Revizyon Burun Estetiği


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon burun estetiği, daha önce yapılan ancak sonuçlarından memnun kalınmamış burun estetiği ameliyatlarının neticelerinin düzeltilmesini hedeflemektedir. Revizyon burun estetiği, burnun hem fonksiyonunu hem de işlevini düzenlemek için yapılabilir. İlk burun estetiği ameliyatından çeşitli nedenlerle memnun kalmamış pek çok insan revizyon burun estetiği ile bu durumu düzeltme yoluna gitmektedir. Rinoplasti, tüm plastik cerrahi uygulamaları içinde en zorlu prosedürler arasında görülmesinden dolayı, revizyon burun estetiği pek çok kişi için ihtiyaç olabilmektedir, ancak yine de yapılan çalışmalar başarısızlık oranlarının %7 ve %10 arasında olduğunu, revizyon burun estetiği oranlarının bu memnuniyetsizlik oranlarına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon burun estetiği ile ilk burun estetiği ameliyatı arasındaki fark nedir?

Revizyon burun estetiği, bir düzeltme işlemidir. Hem fonksiyonel hem de işlevsel müdahaleler gerektiği için daha fazla bilgi ve deneyim gerektirir. Revizyonun burnun hangi noktasında uygulanıldığına ve memnuniyetsizliğin içeriğine göre revizyon ameliyatının zorluğu değişebilmektedir. Bazen düzeltme ufak bir müdahale olarak kalırken, bazen burnun tekrar düzeltilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan revizyon burun ameliyatı, hasta için de daha endişe verici bir süreçtir. İlk ameliyatın sonucundaki başarısızlık, hastada aynı sorunları tekrar yaşayıp yaşamayacağı konusunda soru işaretleri yaratmaktadır. Ameliyat sırasında vücudun başka bir noktasından kıkırdak alınması durumunda kalınabilir.

Revizyon burun estetiği ameliyatlarının, birinci ameliyatlara karşı artısı, ameliyatı bu konuda deneyimli, tecrübesi fazla doktorların yapıyor olması olacaktır. Bu, ameliyat sonrası dönem için bir avantajdır.

Kimler Revizyon Burun Estetiği Olabilir?

Burun vücudumuzdaki en hassas organlardan biridir. İlk ameliyatın üzerinden zaman geçmesi bu yüzden önemlidir. Revizyon burun ameliyatı yanlış uygulamalar için çözüm olabilmekte, ancak doğru zamanlama konusunda dikkatli olunmalıdır. İlk ameliyat sonrası dokuların iyileşme sürecinde beklenmeli, ameliyatın izlerinin geçmesiyle birlikte ikinci bir operasyon konusunda tecrübeli bir doktorla iletişime geçilmelidir. Bu süre kişiye göre değişmekle birlikte bazıları için 9 ay, bazıları için 14 ay olabilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Nedenleri Nelerdir?

Revizyon burun estetiğinde, problemin nedeni doğru şekilde saptanmalıdır.

Revizyon burun estetiğini gerektiren problemler birbirinden çok farklı nedenlere dayanabilmektedir. Genel olarak bu nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Şekil olarak bazı sorunlar varsa, hedeflenen görünümden uzaksa
 • Burnun iki tarafı birbirine göre simetrik değilse
 • Rahat nefes alamama
 • Burunda tıkanıklık ve birbirine yapışıklık olması
 • Burnun ucu düştüyse
 • Burunda beklenmedik şekilde kemer olması
 • İlk ameliyatta burundan fazla çıkarım ile çökmeler gerçekleşmiş olması
 • Ameliyat sonrası burunda yamukluk ve eğrilik olması
 • İlk ameliyat sonrasında nefes alıp vermenizde problem varsa
 • Burnun ucunun aşırı kaldırılmış olması
 • Ameliyat sonrası burun etinde büyüme
 • Ameliyat sonrası burnunuz ve yüzünüz arasında uyum olmadığını düşünüyorsanız.

Revizyon Burun Estetiği Nedenleri Nelerdir?

Revizyon Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Revizyon Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Revizyon burun ameliyatı süresi, revizyonun nedenine göre değişebilmektedir. Bazı ameliyatlar sadece ufak bir rötuş iken, bazıları kıkırdak eklemek gibi daha kompleks işlemleri içerebilir. Buna rağmen, revizyon burun ameliyatı genel olarak 1.5-3 saat arasında sürebilir. Bu süreçte anestezi ve ameliyatın yöntemi (açık burun ameliyatı – kapalı burun ameliyatı) ile ilgili uzman hekim ile konuşulmalıdır.

Revizyon Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Revizyon burun ameliyatı öncesi hekim ile hastanın iletişimi son derece önem taşır. Önceki ameliyatta başarısız bulunan noktalar aydınlatılmalı ve revizyon burun ameliyatının ayrıntıları konuşulmalıdır. Uzman hekim, doğru planlama ve bu alandaki tecrübe ile birlikte muayene sonuçları birleştirilir, ameliyatın açık rinoplasti mi kapalı rinoplasti mi olacağına karar verilir.

Revizyon burun ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Revizyon burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci, geçirilen ilk ameliyattan daha uzun sürebilir. Daha önceden tahmin edilemeyen iyileşmeye ilişkin problemler çıkabilir. İlk ameliyata göre bunları öngörebilmek daha zordur. Revizyon burun ameliyatları bu öngörülemezlik nedeniyle zordur, ancak revizyon burun ameliyatı sonrası iyileşme ve istenen görüntünün zaman aldığı bilinmelidir. En önemlisi hekimle çıkılan bu yolculukta hasta ve hekimin birbirine inanması ve güvenmesidir.

Uzayan iyileşme dönemlerine karşın, ilk ameliyata nazaran daha az morarma ve ağrıyla karşılaşılabilir. Ağrılar ağrı kesici ilaçlarla dindirilirken az da olsa şişme oluşabilir. Bu süreçte beslenme, dinlenme ve uyku önemlidir. Hastalardan kendilerini koruyacakları bir döneme girmeleri istenir. Yine de her revizyon ameliyatının kendine has olduğunu ve hem iyileşme sürecinin hem de ameliyat sonrası komplikasyonların buna göre değiştiğini unutmamak gerekir.

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

Revizyon Burun Estetiğinde Hekim-Hasta İlişkisinin Farkı Nedir?

Revizyon burun estetiği gibi revizyon ameliyatlarında hasta ve hekim arasında kurulacak olan güvenin ayrı bir önemi vardır. En başta hasta geçmiş olumsuz deneyimi nedeniyle güvensizdir. Burun estetiği ameliyatlarının iyileşme süreleri uzundur. Hasta hem ameliyatın etkilerini yaşar hem de revizyon ameliyatı için beklemek durumundadır. Bu durumun aşılması ancak yeni bir hekim ile kurulacak güven ilişkisi ile mümkündür. Bunun için hasta ve hekim burnun yapısına ve ameliyata dair her konuyu konuşmalıdır. Ameliyat sonrası oluşabilecek ufak komplikasyonlara karşı tepki göstermeye açık şekilde yıpranmış olan hastayı anlayabilecek, ameliyat sonrası hastayı en az 2 yıl takip edebilecek bir hekim-hasta ilişkisi inşa edilmelidir.

Hekim için ise, revizyon burun ameliyatı en zor ameliyatlardan biridir. Bu yüzden revizyon burun ameliyatında; deneyim, sabır ve doğru planlama mutlaka gerekmektedir.

Revizyon Burun Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

İlk burun estetiği ameliyatı sonrasında hamile kalmışsanız ve halen hamile iseniz revizyon burun ameliyatı olamazsınız. Ameliyat olmanıza ve anestezi almanıza engel başka bir hastalığınız varsa ameliyat olamazsınız.

Bunun dışında hekim ve hasta arasında oluşabilen görüş ayrılıkları, hekimin ameliyata gerek olmadığını düşünüyor olması neticesinde de ameliyat olamayabilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım