Ses Teli Ameliyatları (Polip ,Nodül)


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Ses Teli Ameliyatları (Polip ,Nodül)

Ses telleri, ses çıkarmamızı sağlayan ve konuşmaya yardımcı sistemlerdir. Gırtlak bölgemizde bulunan ses telleri, yapısında bulunan karşılıklı iki duvar sayesinde, içinden gelen hava ile birlikte ses çıkarmamızı sağlarlar.

Ses Teli Hastalıkları Nelerdir?

Ses teli hastalıklarının birçok farklı türü vardır. Bunlar, ses teli nodülleri ve polipleri, ses tellerinde oluşan kistler, reinke ödemi (Polipoid Dejenerasyon), sulkus vokalis, ses teli felci, granülomlar, hemoraji, ses tellerinde oluşan kistler şeklinde sıralayabiliriz.

Ses teli nodülleri, ses tellerinin üzerinde oluşan kalınlaşmaya bağlı olarak, seste bozukluğa sebep olan bir hastalık türüdür. Ses tellerinde oluşan bu nodülün sebebi, sesin çok fazla yorulması, sesin çok yüksek ve uzun kullanılmasıdır.

Ses teli nodüllerinin belirtileri arasında, sesin kısılması, ses tellerinin çabuk yorulması, ses titremesi, boğaz ağrısı ve ses tellerinin hemen yorulması şeklinde sıralanabilir. Bu hastalık sıklıkla, çok yüksek sesle konuşan kişilerde ve bu şekilde konuşmak zorunda olan meslek sahibi her kişide görülebilir.

Ses Teli Ameliyatları-1

Ses Teli Ameliyatları-2

Ses Teli Nodülü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ses teli nodülü tedavilerinin başında ses terapisi gelmektedir ancak bu yöntem ses telleri çok fazla yıpranmadığı ve nodüllerin küçük olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Sesin düşük ve az kullanımı ve nefes desteği ile bu tedavi uygulanmaktadır ancak hastalığın tedaviye cevap vermediği durumda ameliyat gerekmektedir.

Ses teli nodülü ameliyatı, nodüllerin daha büyük olması durumunda ve ses terapisi ile iyileşme göstermeyen nodüllerde yapılan cerrahi bir müdahaledir. Nodül ameliyatı aksi bir durum olmadıkça ciddi bir risk oluşturmayan, genellikle 1 gün içinde taburcu olunan yöntemdir. Ameliyat sonrasında sesin az ve düşük kullanımı ve ses terapisi desteği ile sesin eski haline geldiği gözlemlenir.

Ses Teli Nodülü Tanısı Ve Ameliyat Süreci Nasıldır?

Ses telinde oluşan nodüller, kişide görülen ses kısıklığı, seste titreme, boğaz ağrısı gibi belirtilere bakılarak, uzman KBB hekimlerimiz tarafından kamera yöntemi ile izlenerek tanı konulmaktadır. Ameliyat kararı verildiğinde genel anestezi ile birlikte bu süreç en fazla yarım saat sürmektedir.

Ses Teli Ameliyatından Sonraki Süreç Nasıl İlerlemektedir?

Ameliyat sonraki süreçte ortalama bir hafta sesin fazla yorulmaması ve olabildiğince konuşulmaması gerekmektedir. Tedavi sürecinde mutlaka ses terapisi alınmalı, ses tekrar yorulduğunda ve ses terapisi alınmadığında nodüller tekrarlılık gösterebilmektedir.

Hasta, ameliyattan sonra rutin beslenmesine devam edebilir ancak ilk gün için sıvı beslenmesinde yarar olacaktır. Ama bu konuda herhangi bir kural söz konusu değildir.

Ses teli nodülleri genellikle iyi huylu nodüllerdir ve gırtlak kanserine dönüşme olasılığı çok azdır. Ameliyat sonrası uzman doktorun önerdiği şekilde tedavi sürecinin tamamlanması nodüllerin tekrarlanma riskini düşürecektir.

Ses Teli Ameliyatı

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım