Ses Kısıklıkları Tanı ve Tedavisi


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Ses Kısıklıkları Tanı ve Tedavisi

Ses Kısıklıkları Nedenleri, Tanı ve Tedavi Seçenekleri

Kişinin alışılmış sesinin ton, şiddet ve anlaşılabilirlik yönünden uğradığı değişiklik ses kısıklıkları olarak tanımlanır. Normal ses oluşumunda yaş, cins, ırk gibi fizyolojik farklılıklar yaratan etkenlerin yanında, ses ve konuşma organlarının hastalıkları ses kısıklığına neden olabilirler. Sağlıklı bir konuşma için yeterli hava volümü ve basıncını sağlayan akciğer solunum kapasitesi, normal bir ses için sağlıklı bir gırtlak yapısı; oluşan sesin tını ve rezonansını sağlayan sorunsuz bir burun,yumuşak damak ve farenks boşluğu ile artıkülasyon (şekillendirici) organları olan dil, diş, damak ve dudaklar gerekir. Bu organların herhangi birisinde yapısal ya da fonksiyonel anormallik var ise; karşımıza ses ve konuşma bozuklukları çıkar.

Ses Kısıklıkları Tanı Ve Tedavisi-1

Ses Kısıklığı

Ses organı olan gırtlağın çatısını oluşturan kas, eklem ve kıkırdak yapıları ile yüzeyini örten mukozanın değişik hastalıkları ses kısıklığından sorumludur. Hastalıklar sıklıkla gırtlağa sınırlı bölgesel patolojiler ile ilişkilidir. Nadiren boyun, göğüs boşluğu ve nörolojik hastalıklarda da dolaylı ses kısıklığı yaratan bulgular ortaya çıkabilir. Gırtlak içinde en sık görülen nedenler enfeksiyonlar, ses teli hareket bozuklukları, ses teli felçleri, gırtlağın iyi huylu ve kötü huylu timörleri ile kronik iritasyon ve yanlış ses kullanımı ile ortaya çıkan nodüler yapılarıdır.

Günlük yaşamda sıklıkla enfeksiyon, yanlış ses kullanımıyla ilgili oluşan nodüller ve ses telinin iyi huylu tümörleri ile karşılaşılmaktadır. Tüm solunum yolu hastalıklarında olduğu gibi gırtlak hastalıklarında da hazırlayıcı olabilecek çevresel faktörler önemlidir. Hava kirliliği, sigara kullanımı, yakıcı gaz buharları ya da reflü nedeniyle sindirim sistemi salgılarına maruz kalan yutak ve gırtlak mukozası doku değişimi için risk altındadır. Tükrük salgısını azaltan hastalılar ya da ilaç kullanımının olması boğaz kuruluğu hissi ile birlikte ses kısıklığına neden olabilir.

Her yaş döneminde ve cinste olabilecek ses kısıklığı şikayetinin ayırıcı tanısı endeskopik gırtlak muayenesi ile yapılır. Tanıda altın standart budur. Endoskopideki bulgulara göre ek tanı araçları ya da tedavi yollarına karar verilir. İyi huylu tümörlerde (polip, kist, granülom vb. ) cerrahi girişim tedavi için yeterli iken kötü huylu tümörler için biyopsi, ses teli felçleri için etiyolojiye yönelik tetkikler gerekir. Ses telinin spazmlarla seyreden ya da yanlış ses kullanımının oluşturduğu nodüllerinde ise ses rehabilitasyonu ve solunum egzersizleri gereklidir.

Sözü edilen riskli ortamlarda bulunanlar, sigara içenler 40 yaş üstü olup ses kısıklığı süresi 3 haftayı geçen kişiler endoskopik muayeneye alınmalıdır. Ses kısıklığına eşlik eden yutarken takılma hissi, boyun ve kulağa vuran ağrı ile solunum zorluklarının varlığı zaman geçirmeden sağlık kuruluşuna başvuru için uyarıcı bulgulardır.

Ses Kısıklıkları Tanı Ve Tedavisi-2

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım