Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Konka Cerrahisi

Konka Nedir ve Ne İşe Yarar?

Konka, burun içerisinde iki tarafta üçer tane olmak şartıyla bulunur ve fizyolojik açıda önemli bir yere sahiptir. Soluduğumuz hava, konkalar sayesinde ısınır, temizlenir ve nemlendirilir. Fakat bazı durumlarda burun içinde yer alan konkalar olması gerektiğinden fazla büyüyebilir ve burun tıkanıklığına sebebiyet verebilir.

Konka Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle konka hipertrofisine neden olan sebep araştırılır ve olası bir alerji durumunda ilaçla tedavi yoluna gidilir. İlacın cevap vermediği durumlarda konkalar cerrahi müdahale yoluyla tedavi edilmektedir.

Konka tedavisinde burun kanallarının ve burun hava geçişinin tamamen açılması başlangıçta hastalar için rahatlatıcı olsa bile, ilerleyen zamanlarda bu durum burun fonksiyonlarının zarar görmesiyle hasta şikayetlerinin artmasına ve tedavinin imkansız hale gelmesine neden olabilir.Konkaların tamamen alınması durumunda, burunda kuruma, kabuk bağlama, enfeksiyon riskleri ve yanma hissi gibi çeşitli rahatsızlıkların görülme olasılığı artmaktadır. Bu yüzden cerrahi müdahalede konkaların tamamen çıkarılması doğru bir yöntem değildir.

Burun içinde yer alan konkaların hepsinin alınması yerine, bir kısmının alınması ya da küçültülmesi cerrahi müdahalede öncelikli gelmektedir.

Konka Cerrahisi-1

Konka Cerrahisi-2

Konka Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılmaktadır?

Lazer tekniği ile yapılan burun eti küçültme ameliyatında, diğer yöntemlere göre iyileşme sürecindeki hızlılık, daha az kabuk bağlama, burun eti mukozasında daha az hasar görülmesi, burunda oluşan koku oluşumunun az olması avantajlar olarak sayılabilir.

İkinci bir teknik olarak radyofrekans yoluyla yapılan konka ameliyatı son yıllarda daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde, konkaların yapısı bozulmadan radyo frekans veren cihaz yardımıyla küçültme işlemi gerçekleştirilir. Ameliyat lokal anestezi yoluyla gerçekleştirilir ve ortalama 1 saatlik bir cerrahi müdahaledir.

Konka Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Konka ameliyatından sonra ayı gün hasta taburcu edilir ve ertesi gün günlük rutin işlerine, meslek sahibi ise işine geri dönebilir. Ameliyat sonrası buruna tampon uygulanmadığı için hasta açısından daha konforludur. Ameliyattan sonra herhangi bir kanama ve ağrı durumu görülmez. Koku alma duyusu arttığı için hastanın yaşam kalitesi de bu doğrultuda artmış olur.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım