Tükürük Bezi Ameliyatları


Detaylı Bilgi İçin Formu Doldurun

Egesante Tıp Merkezi

Online Randevu İçin Tıklayınız...

Online Randevu
Tükürük Bezi Ameliyatları

Tükürük bezleri, çene altında (submandibuler), dil atında(sublingual), kulak önü (parotis) ve mukozadan gırtlağa kadar olan bölüm olmak üzere 4 bölgede ve yine ağız içinde birçok yerde bulunur. Tükürük bezlerinde görülen en yaygın hastalıklar, tükürük bezi taşları, tümörler ve tükürük bezi enfeksiyonlarıdır.

Tükürük bezi ameliyatlarının birçoğu taşlar ve tümörler için gerçekleştirilir ve lokal anestezi altında yapılır. Genellikle tükürük bezlerinin tamamı alınmaz, ancak hastalığın ileri boyutlarında ve bazı gerekli durumlarda kesi ile tükürük bezlerinin tamamı alınabilir.

Tükürük Bezi Ameliyatı Türleri Nelerdir?

Tükürük bezi ameliyatı kulak önü ve çene altı olmak üzere iki şekilde yapılır. Hastanın muayenesinden sonra, hastalığın türüne göre ameliyat şekline karar verilir ve genel ya da lokal anestezi altında ameliyat gerçekleştirilir.

Kulak önü tükürük bezi ameliyatları genellikle, tümör, taş ve enfeksiyon kaynaklı hastalıklardır ve genellikle %80i iyi huyludur. Bu bezlerin en önemli özelliği kafatasına ve yüz bölgesine ulaşan sinirlerin bulunması ve bu ameliyatın özenle yapılması gerekliliğidir. Çünkü bu bezlerde oluşan tümörler yüz felcine kadar ilerleyebilmektedir.

Çene altı tükürük bezleri de çene altında iki tanedir, bu bezlerin işlevi ağızda oluşan bakterilerin düzenlenmesi ve sindirime yardımcı olmak yine dişlerin çürümesine de engel olmakta önemli görevi vardır.

Tükürük Bezi Ameliyatları-1

Tükürük Bezi Ameliyatları-2

Tükürük Bezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak önü tükürük bezi ameliyatı, küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilen ameliyatlardır, genellikle bezlerin tamamı alınmaz ancak belirli durumlarda hepsi de alınabilir.  Bezlerin içinde yer alan sinirler önem taşıdığı için, sinirlerin zarar görmesi felç riskine sebep olabilir bu yüzden önem taşımaktadır. Genellikle genel anestezi tercih edilir, tümör var ise tümörlü bölge alınır, taş oluşumu var ise de yalnızca taş alınır ve kan toplanması için dren yerleştirilir ve ameliyattan 1-2 gün sonra bu drenler çıkarılır.

Çene altı tükürük bezi ameliyatları ise, genel anestezi altında, çene altından açılan küçük bir kesi ile tükürük bezlerine ulaşılarak yapılır ve burada var olan tümör veya taşlar titizlikle temizlenir. Kötü huylu bir tümör var ise tükürük bezinin tamamı da alınabilir. Yine ameliyat esnasında burada yer alan sinirlere dikkat etmek gerekir, çünkü aksi durumda dilde uyuşma ve hastanın gülerken yüzünde asimetri oluşmasına sebebiyet verebilir.

Tükürük Bezi Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat sonrası genellikle hasta 1 ya da 2 gün hastanede kalır. Ameliyat anında takılan drenlerin bulunması ve hastanın gözetim altında olması için bu süre önemlidir. Hasta taburcu olduktan sonra belli aralıklarla pansumana gelir, dikiş var ise 1 haftanın sonunda dikişler alınır. 1 hafta sonra hasta duş alıp, çalışan bireyleri ise işine dönebilir. Ameliyattan sonra antibiyotik kullanımı ve ağrı var ise ağrı kesiciler kullanılmaya devam eder. Tükürük bezi ameliyatı ağır bir ameliyat olmadığı için, hastalar aynı gün yürümeye başlayabilir.

Tükürük Bezi Ameliyatının Riskleri Var Mıdır?

Tükürük bezi ameliyatı, bezlerin içinden sinirler geçtiği için riskli bir ameliyattır ve mutlaka uzman doktorların yapması gereken bir ameliyattır. Kulak önü tükürük bezi ameliyatından sonra, yüz sinirlerinde geçici veya kalıcı felç, his kaybı oluşumu, kanama, ödem ve enfeksiyon olma durumları görülebilir. Çene altı tükürük bezi ameliyatlarında ise, enfeksiyon, kanama ve ağız bölgesine geçici ya da kalıcı felç durumları görülebilir.

Tükürük Bezi Ameliyatları-3

Kulak Burun Boğaz Doktorları

Randevu İçin : Bizi Arayın 0232 259 14 44 yada Randevu Formunu doldurun.

Biz Sizi Arayalım