Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Maske Tedavisi

MASKE TEDAVİSİ

Horlama üst solunum yollarında bulunan dokular, bademcik ve küçük dilin uyku sırasında gevşemesi ve hava yolunda oluşan daralma nedeniyle, ani ve gürültülü oluşan sese denir. Tıkayıcı uyku apnesi ise, horlamanın sonucu oluşan ve uyku esnasında solunumun 10 saniye ve daha fazlasında durması, kandaki oksijen seviyesinin ve hava akımının düşmesi ile birlikte aniden uyanma durumuna denir. Bu rahatsızlığın tedavisinde CPAP- BPAP adı verilen cihazlar kullanılır ve başarı oranı oldukça yüksektir.

CPAP- BPAP Nedir?

Horlama şikayeti ve horlamanın ileri boyutu olan tıkayıcı uyku apnesi rahatsızlığı olan  ve uzmanlarca teşhis konan hastalarda solunum yolunun sürekli açık kalmasını sağlayan cihazlardır. Bu tedavi genel olarak PAP tedavisi olarak nitelendirilir.

CPAP ve BPAP adı verilen bu cihazlar, buruna takılan maske aracılığı ile havayı basınçla birlikte iter, boğazda sürekli bir basınç yaratarak oksijen sürekliliği sağlar ve hava yolu sürekli açık kalır.

Genel olarak hastalarda %80 oranında uyum sağlama konusunda başarı sağlanmaktadır ve hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Maske Tedavisi-1

Maske Tedavisi-2

CPAP- BPAP Cihazları Nasıl Kullanılır?

Bu cihazlar, özel bir burun maskesi, buruna hava gelmesini sağlayan hortumdan oluşan ve sürekli basınç sağlayan cihazlardır. Küçük boyutta ve sessiz çalışır.

CPAP – BPAP Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku testi yapılıp, tıkayıcı uyku apnesi rahatsızlığı teşhisi konan hastalarda maske tedavisine karar verilmesi durumunda öncelikle cihazın hastada denemeleri yapılır. Uyku sırasında hangi durumda ve hangi pozisyonda solunum durması ya da horlama var ise tespit edilip basınç seviyeleri belirlenir.

Cihazlar ağız içinde sürekli bir basınç etkisi yaratarak dokuların gevşemesini ve hava yolunun sürekli açık kalmasını sağlar.

Denemeler uyku merkezinde hastanın bir gece kalarak manuel olarak ya da evinde otomatik alet kullanılarak yapılabilir.

CPAP – BPAP Tedavisi Hangi Hastalar için Uygundur?

Tıkayıcı uyku apne indeksi 30’un üzerinde olan, aşırı kilolu ve yaşlı hastalarda uygun bir tedavi yöntemidir ve düzenli kullanımda uyku apnesi rahatsızlığı olan hastalarda uyku problemini önemli ölçüde düzenlemektedir.

Maskeye Alışma Süreci ve Faydası Ne Kadar Sürede Görülür?

Hastalar maskeyi ilk deneme kullanımından sonra uykularındaki olumlu gelişmelerden ve rahat bir uyku geçirdikleri için fark ederler ve horlama ve nefes alıp vermenin rahatlaması nedeniyle kesintisiz bir uyku geçirmektedirler.

Ortalama 1-2 haftalık alışma sürecinin sonunda, genellikle uyku problemi tamamen ortadan kalkar ve hastaların cihazı kullanmaya uyumu kolaylaşır.

Hastanın rahatsızlığı hangi düzeyde olursa olsun, düzenli kullanımda tıkayıcı uyku apnesi tedavisinde en etkili yöntem maske tedavisidir.

Maske Tedavisi-3

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım