Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Meniere

Baş Dönmesi – Meniere Hastalığı

İç kulak denge sistemi ya da denge sinirini etkileyen değişik nedenler hastada çevrenin dönme hissi tarzı yakınma oluştururlar. Çevre dönme hissinin şiddeti, süresi ve eşlik eden ek şikayetleri nedene göre farklı olabilir. Başı dönen hasta işitme kaybı, uğultu, bulantı-kusma gibi şikayetlerde yaşayabilir. Kabaca saniyeler, dakikalar ve günler süren türde baş dönmeleri farklı tanı ve tedavi yöntemleri gerektirir. Toplumda gerçek baş dönmesi hissi ile çevrede rotasyon algılaması olmadan yaşanan denge bozukluklarının sıklıkla karıştırıldığı görülmektedir. İç kulak kaynaklı baş dönmesi gerçek rotasyon hissini oluşturur.

Meniere hastalığı kulak kaynaklı baş dönmesi tablosu oluşturan temel hastalıklardandır. 20dakika ile 2 saat arası süren ataklarla seyreder, sıklıkla bulantı, kusma şikayetinin eşlik ettiği; hasta kulakta uğultu, tıkanıklık, basınç hissi ve zamanla kötüleşen işitme kaybı bulgularına yol açar. Klinik davranışı kişiden kişiye değişir, tıbbi tedaviyle kontrol altına alınamayan, hastanın günlük yaşantısını etkileyen, sık tekrarlı ataklarla seyreden Meniere hastalığı cerrahi tedavisi gerektirir

Meniere

Meniere, iç kulakta bulunan aşırı basınç sonucunda ortaya çıkan, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir hastalıktır. İç kulakta bir denge organı bulunur ve bu denge organın çeşitli sebeplere bağlı olarak etkilenmesi sonucunda, Meniere hastalığı ortaya çıkar. Bu hastalığın en yaygın belirtileri beklenemeyen baş dönmesi, kulakta uğultu, çınlama hissi ve işitme kaybıdır. Sıklıkla 40 ile 60 yaşları arasında görülen bu hastalık, her yaş grubunda insanda olabilir. Ülkemizde bu hastalığın görülme yaşı ortalama olarak 48’dir ancak, özellikle genç ve orta yaş grubu insanları etkilemektedir. Kadın ve erkek arasındaki görülme sıklığı eşittir. 1861 yılında bulunan Fransız Doktor Prosper Meniere’in ismini almıştır.

Meniere-5

Meniere-2

Meniere hastalığının nedenleri nelerdir?

Bu hastalığın nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. İç kulakta bulunan salyangoz şeklindeki denge organı, toplam 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin iki tanesinde potasyum sıvısı bulunur. Bu sıvı, çeşitli nedenlere bağlı olarak artış gösterdiğinde iç kulaktaki basınç artar ve Meniere hastalığına neden olur. Bu sıvının artmasının nedenleri ise genetik faktörlere bağlanmaktadır. Ancak kulağa alınan darbelerin, bazı alerjilerin ve bazı enfeksiyonların bu sıvının artmasında etkili olduğu düşünülmektedir.

Meniere hastalığının ortaya çıkışı, iç kulakta bulunan sıvının miktar ve dağılımında yaşanan sorunların beyne yollanan işitme ve denge sinyallerini etkilemesi şeklinde olur. Bu nedenle hastalığın belirtileri de ortaya çıkar. Bu belirtiler çok şiddetli olabileceği gibi hafif de seyredebilir.

Meniere hastalığının belirtileri nelerdir?

Meniere hastalığının en yaygın belirtisi hastalarda baş dönemsine neden olmasıdır. Baş dönmesine kulakta dolgunluk hissi ve tek taraflı işitme kaybı da eklenir. Baş dönmesine Vertigo adı da verilir ve hastalar, etrafının çok hızlı bir şekilde döndüğünü hissederler. Baş dönmesi bazı hastalarda şiddetli olarak görülebilirlerken bazıların da hafif ataklar halinde seyredebilir. Şiddetli olarak görülen hastalar, yatma isteği duyarlar. Aşırı baş dönmesi olan hastalarda mide bulantısı görülebilir.

Hastaların en çok şikâyet ettiği belirti baş dönmesidir. Bu baş dönmesi herhangi bir belirti vermeden başlar ve saatlerce sürebilir. Baş dönmesini günlerce sürdüğü hastalar bile bulunmaktadır. Meniere hastalığı nedeniyle görülen işitme kaybı ise hastalarda kalın sesleri duymakta zorlanma şeklinde ortaya çıkar. Başlarda ataklar halinde kendisin gösteren işitme kaybı ilerleyen yıllarda kalıcı hale dönüşebilir. Bu ataklar, çoğu zaman kulakta basınç hissiyle birlikte görülmektedir.

Meniere hastalığı yaşayan kişilerde solgun görünme ve terleme gibi belirtiler de kendini gösterebilir. Gözlerde titreme de görülmektedir. Meniere hastalığının atakları genel olarak 10 ile 20 dakika arasında sürmektedir. Ancak bu atakların 24 saat, hatta günlerce sürdüğü hastalar da bulunur. Sık atak yaşayan hastalarda ölüm korkusu, depresyon ve anksiyete gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Meniere hastalığını belirtilerinden kısaca bahsedecek olursak;

  • Birkaç dakikadan 24 saate kadar sürebilen baş dönmesi yani Vertigo atakları
  • Hastalıktan etkilenen kulakta işitme kaybı yaşanması
  • Hastalıktan etkilenen kulakta çınlama olması
  • Kulağın tıkalı olduğu hissinin yaşanması ya da dolgunluk hissedilmesi
  • Baş ağrısı
  • Şiddetli vertigoların neden olduğu solgunluk ve terleme
  • Denge kaybının yaşanması
  • Gözlerde titreme olması
  • Depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemler şeklinde açıklayabiliriz.

Meniere-3

Meniere hastalığının nasıl teşhis edilir?

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için KBB uzmanına görünmeniz gerekir. Şikâyetinizi dinleyen doktorlar hastalığa tanı koyabilmek için hastalık geçmişinizi, şikayetlerinizi ve ailede bulunan diğer hastalıkları sorgular. Özel aletler kullanılarak kulaklar incelenir. Kulaktaki işitme kaybı ve denge sorununu tam olarak anlayabilmek için işitme ve denge testleri yapılır. MRG ya da bilgisayarlı tomografi yöntemleri ile beyin kontrol edilir ve hastalığın tanısı konulmaya çalışılır. Kulaktaki sıvının basıncını ölçmek için elektrokokleografi adı verilen yöntem kullanılır.

Meniere-1

Meniere hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığın tam olarak bir tedavisi yoktur. Çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiş olsa da bunlar hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uygulanır. Meniere hastalığının tedavisi için uygulanan yöntemler, belirtileri azaltamaya yöneliktir.

İlaç tedavisi;

Meniere hastalığını tetikleyen baş dönmelerinin, mide bulantılarının ve kusmanın kontrol altına alınması için doktorlar tarafından ilaç tedavisine başlanır. Hastalar genel olarak ilaç tedavisinden fayda görmektedir. Bu tedaviye başlanmasının arından 1 yıl sonra, belirtileri tamamen ortadan kalkan hastalar bile bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için idrar söktürücü ve iç kulağı baskılayan ilaçlar da kullanılmaktadır.

Diyet tedavisi;

Meniere hastalığının tedavi edilmesinin en önemli parçası size verilen diyete uymaktır. Bu hastalığın belirtilerinin azalması hatta yok olması için aşırı tuz tüketiminin azaltılması, sigaranın bırakılması, alkol ve çikolatanın azaltılması hatta bırakılması gerekir. Hastaların dengeli ve düzenli beslenmesi, alerjenlerden uzak durması ve stresli ortamlardan uzak durması gibi yaşam tarzı değişiklikler ile Meniere hastalığının belirtileri önemli ölçüde azaltılmaktadır.

Fizik tedavi;

Meniere hastalığı yaşayan kişilerde, önemli denge sorunları yaşandığında fizik tedavi alınması gerekebilir. Bu tedavi, beynin iki kulağın arasındaki denge kaybını öğrenmesi için eğitilmesine yardımcı olan tedavilerdir.

İşitme cihazı uygulaması;

Meniere hastalığı nedeniyle ileri derecede işitme kaybı olan hastaların tedavisinde, kulak içine yerleştirilen işitme cihazları kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi;

Bu hastalığın tedavisi için son seçenek ameliyattır. Sık atak geçiren ve ilaçlar ile ilerleme görülmeyen hastalar için ameliyat yöntemi tercih edilir. İşitmenin iyi olması durumunda hastalığın tedavisi için kese drenaj ameliyatı uygulanmaktadır. İşitmenin kötü olması durumunda ise labirentektomi işlemi uygulanır.

Kese drenaj ameliyatında iç kulakta bulunan sıvının içinde bulunduğu kese adı verilen bölümün, başka boşluklara bağlanması gerçekleştirilir. Bu sayede kulaktaki basınç azalır. Bu ameliyat sırasında denge sinirinin kesilmesi işlemi de yapılır. Bu işlem sonucunda hastaların vestibüler siniri kesilir ve hastaların baş dönmesi duygusu ortadan kaldırılır.

Labirenektomi uygulamalarında ise iç kulağın tamamen ortadan kaldırılması işlemi uygulanır. Ancak bu operasyon sonucunda işitme de ortadan kalkar. Bu işlem sırasında orta kulağa kimyasal ilaçların verilmesi ve tahrip edilmesi sağlanır. Bu ilaçlar daha önceleri antibiyotikli damlalar olarak verilmektedir ancak günümüzde işitmeye zarar vermeyen steroid uygulamalar yapılmaktadır.

Meniere-4

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım