Kulak Çınlaması


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması, kulaklarda değişik tonlarda ve şiddette hissedilen sanal ses algılaması olarak ifade edilebilir. Sadece kişinin hissettiği çınlamalar sübjektif iken, bir başkasının da işitebildiği ya da kaydedebildiği ses varlığı objektif tinnitus olarak tanımlanır. Çoğunlukla duyulan bu ses, uğultu, rüzgar veya ıslık sesi, makine gürültüsü şeklinde hissedilebilir. Bu rahatsızlık zamanla, ruhsal sorunlara yol açabileceği gibi, hayat kalitesini düşürecek boyutlara da ulaşabilir.

Kulak Çınlaması Belirtileri Nelerdir?

Kulak çınlaması, kulakta ince bir ses duyulması şeklindedir ve bu durumu hastanın kendisinden başkası algılamaz. Kulak çınlaması direkt hastalık olarak kabul edilmez.

Kulak Çınlamasının Nedenleri Nelerdir?

Normal kulak çınlaması çoğunlukla 1 hafta ve 5 dakika aralıklarla sürebilir. Eğer çınlama patolojik ise devamında işitme kaybı da görülebilir. Subjektif yani sadece hasta tarafından hissedilen kulak çınlamasında, çınlamaya kulak kiri sebep olabileceği gibi, uzun süre yüksek sese maruz kalmak, kulak zarı delinmesi, orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesi gibi nedenler de sebep olabilir. Bunun dışında hastada alerji, tansiyon, şeker hastalığı, anemi, travmalar, tümör gibi rahatsızlıklar var ise kulak çınlamasına sebep olabilir.

Objektif tinnitus yani hasta dışında özel tekniklerle hekim ya da kişilerin duyduğu durumlar, damar hastalıkları, kas hastalıkları, bölgesel iltihaplanma gibi nedenlerden dolayı görülebilir.

Kulak Çınlaması-1

Kulak Çınlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak çınlamasının özel bir tedavi yöntemi yoktur. Genellikle kulak çınlamasının nedeninin bulunup ortadan kaldırılması için röntgen ve denge testleri uygulanarak tedavi yöntemine gidilebilmektedir.

Kulak çınlaması tedavisinde bazı ilaçlar da kullanılabilmektedir ancak sadece rahatlama sağlamakla birlikte tamamen tedavi için yeterli olmamaktadır.

Kulak Çınlaması-2

Kulak Çınlamasının Azalması için Neler Yapılabilir?

Kulak çınlamasının azalması için bazı yöntemler uygulanabilir.

  • Yüksek sesli ortamlardan ve yüksek sesli müziğe maruz kalınmamalıdır.
  • Tansiyon rahatsızlığı var ise, tansiyonu dengede tutmak önemlidir.
  • Tuzlu yiyeceklerden uzak durmak önemlidir.
  • Sinir sistemini uyaran, kafein sigara gibi uyaranlardan uzak durmak gerekir.
  • Gün içinde yeteri kadar dinlenmek ve yorulmaktan kaçınmak önemlidir.
  • Stresli ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Kulak çınlaması, kişini sağır olacağı ya da ruhsal bozukluk yaratacağı endişesi yaratmamalıdır. Kulak çınlaması gerçeği kişi tarafından kabul edilmeli ve olabildiğince yok sayılmalıdır. Bu kişinin kendi kendini telkin yöntemiyle ve maskeleme yöntemiyle başarılabilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım