Otoplasti-Kepçe Kulak Ameliyatı


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Otoplasti-Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak düzeltilmesi adına yapılan kulak ameliyatı operasyonunda öne doğru çıkık olan kulak kepçesi geri alınır, gerekli ise bir miktar küçültme işlemi ile belirginliği azaltılır.

Kulak gelişiminin büyük bölümünü 5-6 yaş civarında tamamladığı için operasyon bu yaştan itibaren her yaşta yapılabilir. Özellikle okul döneminde kepçe kulaklar alay konusu olup çocuğun psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Operasyon, genel anestezi (çocuklarda), yalnızca lokal anestezi, ya da lokal anestezi+sedasyon (hafif uyku hali) altında yaklaşık 1-1.5 saatte tamamlanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Yöntemi

Kepçe kulak ameliyetı yönteminde kulak arkasında kulağın kafatası ile birleştiği bölüm komşuluğundan kesi yapılarak kıkırdağa ulaşılır. Dikiş ile kulak kepçesine eksik olan kıvrımlar kazandırılır, gerektiği hallerde kıkırdak çıkarılarak kulak küçültülebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Kulak ameliyatı sonrası kulaklarınızda saç bandı şeklinde özel bir pansuman olacaktır. 2-3 gün sonra bu pansuman açılır ve saç bandı kullanımına geçersiniz. Ameliyatta eriyen dikişlerin kullanılması nedeni ile dikiş alınmasına gerek yoktur. 3 gün sonra duş alınabilir. Hasta 3-4 gün içinde masa başı işlere dönebilir. Ancak, ağır, efor gerektiren, travma riski olan işler 4 hafta sonra yapılabilir. Saç bandı 1-2 hafta süre ile hem gündüz, hem gece takılırken, 4 hafta süre ile yalnızca geceleri takılmalıdır.

Otoplasti Kepçe Kulak Ameliyatı-1

Otoplasti Kepçe Kulak Ameliyatı-2

İple Kulak Estetiği

İple askı yöntemi uygun vaka seçiminde uygulanabilen bir kepçe kulak ameliyatı yani Otoplasti yöntemidir. Bu yöntemde kulağa kesi yapılmaz, kulak içinden branül denen kalın iğnelerden geçirilen ipler ile kulak geriye doğru yatırılır ve düzeltilir. Bu yöntemde kesi ve dikişe ihtiyaç olmaz. Yine 2 gün sonra sargı sonrası 10 gün saç bandı uygulaması yapılmalıdır.

Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntem tüm kepçe kulak ameliyatı hastalarında değil, seçilmiş uygun vakalarda daha başarılı olacaktır.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım