Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıkları (KOAH)

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum yoluyla akciğerlere giden havanın, kolaylıkla dışarı verilememesi olarak açıklanabilir.

KOAH Nedenleri Nelerdir?

KOAH’ın en önemli nedeni olarak sigara kullanımı gösterilmektedir ve dünya çapında en yaygın görülen hastalıklardan biridir. KOAH ilerlemesi içilen sigra miktarına göre değişiklik gösterir ve eskiden erkeklerde daha sık görülen KOAH kadınlarda da sigara kullanımı artışından dolayı yoğun görülmektedir.

Koah Belirtileri Nelerdir?

KOAH akciğerde kalıcı hasar oluşturana kadar belirti göstermeyebilir. Fakat belirti kendini gösterdikten sonra, hastalığa neden olan sigara veya diğer faktörler ortadan kaldırılmazsa, hastalık giderek kötüleşir.

KOAH belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Nefes darlığı
  • Hırıltı
  • Göğüste Sıkışma
  • Sarı veya yeşil renkli balgam,
  • Siyanoz
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Depresyon
  • İstenmeyen kilo kayıpları
  • Ayak bilekleri, ayak ve bacaklarda şişkinlik görülmesi
  • Sık sık görülen solunum yolu enfeksiyonları

KOAH Tanısı Nasıl Konur?

KOAH tanısı, hasta şikayetleri ile birlikte hekimin muayenesi sonucu konur. Tanı sürecinde, akciğer röntgeni, kan testleri, biyokimya, solunum testi ve gerekli görülmesi durumunda tomografi yapılabilir.

Solunum fonksiyon testi ile birlikte KOAH tanısı kesinleştirilebilir. Uzun süren nefes darlığı, öksürük balgam gibi şikayetleri olan ve sigara kullanma öyküsü olan hastalarda, solunum hacimleri ve havayı soluma hızı tespit edilerek KOAH tanısı konulur.

KOAH Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

KOAH’ta akciğerde hasar oluşması durumunda, geri dönülmesi ve iyileştirilmesi zor olabilir. Tedavi ile birlikte, hastalığın belirtileri hafifletilebilir, hastalığı ilerlemesi durdurulabilir. KOAH hastalığının tedavi yapılmaması durumunda ise, hastalık gün geçtikçe, kişiler günlük hareketlerini yapamazlar ve bir süre sonra yatağa bağımlı kalabilirler. KOAH hastası olan kişi, sigara kullanıyorsa en kısa sürede sigarayı bırakmalıdır. Sigarayı bırakmak, akciğerlerde oluşan hasarı gidermekle birlikte, kişinin rahat nefes alıp vermesini de kolaylaştıracaktır. KOAH hastalığı hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere 4 ayrı evrededir. Hastalığın evresine göre uygulanacak tedavi yöntemi de farklılık gösterecektir. İlaç tedavisinde spreyler ve özel makinalarla verilen ilaçlar kullanılabilmektedir. Tedavide en önemli nokta, KOAH alevlenmelerine engel olmaktır. Çünkü ortaya çıkması durumunda, akciğer enfeksiyonu sonuçlarını doğurabilmektedir. Akciğer enfeksiyonu durumunda KOAH için verilen ilaçların yanı sıra başka ilaçlara da ihtiyaç duyulabilir.

KOAH tedavisinde en önemli etken sigaradır ve sigara bırakılmadığı sürece hangi tedavi uygulanırsa uygulansın akciğerdeki fonksiyon kayıpları hızla azalacaktır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım