla birlikte burundaki eğriliğin düzeltilmesi, burun ucu kaldırılması, burnun küçültülmesi, burunda bulunan tümseğin giderilmesi, burnun dudakla olan açısının düzeltilmesi, burun kanatlarının düzeltilmesi gibi problemler tedavi edilebilir. Kapalı burun estetiğinin en büyük avantajı, kırma işlemi yapılmadan estetiğin gerçekleştirilmesidir. Burun içinden girilen kesiler ile törpüleme teknikleri uygulanabilir ve gereken durumlarda kıkırdak doku nakli de yapılabilir.

Kapalı burun estetiği avantajları nelerdir?

Kapalı burun estetiği ameliyatı, günümüzde en çok tercih edilen ameliyattır. Bunun nedeni ameliyatın burnun içinden yapılan kesi ile gerçekleştirilmesidir. Kesinin iç kısımda olmasının bazı üstünlükleri bulunur.

 • Kapalı teknik ile yapılan rinoplasti ameliyatlarında burnun içindeki yumuşak dokunun ve burun derisinin açılmasına gerek kalmaz. Bu nedenle yumuşak doku ve deri kısmı zarar görmez.
 • Kapalı teknikte yara izi iç kısmında olduğu için dışarıdan görünmesi imkânsızdır.
 • Kapalı teknikte işlem yapılması gereken doku miktarı çok daha azdır. Bu nedenle kesilen sinir miktarı da azalacağı için ameliyattan sonra hastaların burun genelinde hissettikleri uyuşukluk hissi daha az olur.
 • Kapalı burun estetiği ameliyatında daha küçük aletler kullanılır ve daha küçük kesiler ile işlem yapılır. Bu nedenle burun içinde oluşabilecek geçici yaralar en aza indirgenmiş olur.
 • Kapalı teknikle yapılan burun estetiğinde iyileşme süresi çok daha kısadır. Ayrıca iyileşme dönemi daha ağrısız ve daha rahat geçer.
 • Bu ameliyatın süresi, açık olarak uygulanan ameliyata göre çok daha kısadır.

Kapalı burun estetiği ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kapalı burun estetiği nasıl yapılır?

Kapalı burun estetiği genel ya da lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Ancak cerrahların büyük bir kısmı tarafından genel anestezi tercih edilmektedir. Ameliyatın süresi ortalama olarak 1-3 saat arasındadır. Bu süre, buruna yapılacak işleme göre değişiklik gösterir. Burnun içine atılan küçük kesilerden, gerekli işlemler yapılır ve estetik dikişler yani kendiliğinden eriyen dikişler atılarak ameliyat tamamlanır.

Kapalı burun estetiği ameliyat sonrası süreci nasıldır?

Kapalı burun estetiği ameliyat sonrası süreci nasıldır?

Ameliyat tamamlandıktan sonra hastaların daha rahat nefes alması için burnun iç kısmına silikon ateller takılır. Burnun dış kısmına ise koruyucu bant yapıştırılır. Bunların yapılmasını amacı, kanamanın azalmasını sağlamaktır. Bu bant ve ateller hastanın durumuna göre ameliyattan 3-4 gün sonra çıkarılır. Ameliyatın ardından geçen 48 saat içinde hafif şişlik ve morluklar oluşabilir ancak kısa sürede geçer. Ameliyattan 7 ya da 10 gün sonra aktif hayatınıza dönebilirsiniz. Ameliyatın ardından 6 hafta içinde iyileşme dönemi başlar ve tam olarak iyileşme dönemi 1 yıl içinde tamamlanır.

Egesante Tıp Merkezi olarak kapalı burun estetiği ameliyatlarımızı, uzman cerrahlar eşliğinde gerçekleştiriyoruz. Burun yapınızın nasıl görüneceğine dair çeşitli simülasyonlar oluşturuyor ve size en yakışan şekle, birlikte karar veriyoruz. Ardından tüm ameliyat sürecimizde ve sonrasında uzman hekimlerimizle destek sunuyoruz. Yurt dışından ve şehir dışından gelen misafirlerimize de konaklamadan muayeneye, ameliyattan geri dönüş seyahatine kadar yardımcı olmaktan onur duyuyoruz. Egenin ve Türkiye’nin en başarılı tıp merkezinde kapalı burun estetiği ameliyatınızı yaptırabilmek ya da bu ameliyat hakkında detaylı bilgi almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım